پرنده آبی بالاخره فروخته می‌شود

توییتر 15 میلیارد دلاری یک قدم تا واگذاری

شبکه اجتماعی توییتر که با نماد یک پرنده آبی شناخته می‌شود، به‌دلیل پیام‌های کوتاه 140 کاراکتری خود محبوبیت زیادی میان مردم جهان داشت و در سال‌های اول بزرگ‌ترین رقیب فیس‌بوک محسوب می‌شود. ولی پرنده آبی این روزها حال خوبی ندارد و همین مساله موجب شده شرکت‌های بزرگ‌تر به فکر خرید آن بیفتند. روزنامه وال‌استریت، خبرگزاری رویترز و خبرگزاری CNBC به نقل از منابع آگاه گزارش دادند مذاکرات جدی برای فروش توییتر آغاز شده و غول‌های فناوری برای تصاحب آن نقشه کشیده‌اند.
**آلفابت که گوگل و ده‌ها شرکت دیگر را در زیرمجموعه خود قرار داده، از خریداران اصلی توییتر محسوب می‌شود و در کنار آن شرکت سلزفورس به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده نرم‌افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) در جهان تمایل فراوان به انجام این خرید بزرگ دارد.** آن‌طور که علی مقربی، تحلیلگر ارشد مرکز Morningstar پیش‌بینی کرده است، توییتر به قیمت 22 دلار به‌ازای هر سهام در تالار بورس فروخته می‌شود و بر این اساس می‌توان ارزش مجموع دارایی‌های این شرکت بزرگ را 5/15 میلیارد دلار محاسبه کرد. مقربی همچنین معتقد است که گوگل پیروز این رقابت محسوب می‌شود و با برنامه‌ریزی‌های استراتژیک خود، در نهایت می‌تواند توییتر را به شبکه اجتماعی خود تبدیل کند.
مقربی در این خصوص گفت: «داده‌هایی که توییتر به‌ازای هریک از مشترکان خود جمع‌آوری می‌کند، ارزش بسیار زیادی دارد و همچنین، رفتارهای آنلاین مشترکان این شبکه اجتماعی برای مراکز تبلیغاتی بسیار می‌ارزد. میلیون‌ها کاربر توییتر میلیون‌ها دلار می‌ارزند که این ارزش مالی را باید جدا از سرمایه‌های فیزیکی شرکت توییتر محاسبه کرد. این مجموعه به گوگل امکان می‌دهد به‌صورت گسترده‌تر با کاربران جهانی در ارتباط باشد و یک اکوسیستم کاربردی در اختیار بگیرد».
سرمایه‌گذاران نامطمئن
پرسش این است که خریدار توییتر در قبال پرداخت 15 میلیارد دلار چه چیزهایی دریافت می‌کند؟ شبکه اجتماعی توییتر سال گذشته یک تغییر اساسی در سیستم مدیریتی خود ایجاد کرد و بر اساس آن مدیرعامل یعنی دیک کوستولو، از این شرکت بیرون رفت تا پرنده آبی با سیاست‌های جدید جان دوباره بگیرد. او در آخرین روز کاری خود در شرکت توییتر به روزنامه گاردین گفته بود که هیات‌مدیره بر اهداف استراتژیک خارجی تاکید دارد و سرمایه‌گذاران به‌دنبال کسب منافع مالی کوتاه‌مدت هستند.
کوستولو در آخرین مصاحبه خود گفت: «شما همواره می‌خواهید بر چشم‌انداز‌های طولانی‌مدت تمرکز داشته باشید. با این وجود وقتی سرمایه‌گذاران شخصی حضور دارند، اهداف کوتاه‌مدت 90 روزه برای آنها اولویت بیشتری دارد و همین مساله باعث می‌شود شرکت دچار مشکل شود. ما در تلاش هستیم بهترین تصمیم را بگیریم و خدمات گسترده‌تری را در اختیار مشترکان بگذاریم. ما به‌صورت شبانه‌روزی تلاش می‌کنیم توییتر سریع‌تر، نوآورتر، و کاربردی‌تر شود».
جک دورسی که پس از کوستولو به‌عنوان مدیرعامل برگزیده شد، در نخستین روز کاری اعلام کرد: «شما هم‌اکنون شاهد آن هستید که برخی گام‌های بزرگ و اساسی در شرکت توییتر برداشته شده است. از جمله این گام‌ها می‌توان به تغییرات اساسی در سیستم مدیریتی توییتر اشاره کرد. ما با این تغییرات بار دیگر می‌توانیم محبوبیت ازدست‌رفته را برگردانیم و به کاربران نشان دهیم که توییتر همچنان یکی از بهترین و کاربردی‌ترین شبکه‌های اجتماعی محسوب می‌شود».
خوشامدگویی به کاربران جدید
زمانی که دورسی در این پست قرار گرفت،‌ معتقد بود شرکت او باید اقدامات گسترده‌تری انجام دهد تا کاربران دریابند که چرا باید توییتر را به دیگر شبکه‌های اجتماعی ترجیح دهند. او معتقد بود توییتر باید به جایی برسد که اگر هر کاربر برای نخستین بار وارد آن می‌شود، مجاب شود که به حضور در این پلتفرم ادامه دهد. بر این اساس سیاست‌های توییتر باید به‌گونه‌ای تغییر کند که هر فرد توجه ویژه به حساب کاربری خود در این شبکه اجتماعی داشته باشد.
او در این خصوص گفت: «ما با تلاش‌های خود علاوه بر آنکه کاربران فعلی را نگه می‌داریم، جاذبه‌های زیادی را برای خوشامدگویی به کاربران جدید ایجاد می‌کنیم. رشد و توسعه ما شامل آموزش کاربران می‌شود تا بدانند که چرا باید از توییتر استفاده کنند. دلیل اصلی که کاربران باید بفهمند این است که پلتفرم ما سریع‌ترین راه برای پاسخگویی به نیازهای اجتماعی آنها در عرصه مجازی محسوب می‌شود. ما از سیستم‌های یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق استفاده می‌کنیم تا بهترین خدمات در اختیار مشترکان توییتر قرار بگیرد و این مساله‌ای است که می‌تواند ما را از دیگر شبکه‌های اجتماعی جدا کند».
البته باید توجه داشت که میان این صحبت‌ها و آنچه در عمل مشاهده می‌شود تفاوت فراوان وجود دارد. دورسی ادعا کرده بود که می‌تواند علاوه بر نگه‌داشتن مشترکان کنونی، کاربران جدید را هم به سمت خود جذب کند که هرگز این اتفاق نیفتاد.
نبود استراتژی مدیریتی
یکی از اقداماتی که توییتر برای حضور در بازار سرمایه انجام داد، این بود که سهام خود را به‌صورت عمومی وارد بازار بورس کرد. مقربی بر این باور است که این تصمیم هرگز یک گام اشتباه نبود. با این وجود، نبود استراتژی مدیریتی باعث شد از نوامبر 2013 به بعد ارزش سهام این شرکت کاسته شود و توییتر نتواند دارایی‌های خود را حفظ کند.
او گفت: «زمانی که توییتر به‌صورت عمومی وارد بازار بورس شد، مدیران این شرکت احساس رضایت کامل داشتند. از نگاه مدیریتی، آنها هیچ رویکرد دیگری را در نظر نگرفتند تا بتوانند زمینه لازم برای افزایش درآمد را فراهم کنند و همین مساله باعث شد در فاصله زمانی کوتاه ارزش سهام این شرکت سقوط کند. بنابراین من فکر نمی‌کنم ورود توییتر به بازار عمومی بورس اشتباه بود، بلکه سیاست‌های نادرست مدیریتی باعث شد که از این بازار به‌خوبی استفاده نشود».
به هر حال، **این روزها بحث فروش توییتر بیش از هر زمان دیگر مطرح شده است و احتمال واگذاری این شرکت بسیار پررنگ است. اگر توییتر فروخته شود، این پرنده آبی می‌تواند فرصت زندگی دوباره داشته باشد و با سیاست‌های صحیح، مسیر اصلی را برای پیشرفت و توسعه پیدا کند. باید اعتراف کرد توییتر هم‌اکنون به‌درستی نمی‌داند چه چیزهایی را می‌خواهد در اختیار مشترکان و مراکز تبلیغاتی بگذارد و این همان مشکل مدیریت است که باعث این شبکه اجتماعی سقوط کند. **
البته توییتر در یک سال اخیر برخی گام‌های درستی برداشته که از جمله آنها می‌توان به امکان انتشار تصاویر ویدیویی مستقیم، حذف محدودیت 140 کاراکتری یا ... اشاره کرد. پخش مستقیم تصاویر ویدیویی در جریان برگزاری مسابقات المپیک 2016 ریو از جمله اتفاقاتی بود که باعث شد توییتر بار دیگر مورد توجه قرار بگیرد. ولی با این وجود دورسی هرگز نتوانست محبوبیت ازدست‌رفته را برگرداند. در تاریخ 6 نوامبر 2013 ارزش هر سهام توییتر 26 دلار محاسبه می‌شد و از آن زمان به بعد سرمایه‌های این شرکت به‌شدت در نوسان قرار گرفت. اگرچه پس از این تاریخ ارزش هر سهام توییتر تا 50 دلار هم افزایش یافت، ولی این روزها هر سهام توییتر فقط 22 دلار ارزش دارد. بد نیست بدانید 26 دسامبر 2013 ارزش مجموع سرمایه‌های توییتر 40 میلیارد دلار محاسبه شده بود.