منشاء رها بودن سایت‌های تبلیغات اینترنتی چیست؟

دیوار فولادین تخلفات

مدت‌ها است كه سايت‌هاي آگهي رايگان تبديل به پاتوق و بهشتی براي كلاهبرداران و فروشندگان اجناس تقلبي شده‌اند‌. موضوعی که بارها از سوی مقامات ارشد پلیس کشور و در مقاطع مختلف نیز مورد تاکید قرار گرفته و البته همچنان نیز به مردم هشدارهایی داده می‌شود.

در يك برهه زماني آگهي‌هاي غيراخلاقي و هنجارشكنانه براي استخدام ماساژور و همخانه خانم براي آقايان ساكن بالاي شهر تهران به تيتر يك رسانه‌ها بدل شد كه البته با وجود برخوردهاي مقطعي هيچ‌گاه به صورت كامل اين آگهي‌ها متوقف نشدند.

کمی بعد اما موضوع آنقدر جلو رفت كه كار به فروش آثار باستاني کشور روی سایت‌ دیوار کشید و با وجود روشن بودن چنین تخلفی و غیرقانونی بودن خرید و فروش آثار تاریخی، اما هیچ کس سراغ مسوولان سایت مذکور نرفته و خبری از حتی یک تذکر خشک و خالی هم نشد.

در نتیجه تداوم بی‌توجهی نهادهای مسوول که البته می‌توان این بی‌توجهی را به حساب نوعی حمایت نیز گذاشت، حالا با كليد خوردن فروش سهميه طرح ترافيك خودروهاي دولتي شاهد وقوع تخلفی جدید در سایت دیوار هستیم. فروش طرح ترافيك دولتي با قيمت‌هاي گزاف باعث بروز تبعيض‌های اجتماعي و هدررفت هزينه‌هاي بيت‌المال مي‌شود و البته شورای شهر و شهرداری تهران نیز واکنش‌های تندی نسبت به این تخلف داشته‌اند.

در حال حاضر سهميه طرح ترافيك پايتخت با مبالغي بين 7 تا 9 ميليون تومان بر بستر سايت ديوار براي فروش گذاشته شده اقدامي كه يك مقام آگاه در شهرداري ضمن تاييد به شدت آن را محكوم مي‌كند. اين مقام آگاه مي‌گويد: **"این موضوع متاسفانه صحت دارد و ما هم به شدت پیگیر برخورد با این افراد هستیم چون اولا غیر قانونی است دوما کارتی که به مبلغ 8 ميلیون و بیشتر خرید و فروش می‌شود فقط يك ميلیون شارژ دارد! اما متاسفانه سر نخ را که می‌گیریم به جاهای ناجوری می‌رسیم." **

تنها کافی است جست‌وجویی در صفحات اینترنت داشته باشید تا با انواع و اقسام آگهی‌های فروش طرح ترافیک مواجه شوید. خرید و فروشی که قرار نبود با توجه به مراحل متعدد ثبت‌نام، کاهش سهمیه‌ها و سختگیری در ارايه آرم‌ها و ثبت‌ طرح به نام فرد و پلاک خودرو ایجاد شود اما باز هم می‌بینیم که برخی "راه‌در رو" طرح ترافیک را پیدا کردند و هر روز آگهي جديد با مضمون فروش طرح ترافيك بر بستر سايت‌هاي آگهي رايگان قرار مي‌گيرد.

بروز اين تخلفات در برخي از سايت‌هاي آگهي رايگان موضوعي روشن است كه همه از آن اطلاع دارند و دفعه اول و آخري نيست كه شاهد بازتاب وقوع چنين جرايمي هستيم و تيترهاي ريز و درشت آنها را در مطبوعات مي‌‌بينيم اما گويا سر توقف براي اين دست اقدامات وجود ندارد و برخورد مقتضي با سايت‌هايي كه بستري براي بروز تخلفات شده‌اند صورت نمي‌گيرد.

**با وجود وعده‌هاي مطرح شده براي كنترل و نظارت بيشتر بر سايت‌هاي آگهي اما مشخص است كه اگر كنترلي وجود داشته باشد هم كافي نيست. سوالي كه در چنين شرايطي مطرح مي‌شود اين است كه چه كسي پشت اين سايت‌ها قرار دارد كه همچنان و با وجود تخلفات محرز و آشکار با آنها برخورد لازم صورت نمي‌گيرد. **

باتوجه به حجم بالاي آگهي‌هاي شائبه‌انگيز بر بستر سایت ديوار به نظر مي‌رسد چندان تصادفي نبوده كه نام ديوار براي اين سايت انتخاب شده است و گويا اين سايت درواقع حکم ديواري در اينترنت است كه هركس هر چيزي كه بخواهد روي آن مي‌چسباند و البته خبري از برخورد با سايت متخلف هم در پي نخواهد داشت.

** این در حالی است که اگر يك فرد گمنام در يك بلاگ یا سایت گمنام و تازه‌تاسیس کوچک‌ترین عملی که حتی شبه‌تخلف است را مرتکب شود به سرعت با وي برخورد مي‌شود. نمونه روشن آن فيلتر شدن ‌سايت خفت‌گيري بود. ** اين ‌سايت را كسي راه‌اندازي كرده بود كه مدعي بود چندبار با خفت‌گيري مواجه شده و تصميم گرفته كه مكان‌هاي ناامن را با مشاركت ساير كاربراني كه تجربه مشابهي داشته معرفي كند تا مانع بروز تخلفات اين چنيني شود اما به سرعت با وي برخورد شده و سايتش از دسترس خارج شد.

مماشات ادامه‌دار با آگهي‌هاي مساله‌دار همچون سايت ديوار اما باعث شده تا به نقطه امروز برسيم و به راحتي آگهي فروش سهميه دولتي طرح ترافيك روي اين سايت قرار گيرد.

اين تخلفات در حالي روي سايت ديوار و برخي ديگر از سايت‌هاي آگهي رايگان اتفاق مي‌افتد كه ابرسايت‌هايي مثل فيس‌بوك، يوتيوب و توييتر با استخدام تعداد زيادي مميز به راحتي و به سرعت مطالب خلاف را از روي سايت خود پاك مي‌كنند. ديوار اما با وجود آنكه مدعي است كه تمام مطالب و آگهي‌ها را پيش از انتشار توسط كارشناسانش بررسي مي‌كند، اما هر روز مطلب مساله‌دار جديدي روي آن منتشر مي‌شود.

**این در حالی است که حتی بعد از گزارش‌های متعدد مطبوعات و انتقادات مقامات شهرداری تهران، سایت دیوار همچنان آگهی غیرقانونی فروش طرح ترافیک را (تا زمان تهیه این گزارش) از روی این سایت حذف نکرده است، تا این پیام را به همگان بدهد که این سایت نیز مانند بسیاری از سایت‌ها و کسب‌وکارهای اینترنتی، از حمایت‌هایی برخوردار است که کسی نمی‌تواند مانعی برای آنها ایجاد کند. **

سفرگردي

خوش به حال صرافی‌ها

10 سال پيش در چنين هفته‌اي

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه