تجهیز پلیس دبی به نرم‌افزار پیش‌بینی جرم

 

نیروی پلیس دبی علاوه بر دسترسی به ابرخودروهای بسیار سریع اکنون به یک نرم‌افزار پیش‌بینی جرم نیز مجهز شده‌ که نخستین نمونه در خاورمیانه تلقی می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از گیزمگ، نرم‌افزار "تصویربرداری فضایی خاورمیانه"(SIME) الگوهای موجود اطلاعات و جرائم در پایگاه داده پلیس را تحلیل کرده و سپس با استفاده از الگوریتم‌های پیچیده به تولید داده‌های فوق‌العاده دقیق در ارتباط با زمان و مکان ارتکاب جرم بعدی می‌پردازد.

این اطلاعات در ادامه به تیم‌های گشت در مورد مناطقی که به نیروهای بیشتر برای جلوگیری از فعالیت‌های مجرمانه احتمالی نیاز دارند، ارسال می‌شود.

این فناوری در حال حاضر در سراسر جهان برای کمک به نیروهای پلیس در شناسایی نقاط مهم جرم و جنایت با هدف جلوگیری از رویداد آن‌ها استفاده می‌شود. برای مثال پلیس آمریکا در شهرهای مختلف از سیسم‌های مشابهی همچون Predpol و HunchLab استفاده می‌کند اما نتایج بدست آمده آن‌ها تا حدی درهم بوده است. اکنون پلیس دبی نیز به این پشتیبانی هوش مصنوعی مجهز شده است.

اطلاعات دقیقی در مورد چگونگی عملکرد نرم‌افزار SIME ارائه نشده اما سازندگان مدعی هستند که این سیستم هوشمند می‌تواند الگوهای پیچیده رفتار مجرمانه را در وقایع به ظاهر بی‌ارتباط به دقت تشخیص داده و سپس احتمال وقوع مجدد جرم را پیش‌بینی کند. آن‌ها امیدوارند که این تحلیل‌ها در ترکیب با دانش و غرایز نیروهای پلیس با تجربه بتواند نیروی توانمندی را برای جلوگیری از جرم و جنایت تولید کند.

 

بهره‌برداری از اولین جاده خورشیدی جهان

اولین جاده خورشیدی جهان به طول یک کیلومتر در منطقه روستایی واقع در نرماندی فرانسه به بهره‌برداری رسید.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، اولین جاده خورشیدی جهان در مجموع 2880 پنل خورشیدی دارد که با اتصال به هم انرژی قابل توجهی را تولید می‌کند.

طبق محاسبات انجام شده این جاده قادر است 280 مگاوات ساعت برق در یک سال تولید کند.

اولین جاده خورشیدی جهان یا Wattway در مجموع 853 متر مربع مساحت دارد.

توان تولید برق روزانه این جاده با توجه به وضعیت آب و هوا و فصل به طور تقریبی 767 کیلووات ساعت در روز است که در بهترین شرایط یعنی در روزهای تابستان به 1500 کیلووات در روز نیز افزایش می‌یابد.

هزینه ساخت اولین جاده خورشیدی جهان که توسط دولت فرانسه تامین شده حدود 5.1 میلیون دلار است.

کارشناسان فرانسوی معتقدند در صورتیکه یک چهارم جاده‌های این کشور به پنل‌های خورشیدی مجهز شود، این کشور در تامین انرژی مستقل خواهد شد.

یکی از مهمترین انتقادات وارد بر این سیستم، کاهش توان تولیدی در جاده‌های پر رفت‌وآمد است، همچنین زاویه مسطح قرارگیری سلول‌های خورشیدی ضریب تبدیل انرژی را کاهش می‌دهد.

 

نشانه‌هایی از کشف حیات در مریخ

شواهد قابل توجهی از وجود زندگی در دوران پیشین در مریخ وجود دارد که تصاویر ناسا این حقیقت را ثابت می‌کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس، شکارچیان فرازمینی‌ها معتقدند قاشقی که در مریخ یافت شده نشانه‌ای از وجود حیات در مریخ است. این کشف فرضیه‌های جان براندنبورگ دانشمند معروف براساس حیات هوشمند در مریخ که توسط یک جنگ هسته‌ای در این سیاره محو شده را تایید می‌کند.

تصویر این قاشق برای اولین‌بار در کانال شکارچیان UFO یوتیوب توسط اسکات سی وارینگ منتشر شده است. وی همچنین اظهار کرد: این کشف خارق‌العاده لوازم آشپزخانه و خوردن خوراک در نزدیکی مریخ‌نورد ناسا یافت شده است.  

وی در ادامه افزود: این قاشق دومین قاشق کشف شده در مریخ است و دقیقا با مورد اولی هماهنگ است.

این قاشق کشف شده همچون دیگر موارد اکتشافی از جمله کفش‌ها، اسلحه، بقایای جانوران و حتی خرابه‌های باستانی است. تمامی این موارد توسط شکارچیان فرازمینی از تصاویر ناسا شناسایی شده است.

ناسا اعلام کرد: تمامی این موارد تصورات خیالی از دوستداران تصورات موجودات فرازمینی‌ها است. تمامی این اشیا براساس وسایل موجود بر روی زمین در ذهن افراد شبیه‌سازی می‌شود. در ضمن ناسا اعلام کرده انتشار نشانه‌های حیات کشف شده توسط کاوشگر مریخ در این سیاره سرخ تاکنون کاملا بی‌اساس است.

 

جریمه 3 میلیون دلاری سایت بازی آمریکایی به علت پس ندادن پول مشتریان

شرکت Valve ارائه کننده خدمات بازی آنلاین از طریق سایت استیم موظف به پرداخت جریمه 3 میلیون دلاری به علت بازپس ندادن مبالغی شده که بی دلیل از مشتریانش دریافت کرده بود.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از اس ام اچ، بر اساس حکم دادگاه فدرال استرالیا این سایت بازی قوانین مربوط به حقوق مصرف کنندگان را در کشور استرالیا نقض کرده است.

دادگاه استرالیایی حداکثر جریمه را برای استیم درنظر گرفته است، زیرا این سایت به قوانین این کشور بی احترامی کرده و رفتار مناسبی با کاربران و مشتریان خود نداشته است. شرکت Valve این اتهامات را رد کرده است.

Valve شرکتی آمریکایی است که 2.2 میلیون کاربر دارای حساب کاربری در استرالیا از خدمات بازی انلاین آن استفاده می کنند و در برخی موارد که کاربران مبالغی را برای استفاده از خدمات آن پرداخت کرده، ولی به هر علت خدمات مذکور را دریافت نکرده اند، مبالغ دریافتی را بازپس نداده است.

Valve در مقابل می گوید هیچ توصیه یا تذکر حقوقی را از طرف استرالیایی خود دریافت نکرده و قصد دارد با رفع مشکلات موجود همکاری با آنان را ادامه دهد.

این شرکت برای جلوگیری از تشدید مشکلات یاد شده قصد دارد در وب سایت خود اطلاعاتی را در مورد حقوق و وظایف مشتریان خود منتشر کند.

 

دریافت سیگنال رادیویی از ورای کهکشان راه شیری

محققان ۶ سیگنال رادیویی از مکانی بسیار دورتر از کهکشان راه شیری دریافت کرده اند.

به گزارش مهر، در ماه مارس دانشمندان ۱۰ سیگنال قدرتمند رادیویی از همین منطقه دریافت کرده بودند. این امواج سریع رادیویی(FBR) گریزان ترین و انفجاری ترین سیگنال هایی هستند که تاکنون در فضا کشف شده اند. آنها فقط چند میلی ثانیه طول می کشند. اما انرژی که آنها در مدت زمانی کوتاه آزاد می کنند، به اندازه انرژی است که خورشید طی یک روز تولید می کند. درهرحال دانشمندان با وجود قدرت خارق العاده این سیگنال ها هنوز نحوه شکل گیری آنها را نمی دانند.

البته دلیل دانش کم انسان درباره FBR ها، ناشناخته بودن آنها نیست. دانشمندان تخمین می زنند روزانه حدود دو هزار FBR در سراسر جهان به وجود می آید اما چون عمر کوتاهی دارند، ردیابی آنها کار مشکلی خواهد بود.

این درحالی است که دانشمندان در سال ۲۰۰۷ میلادی FBR را کشف کردند و در اوایل سال جاری دانشمندان توانستند به اندازه ای فعالیت های خود را سرعت بدهند تا این سیگنال ها را به طور واقعی دریافت کنند.  

 

هنگام ارتقا یا به‌روزرسانی ویندوز ۱۰ کامپیوتر خود را رها نکنید

مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای نسبت به مراقبت امنیتی در زمان ارتقا یا بروزرسانی سیستم عامل ویندوز ۱۰ به کاربران رایانه هشدار داد.

به گزارش مهر بیشتر کاربران عادت دارند که هنگام ارتقاء سیستم عامل ویندوز، آن را رها می‏ کنند. البته این مسأله به این مربوط است که فرایند ارتقاء ویندوز ۱۰ طولانی و خسته‌ کننده است اما چرا این مساله نگران کننده است؟

مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای (ماهر) در این باره اعلام کرد: هنگام ارتقاء ویندوز ۱۰، یک شخص نزدیک به قربانی (یا حتی کسی که قربانی او را نمی‏ شناسد) می‌تواند بدون نیاز به نرم‌افزار اضافی و با وجود اینکه BitLocker نصب است، رابط خط فرمان را با دسترسی کامل باز کند و کارهای خرابکارانه انجام دهد. این مسأله به مایکروسافت گزارش شده است و این کمپانی در حال رفع این مشکل است.

 

باگ امنیتی مایکروسافت در به‌روزرسانی ویندوز ۱۰

هنگام ارتقای ویندوز ۱۰، کلید های Shift + F۱۰ را فشار دهید تا رابط خط فرمان با دسترسی root برایتان باز شود تا بتوانید BitLocker را دور بزنید!

اگر برای امنیت سیستم خود به نرم‌افزار کدگذاری Windows Bitlocker اعتماد کرده‌اید، پس آگاه باشید! چون کسی که به سیستم شما دسترسی فیزیکی دارد می‌تواند به اطلاعات شما دسترسی داشته باشد! کل کاری که لازم است هکر انجام دهد، فشار دادن همزمان کلید‏های Shift+F۱۰ هنگام ارتقاء ویندوز ۱۰ است.

محقق امنیتی Sami Laiho این روش دور زدن Bitlocker را کشف کرده است. وقتی شما در ویندوز ۱۰ در حال نصب یک سیستم عامل جدید هستید هکر می‌تواند با فشار دادن Shift+F۱۰ رابط خط فرمان (Command Line Interface) را با دسترسی‏های سیستمی  باز کند. سپس با وجود فعال بودن BitLocker در سیستم قربانی، رابط خط فرمان دسترسی کامل هارد دیسک را به هکر می‌دهد. زیرا در زمان ارتقاء سیستم عامل، Windows PE (Pre-installation Environment) برای نصب ایمیج جدید ویندوز مجبور است BitLocker را غیرفعال کند.

باید توجه داشت که یکی از ویژگی‌های رفع مشکل ویندوز این است که به شما اجازه می‌دهد کلیدهای Shift+F۱۰ را فشار دهید تا رابط خط فرمان برایتان باز شود. متاسفانه این ویژگی با غیرفعال کردن BitLocker، دسترسی به تمام اطلاعات هارد دیسک را در حین ارتقاء ویندوز ممکن می‌سازد .

بنابراین هکر برای سوء‌استفاده نیاز به دسترسی فیزیکی کوتاه مدت به کامپیوتر هدف دارد، پس از آن به راحتی می‌تواند BitLocker را دور زده و دسترسی مدیر (Administrator) پیدا کند.مسئله‏ ای که می‌تواند روی ابزارهایی که در حوزه اینترنت اشیاء از ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنند، تأثیر بگذارد. چگونه ریسک این خطر را کاهش دهیم؟

به عنوان اقدام‌ متقابل، به کاربران توصیه می‏ شود که در حین ارتقاء ویندوز خود آن را رها نکنند. همچنین می توان به کاربران توصیه کرد از ویندوز ۱۰ نسخه LTSB استفاده کنند. چون این نسخه از ویندوز ۱۰ به طور خودکار ارتقاء یا بروزرسانی انجام نمی ‏دهد.

کاربران ویندوز ۱۰ می‌توانند با استفاده از SCCM (System Center Configuration Manager)  دسترسی به رابط خط فرمان در حین ارتقاء ویندوز را مسدود کنند. برای این کار در پوشه Setup\Scripts سیستم عامل، یک فایل با نام DisableCMDRequest.tag ایجاد کنند.

 

موتور جستجوی اخبار جعلی هم از راه رسید

همزمان با گسترش انتشار اخبار جعلی در اینترنت که منجر به فریب افکار عمومی می شود، موتور جستجویی موسوم به hoaxy راه اندازی شده که می تواند این موضوع را به کاربر اطلاع دهد.

به گزارش مهر به نقل از سی نت، موتور جستجوی یاد شده همچنین سیر انتشار و گسترش اخبار جعلی و قلابی را در فضای مجازی به کاربر نشان می دهد.

کاربران برای استفاده از نسخه بتای این موتور جستجوی اینترنتی می توانند به آدرس http://hoaxy.iuni.iu.edu/ مراجعه کنند. این موتور جستجو که فعالیت خود را از روز چهارشنبه هفته گذشته آغاز کرده توسط مرکز شبکه های پیچیده در دانشگاه ایندیانا راه اندازی شده و می تواند اخبار ۱۳۲ سایت مشهور را که معمولا اخبار جعلی تولید می کنند فهرست کند و به کاربران امکان دهد تا ببینند چگونه لینک دادن به اخبار جعلی یاد شده منجر به گسترش آنها در شبکه های اجتماعی می شود.

در ماه های اخیر حجم بالایی از اخبار جعلی و دروغین در اینترنت و به خصوص در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک منتشر شده اند و هیلاری کلینتون نامزد ناکام انتخابات ریاست جمهوری امریکا معتقد است علت شکست وی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور انتشار وسیع همین اخبار دروغین بر ضد وی بوده است.

این امر منجر به فشارهای گسترده به مدیران فیس بوک شده و آنها روشی برای علامت زدن این نوع اخبار جعلی توسط کاربران ابداع کرده اند.

هر کاربر بعد از جستجو در سایت هوکسی می تواند فهرستی از اخبار دروغین مرتبط به کلیدواژه ای که جستجو کرده را مشاهده کند. یکی از تاثیرگذارترین اخبار دروغین منتشر شده در مورد هیلاری کلینتون در اینترنت که به شدت به وی ضربه زد، ادعای همکاری وی با یک گروه فعال در زمینه سواستفاده اخلاقی از کودکان در واشنگتن بوده است.

 

اخبار

سال بدبیاری فیس‌بوک

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه