پازل شبکه‌های تحویل محتوا و IXPها ۲۲ بهمن تکمیل می‌شود

به گفته مسوول کارگروه CDN شبکه ملی اطلاعات، دولت در نظر دارد تا ۲۲ بهمن سال جاری تولیدکنندگان محتوای اصلی کشور را به سمت استقرار در نقاط تبادل ترافیک بکشاند؛ با این کار پازل CDN و IXP در کشور تکمیل می‌شود.

محمد پرویزی، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان خلاق‌برهان، شبکه‌های توزیع محتوا را یکی از اجزای اصلی شبکه ملی اطلاعات دانست و گفت: فاز اول شبکه خود را همزمان با هفته دولت بهره‌برداری کردیم و در نهایت هفته گذشته وارد فاز تجاری شدیم که در حال حاضر ظرفیتی حدود 100Gbps آماده پاسخگویی به نیازهای بازار در حوزه توزیع محتوا است.

وی با بیان اینکه بزرگ‌ترین شبکه توزیع محتوا توسط این شرکت دانش‌بنیان به بهره‌برداری رسیده است، گفت: قرارداد انحصاری را با هلدینگ مخابرات در حوزه ثابت و سیار داریم و نودهای خود را در شبکه‌های آن قرار داده‌ایم و در آینده نزدیک 60 تا 70 درصد بازار ایران در این حوزه را زیر پوشش می‌بریم.

رضا حسینی، معاون تجاری این شرکت هم با بیان اینکه فواصل زیاد ارتباطی موجب افت کیفیت در سمت کاربر نهایی می‌شود، گفت: با توجه به اینکه زیرساخت بین‌استانی کشور هم ضعیف و تاکید شبکه ملی اطلاعات هم بر استفاده از محتوای بومی است، مجبوریم به سمت توزیع سرورها برویم تا به این طریق بتوانیم در نقاط مختلف کشور کیفیت محتوا را ارتقا دهیم.

وی افزود: نقاط تبادل اطلاعات (IXP) در شبکه ملی اطلاعات یکی از مکمل‌های CDNها به‌حساب می‌آید و دولت در نظر دارد تا در فاز دوم رونمایی از این شبکه، بزرگ‌ترین تولیدکنندگان محتوای کشور را در این نقاط مستقر کند که قطعا هزینه بسیاری در پی خواهد داشت، اما راهکار ساده استفاده از سرورهای توزیع‌شده توسط تولیدکنندگان محتوا برای نزدیک کردن محتوا به سمت کاربر است.

وی افزود: قول داده‌ایم تا 22 بهمن سال جاری تولیدکنندگان محتوای اصلی کشور پیش بیایند و پازل CDN و IXP تکمیل شود. برنامه ما این است كه همسو با توسعه فاز دوم شبکه ملی اطلاعات، به سمت نودگذاری استان‌های لایه دوم نظیر قم، ساری، رشت و سمنان برویم و در فاز نهایی تمامی استان‌های کشور را نودگذاری کنیم.