وقتی از آپدیت گوشی پشیمان می‌شوید

آیا می‌دانستید علت پیشرفت سخت‌افزارها اعم از کامپیوترها، ابزارهای بازی، موبایل‌ها، تبلت‌ها و غیره چیست؟ پاسخ یک کلام است؛ نرم‌افزارها.

در واقع همواره این شرکت‌های نرم‌افزاری هستند که تولیدکنندگان سخت‌افزار را ناچار به پیشرفت و ساخت ابزار بهتر و پیشرفته‌تر کرده‌اند. برای مثال در حوزه بازی‌های کامپیوتری، شرکت‌های متعدد تولیدکننده بازی همواره بازی‌هایی با کیفیت بالا و بالا و بالاتر تولید کرده و سخت‌افزاری‌ها هم برای جا نماندن از نیاز بازار و رقبا مجبور به ارتقا، ارتقا و ارتقا شده‌اند.

در مورد سیستم‌های عامل کامپیوتری و موبایلی نیز اوضاع به همین منوال است. نرم‌افزارها سبک‌تر، قوی‌تر و امن‌تر می‌شوند و در مقابل سخت‌افزارها هم باید به‌روز شوند.

این اتفاق در دنیای کامپیوتر هر چند سال یکبار رخ می‌داد و هرگاه مایکروسافت اعلام می‌کرد، ویندوز جدیدی آماده عرضه دارد، خبر آن دنیا را تکان می‌داد و همه منتظر می‌ماندند تا دنیایی جدید با امکانات بیشتر را تجربه کنند.

در حوزه موبایل اما اوضاع کاملا متفاوت است و خبری از عرضه چندسال یکبار سیستم‌عامل‌ها نیست و اندروید و iOS از چپ و راست سیستم‌های جدیدی عرضه می‌کنند و هنوز مدت کوتاهی از عرضه سیستم‌عامل جدید نگذشته، خبر می‌رسد که سیستم‌عامل جدیدتر در راه است!

اما بگذارید با ذکر مثالی به اصل ماجرا وارد شویم و ببینیم آیا همه باید تابع این روند تحمیلی باشیم یا آنکه اصلا نیازی به همسو شدن با این موج‌های کوتاه و پی‌درپی نیست؟

زمانی‌که شما یک وانت خریداری می‌کنید میزان باری که با آن امکان حمل دارید، محدود و مشخص است. منظور از وانت در این مثال گوشی است و منظور از میزان بار نیز سیستم‌عامل گوشی شماست. اما زمانی‌که بار یک نیسان را روی وانت خود بگذارید چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

پاسخ روشن است و اگر کمک فنر وانت شما خرد نشود، قطعا ماشین بسیار سنگین و کند می‌شود.

اگرچه به همین جهت است که شرکت‌های سازنده موبایل امکان به‌روزرسانی را برای برخی گوشی‌ها فراهم کرده و به برخی دیگر از گوشی‌ها به علت پایین بودن توان سخت‌افزاری امکان به‌روزرسانی نمی‌دهند.

اما با این وجود کم نیستند کاربرانی همچون من که بعد از ارتقای کامل سیستم‌عامل خود پشیمان بوده و در حسرت سیستم‌عامل قبلی به سر می‌برند. حتما شما هم یا خود این تجربه را داشته و یا از زبان دیگران شنیده‌اید که بعد از ارتقای سیستم‌عامل گوشی با مشکلاتی همچون کند شدن، هنگ کردن و مسایلی از این دست مواجه شده و در یک کلام سیستم‌عامل جدید را دوست ندارند.

واقعیت آن است که به‌روزرسانی کل سیستم‌عامل و حتی اپلیکیشن‌ها بسیار وسوسه‌برانگیز بوده و خیلی‌ها بر این باورند که امکاناتی به مراتب بهتر دریافت خواهند کرد. این تصور اما به کل اشتباه نیست. بیایید ببینیم واقعا چرا و چه کسانی نیاز به داشتن سیستم‌عامل جدیدتر دارند.

تفاوت‌هایی که محسوس نیستند

اگر از عملکرد گوشی خود از لحاظ سرعت عمل، قدرت اجرای برنامه‌ها و حفظ باتری و خلاصه از همه چیز آن رضایت دارید، چرا باید سراغ چیزی بروید که کاملا برای شما ناشناخته است و احتمال دارد به دردسر بیفتید. واقعیت آن است که برای بسیاری از کاربرانی که کار پیچیده‌ای با گوشی خود نمی‌کنند، به‌روزرسانی سیستم‌عامل اصلا محسوس نیست و اتفاق بزرگی را رقم نخواهد زد.

وقتی گوشی شما همه چیز دارد

زمانی‌که شما یک گوشی دارید که به راحتی مشغول به خدمت است، فکر می‌کنید چه چیزی در سیستم‌عامل ورژن بالاتر وجود دارد که در گوشی امروزی شما نیست و احتیاج مبرمی هم به آن دارید؟ واقعیت آن است که در مورد برخی گوشی‌ها مثال حمل بار نیسان روی یک وانت مطرح می‌شود که می‌تواند قطعا شما را دلتنگ نسخه قبلی و دلزده از نسخه فعلی کند.

پس هوشمندانه رفتار کنید و وقت بیهوده برای به‌روزرسانی صرف نکنید.

 

وقتی گوشی شما پیر و خسته است

گاهی پیش می‌آید که گوشی شما نامزد دریافت نسخه بالاتر اندروید شده اما استفاده‌های سنگین و طولانی باعث شده تا گوشی شما پیر و خسته شود. در چنین شرایطی اگر فکر می‌کنید تزریق خون جدید باعث جوانی گوشی شما خواهد شد، سخت در اشتباهید، چه اگر اینطور بود عمر بشر با تزریق خون‌های جدید به مراتب بیشتر می‌شد!

پس شما هم در گروهی قرار ندارید که نیاز به آپدیت داشته باشند.