اندر مصایب یک مشتری بانک ملی

پلان اول.

تاریخ درج‌شده روی عابر‌بانک ملی، آخر اردیبهشت را تاریخ انقضا نشان می‌دهد، پس خوش‌باورانه روز اول خرداد به اولین شعبه بانک ملی سر راهم مراجعه می‌کنم تا کارت را تعویض کنم. متصدی شعبه سهروردی جنوبی پس از 10 دقیقه ارزیابی کارت ملی و شناسنامه‌ام، اعلام می‌کند که برای تعویض کارت باید به شعبه صادرکننده مراجعه کنم. علت را که سوال می‌کنم، عدم ثبت امضای مشتری در سیستم بانک ملی از طرف شعبه مربوطه را علت این امر اعلام می‌کند و در پاسخ به اعتراضم که تا شعبه صادرکننده، مسیر طولانی و ترافیک آزاردهنده است، شانه را بالا می‌اندازد که حتما معنایش این است که این دیگر مشکل ما نیست.

حتی در پاسخ به این گلایه که شخص صاحب حساب با تمامی مدارک شناسایی مقابل شما ایستاده و می‌توانید به‌راحتی امضایم را ثبت کنید، جواب نمی‌دهد و خود باید رمزگشایی کرده و متوجه منظور احتمالی ایشان بشوم.

به عبارت دیگر مشکلی قدیمی که پیش از این نیز در هفته‌نامه عصر ارتباط نوشته بودیم، باز هم در بانک ملی تکرار می‌شود و یک مشتری معطل امضای خودش می‌شود! این یعنی، یک: امضای یک مشتری در بانک ملی از خود مشتری مهم‌تر است و دو: شعبات بانک ملی خدماتی از این دست به یکدیگر نمی‌دهند و مشتریان شعبات را بین یکدیگر پاسکاری می‌کنند!

پلان دوم.

دو روز بعد یعنی روز پنجشنبه به شعبه افتتاح‌کننده حساب یعنی شعبه پردیس در خیابان شیراز مراجعه می‌کنم. به محض اینکه عابربانکم را از کیف خارج می‌کنم، متصدی مربوطه می‌گوید: مسوول صدور کارت پنجشنبه‌ها کار نمی‌کند، روز شنبه مراجعه کنید!

توضیح می‌دهم که در اثر اهمال و بی‌مبالاتی شعبه شما من امروز مجبور به مراجعه حضوری شده‌ام و برای مراجعه دوباره در روز شنبه باید حداقل نیمی از روز را برای گرفتن این کارت کذایی از دست بدهم. متصدی مربوطه قبول می‌کند که امضایم را در سیستم ثبت کند تا دیگر نیازی به مراجعه به شعبه پردیس نباشد و از هر شعبه بانک ملی بتوانم کارت خود را دریافت کنم.

پلان سوم.

دیگر تقریبا مطمئنم که امروز سرانجام طلسم شکسته می‌شود و چشمانم به عابربانک جدید روشن خواهد شد. به شعبه زرتشت مراجعه می‌کنم و دوباره فرم خدمات را پر کرده و بعد از یک ساعت معطلی شماره‌ام خوانده می‌شود.

فرم و مدارک را در اختیار مسوول گیشه قرار می‌دهم و تاکید می‌کنم که همان شماره روی کارت قبلی روی کارت جدیدم ثبت شود. با خونسردی پاسخ می‌دهد که پس پنج روز دیگر دوباره باید به بانک مراجعه کنم. در کمال ناباوری می‌گویم اما من اخیرا عابربانک دیگرم را در بانک ملت تعویض کرده و بلافاصله هم تحویل گرفته‌ام. معنی پنج روز معطلی چیست؟ کارمند بانک پاسخ می‌دهد که بانک ملی را با بانک‌های دیگر مقایسه نکنید، تعداد کارت‌های ما بسیار زیاد است! و من می‌گویم: اما سرویس‌دهی‌تان که این است.

چاره‌ای نیست به پول در حسابم احتیاج دارم و به گفته کارمند این شعبه امکان انتقال پولم را به حساب دیگر در بانکی دیگر هم ندارم! بنابراین راضی به ثبت شماره جدید روی کارت می‌شوم. ساعت حدود یک بعدازظهر است و کارمند بانک خاطرنشان می‌کند که کارت شما از 12 شب به بعد فعال می‌شود. دیگر رمقی برای اعتراض ندارم و فقط نگاه می‌کنم. کارمند بانک ناپدید می‌شود و حدود 10 دقیقه بعد می‌آید و می‌گوید متاسفانه سیستم صدور کارتمان مشکل پیدا کرده است. لطفا بعد از ظهر مراجعه کنید!

پلان آخر.

حال که این یادداشت را می‌نویسم، هنوز برای دریافت عابربانکم مراجعه نکرده‌ام اما تصمیم قطعی و حتمی‌ام این است که برای تمامی امور بانکی و مالی‌ام از کارت بانک‌های دیگر که حداقل برای وقت و انرژی مشتریان خود ارزش قائل هستند استفاده کنم و برای همیشه حساب خود را در این بانک ببندم.

فرض کنید که در این شهر بزرگ، فردی تنها زندگی کند و تنها سرمایه‌اش همین یک حساب بانکی باشد یا این پول را برای هزینه درمان یا امورواجب زندگی‌اش نیاز داشته باشد، و با خودم فکر می‌کنم آیا به گفته مدیران این بانک واقعا «مشتری، محور خدمات بانک ملی است»؟

هفته‌نامه عصر ارتباط آماده دریافت و انتشار پاسخ احتمالی از سوی بانک ملی است.