نامه‌ سرگشاده بیش از ۱۵۰ فعال فناوری ‌اطلاعات به رییس‌جمهوری

اختلال‌های اینترنت جامعه IT را نیمه‌فلج کرده است

هفته قبل در شبکه‌های اجتماعی نامه‌ای در محافل فناوری اطلاعات و ارتباطات خطاب به رییس‌جمهوری در گردش بود که در آن جمعی از فعالان این حوزه در پی اختلالات اخیر اینترنت و مشکلات ایجاد شده از این بابت که به بهانه مبارزه با باج‌افزار (فیلترشکن‌ها) مطرح شده است، را معادل نیمه‌فلج شدن جامعه فناوری اطلاعات کشور دانسته بودند و نسبت به نوعی عقب‌گرد در کل ارتباطات اینترنتی اظهار نگرانی کرده و خواستار اقدامی از سوی وی شده بودند.

این نامه که اواسط هفته قبل با 100 امضا در فضای مجازی منتشر شد، در لحظه انتشار آن در هفته‌نامه عصر ارتباط به 158 امضا رسیده و امضاکنندگان آن که خود را جامعه متخصصان، کارآفرینان و نخبگان خوانده‌اند، همچنان در حال جمع‌آوری امضای بیشتر در این خصوص هستند.

در پایان این نامه، امضاکنندگان که از برنامه‌نویسان، مدیران شرکت‌های IT، مدیران استارت‌آپ‌ها، خبرنگاران، دانشجویان و حتی یک مشاور دولتی نیز شامل می‌شود، خواستار اقدامات عاجل حسن روحانی برای جلوگیری از آنچه که مداخله امنیتی در فضای کسب و کار و ارتباطات می‌دانند، شدند.

متن این نامه که خطاب به حسن روحانی به عنوان رییس‌جمهور، رییس شورای‌عالی امنیت ملی و رییس شورای‌عالی فضای مجازی است، به شرح زیر است:

«این روزها که با گسترش اخباری مواجه هستيم كه امید و اعتماد مردم را هدف می‌گیرد، باعث تأسف است که اقداماتی از سوی قوه‌ قضاییه و دولت باعث تشدید این ناامیدی در بین نسل جوان متخصص و کارآفرین می‌شود. موج نگران‌کننده‌ای که با دستور قضایی و با بستن دسترسی عموم جامعه به تلگرام شروع شد، اکنون به یک ‌انسداد عمومی روی پروتکل‌های ارتباطی اینترنتی و اختلال فراگیر در بسیاری از سرویس‌های اینترنتی تبدیل شده است. این وضعیت بر کسب‌و‌کار بسیاری از ما تاثیر منفی بسیار شدیدی گذاشته و فعالیت‌های روزانه‌ ما را مختل کرده است.

وقت و انرژی روزانه‌ ما که صرف تحقیق و توسعه‌ فناوری‌های بومی می‌شد، اکنون صرف برطرف کردن ده‌ها مشکلی است که این اختلال‌ها در شبکه‌های ارتباطی و سرویس‌های زیرساختی ما ایجاد کرده است. پروتکل‌های شبکه‌ای مسدود و سرویس‌های ابری، شبکه‌های CDN، سرویس‌های حفاظتی و زیرساخت‌های مورد استفاده‌ ما فیلتر شده‌اند و بسیاری از خدمات آنلاین ارایه شده توسط ما از کار افتاده‌اند. سایت‌هایی که مرجع دریافت اطلاعات، رفع مشکلات، مطالعه، تحقیق و تبادل‌نظر مهندسان نرم‌افزار ایرانی با جهانیان است، مسدود و از دسترس خارج شده‌اند‌. **ما که در دولت شما به رفع انسداد سرویس‌های جهانی امید داشتیم، اکنون به‌جایی رسیدیم که نگران سرنوشت هر بسته‌ی دیتای ارسالی روی شبکه‌ ‌هستیم.**

آقای رییس‌جمهور

**جامعه‌ فناوری اطلاعات در این روزها عملا نیمه‌فلج شده است. به دلیلی تحت عنوان “مبارزه با باج‌افزار”، اکثر پروتکل‌های پرکاربرد اینترنتی قطع و ارتباطات شبکه‌ای جامعه‌ی فناوری اطلاعات از کار افتاده است.**

آقای رییس‌جمهور

آنچه تاکنون موجب توسعه‌ فضای کسب‌وکارهای نوپا شده، نه سیاست‌گذاری دولت است و نه بودجه‌های میلیاردی. کسب‌وکارهای نوپای خودگردان بودند که بر بستر دسترسی به فضای نسبتاً آزاد اینترنت جوانه زدند و امکان شکوفایی بدون دخالت حاکمیت یافتند. اکنون با سیاست‌های جدید دغدغه‌ بزرگ دیگری بر انبوه دغدغه‌های کارآفرینی در حوزه‌ فناوری اطلاعات اضافه شده و آن نگرانی از قطع و فیلترینگ بی‌دلیل خدمات ما و خدمات مورداستفاده‌ ماست.

آقای رییس‌جمهور

حوزه‌ فناوری اطلاعات در دنیا بااستعدادترین افراد و نخبگان را به‌راحتی با امکانات فراوان و ویزاهای کارآفرینی جذب می‌کنند. افرادی که در ایران هستند، علی‌رغم وجود فرصت‌های بسیار برای مهاجرت، به عشق مردم و میهن مانده‌اند و با امکانات محدود سعی در خلق ارزش برای هم‌میهنان دارند. آنچه در این روزها بر ارتباطات اینترنتی می‌رود، نتیجه‌ای جز دلسرد شدن این متخصصان و کوچ بیشتر و بیشتر آن‌ها به خارج از کشور ندارد. در این صورت چه کسانی می‌خواهند برای تولید فناوری‌های بومی کمک کنند؟ عهد شما با ما تشویق نخبگان مهاجرت کرده به بازگشت بود،‌ آیا این روش‌ها، نخبگان مانده در کشور را به کوچ کردن سوق نمی‌دهد؟

آقای رییس‌جمهور

تولید خدمات و فناوری ایرانی، نیازمند ایجاد فضا برای متخصصان ایرانی است. نمی‌شود از تولید و کالای ایرانی دم بزنیم اما به هر دلیل امنیتی یا سیاسی فضا و عرصه‌ فعالیت را بر تولیدکنندگان آن‌ها ببندیم. تولید و ارزش‌آفرینی اقتصادی امنیت کسب‌وکار نیاز دارد، نیروی متخصص نیاز دارد، سرمایه‌گذار مولد نیاز دارد. روشی که حاکمیت در ایجاد محدودیت‌ها در اینترنت طی این چند هفته در پیش‌گرفته، امنیت را از کسب‌وکارها سلب کرده و متخصص و سرمایه‌گذار را از کشور فراری می‌دهد.

"باید فضای رقابتی به وجود بیاید"، "باید فضای باثبات به وجود بیاید"، "فعالِ اقتصادی در این شرایط خواهد آمد و احساس امنیت خواهد کرد"، "آن‌وقت در یک چنین فضایی آن‌کسی که با ابتکار خود یا سرمایه‌ خود یا کارآفرینی خود ثروتی به دست می‌آورَد، نظام اسلامی از او حمایت می‌کند و تأیید می‌کند". این‌ها حرف‌های ما نیست، این‌ها سیاست‌های کلی نظام بیان‌شده توسط مقام رهبری است. آیا ما موظف به ایجاد این شرایط هستیم یا حاکمیت؟‌ آیا ما محق نیستیم بگوییم چرا سرمایه‌گذاری‌های ما و زمان و وقت و محصولات ما با تصمیمات غیرکارشناسی در حوزه‌ فناوری این‌چنین به چالش افتاده‌اند؟‌

آقای رییس‌جمهور

**آنچه از شما پای صندوق‌های رای قول گرفتیم افزایش امید و تدبیر بود. آنچه قول گرفتیم نبستن فضای مجازی و تسهیل دسترسی آزادانه به اطلاعات و امکانات فناوری بود؛ اما متأسفانه فرایند خطرناکی که این چند روز پیش‌گرفته شده، عملاً بسیاری از ما را حتی در انجام فعالیت‌های روزانه نیز دچار مشکل کرده است.** ابزار فیلترینگ که در ابتدا قرار بود تنها برای حفاظت از کیان اخلاقی جامعه استفاده شود، اکنون تبدیل به تنها ابزار در طیف گسترده‌ای از مسایل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، تنظیم بازار، حذف و سانسور و تحدید‌ خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها شده و به راحتی بدون برنامه و آینده‌نگری و به‌صورت آزمون‌وخطا به کار برده می‌شود.

آقای رییس‌جمهور

ما انتظار داریم که نهادهای امنیتی و قضایی سیاست‌گذاران عرصه‌ فناوری اطلاعات نباشند، بلکه پشتیبان ما متخصصان باشند. انتظار ما از آن‌ها تأمین امنیت کشور بدون تحدید امنیت اقتصادی و بی‌ثبات‌سازی عرصه‌ کارآفرینی است. آیا بدون چنین فضایی ما امکان رشد یا رقابت با سرویس‌های تراز اول دنیا را خواهیم داشت؟‌ آیا بدون چنین توان رقابتی عرصه‌ بازار داخلی را به محصولات خارجی واگذار نخواهیم کرد؟ آنچه کارآفرینی در حوزه‌ فناوری اطلاعات نیاز دارد، دخالت کمتر دولت و دادن آزادی بیشتر به نخبگان، کارآفرینان، دانشگاه و صنعت است تا جای مناسب خود را در بازار پیدا و ارزش‌آفرینی کنند. **اگر به‌حق به دنبال بومی‌سازی فناوری و تولید داخلی و درنهایت تولید ثروت هستیم، وظیفه‌ اصلی دولت و قوای قضاییه و مقننه ایجاد فضای اقتصادی آرام، امن، باثبات و با کمترین تهدید است.**

آقای رییس‌جمهور

ما باور داریم جمهوری اسلامی ایران می‌تواند از گسترش و آزادی در دسترسی به فضای اینترنت و گردش آزاد اطلاعات بهره‌های بی‌شماری ببرد تا جایی که درآمدهای ناشی از کسب‌وکار روی این فضا دولت را از فروش نفت خام مستغنی کند، بر درآمد ملی و درآمد سرانه کشور بیفزاید، زندگی روزانه‌ شهروندان را ساده‌تر کند و شهر‌های هوشمند، دولت الکترونیک و هزاران نرم‌افزار کاربردی بزرگ و کوچک را به خدمت جامعه درآورد. اما در مقابل نیز با امنیتی کردن فضای گردش آزاد اطلاعات، نصب پالایه‌های شکننده و ایجاد محدودیت‌های گوناگون در دسترسی می‌تواند نسل‌های ناامید و عصبانی را مقابل دولت قرار دهد و کارآفرینی و خلق ثروت و سرمایه و افزایش بهره‌وری را در این حوزه به پایین‌ترین سطح ممکن سوق دهد. **در این‌صورت کاربران بی‌شماری را به‌عوض افزایش امید به دولت دوازدهم، به سرخوردگی و ناامیدی از توانمندی و اقتدار دولت سوق داده‌ایم. امیدواریم که چنین نشود.**

آقای رییس‌جمهور

ما جامعه‌ی متخصصان و کارآفرینان فناوری اطلاعات از این بابت احساس خطر کرده و خواستار اقدامات عاجل برای جلوگیری از مداخله‌ امنیتی در فضای کسب و کار و ارتباطات هستیم. **از شما می‌خواهیم علاوه بر پیگیری و رفع مشکلات اخیر، نسبت به برقراری تمهیداتی برای جلوگیری از تکرار چنین مداخلاتی اقدام فرمایید.**