سازمان فناوري اطلاعات معرفي كرد:

ضعيف‌ترين دستگاه‌ها در اجراي دولت الكترونيكي ۵۲ درصد دستگاه‌ها حتی یک بروشور الکترونیکی برای اطلاع‌رسانی به مردم ندارند!

هفته گذشته جهت اعلام نتايج ارزيابي دوره سوم خدمات الكترونيكي دستگاه‌هاي اجرايي كشور نشستي خبري در سازمان فناوري اطلاعات ايران برگزار شد. در اين نشست، سازمان فناوري اطلاعات ايران ليست ارزيابي 93 دستگاه‌ دولتي در اتصال به دولت الكترونيكي را در اختيار خبرنگاران قرار داد.

 

بر اساس آنچه در اين ليست آمده به ترتیب بیمه مرکزی، وزارت اقتصاد، گمرک، سازمان ملی استاندارد و شرکت بازرگانی دولتی ایران، در صدر قرار داشته و اعلام شد كه بهترين خدمات الكترونيكي دولتي را ارايه داده‌اند و بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، سازمان پزشکی قانونی کشور، جهاد دانشگاهی، نهضت سواد آموزی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان فضایی ایران و انستیتو پاستور ایران ضعيف‌ترين نمره‌ها را در اجرايي كردن دولت الكترونيكی كسب كردند.

تحقق 39 درصدي دولت الكترونيكي

رضا باقري اصل، عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران در اين نشست از تحقق ۳۸.۹۵ درصدی دولت الکترونیکي در ایران خبرداد و ابراز داشت: با تحقق ۲۳ پروژه اولویت‌دار دولت الکترونیکي در سه سال آینده حدود ۸۰ درصد خدمات دولت به صورت کاملا الکترونیکی به مردم ارايه می‌شود.

باقری‌اصل ادامه داد: دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات موظف است به‌طور مستمر در دوره‌های سه ماهه کیفیت وبگاه‌ها و خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی که شناسه آنها به تایید سازمان اداری استخدامی رسیده است را ارزیابی کند.

وی با اشاره به پایان مرحله سوم ارزیابی و آغاز مرحله چهارم ارزیابی دستگاه‌های اجرایی گفت: شاخص‌های مرحله سوم شامل حضور در وب، تعاملی، تراکنشی، یکپارچگی و مشارکتی است.

به گفته وی، این مدل پنج مرحله‌ای بلوغ دولت الکترونیکی ایران از مدل سازمان ملل مدل‌های بلوغ مرحله‌ای مطالعات دولت الکترونیکی در اروپا و تجربیات ۱۰ کشور در حال توسعه در حوزه دولت الکترونیکی حاصل شده است.

باقری اصل توضیح داد: در مرحله اول ۹۰ شاخص، در مرحله دوم ۷۲ شاخص و در مرحله سوم ۶۲ شاخص ارزیابی شده‌اند.

وي افزود: هدف مرحله اول و دوم ارتقای وضعیت حضور در وب و هدف مرحله سوم ارتقای وضعیت حضور در وب و یکپارچگی بوده است.

این مقام مسوول در سازمان فناوری اطلاعات ایران تصریح کرد: در نتیجه این ارزیابی‌ها مشخص شد که در انتهای سال ۹۵ با ارزیابی ۶۰ دستگاه دولت الکترونیکی به میزان ۱۹.۳ درصد محقق شده است؛ در پایان شهریور ۹۶ با ارزیابی ۸۳ دستگاه میزان تحقق دولت الکترونیکی ۲۸ درصد بوده و در انتهای سال ۹۶ با ارزیابی ۹۳ دستگاه دولت الکترونیکی در کشور به میزان ۳۸.۹۵ درصد محقق شده است.

نبود 52 درصد دستگاه‌ها در وب

عضو هيات عامل سازمان فناوری اطلاعات با تفسیر نتایج بررسی شاخص‌ها در این ارزیابی گفت: برای مثال در مرحله سوم ارزیابی شاخص حضور دستگاه‌ها در وب ۴۸ درصد بوده است به این معنا که ۵۲ درصد دستگاه‌ها حتی یک بروشور الکترونیکی برای اطلاع‌رسانی به مردم ندارند. همچنین وضعیت ۴۲ درصدی فعلی دستگاه‌ها در شاخص تعاملی به معنی این است که ۵۸ درصد دستگاه‌ها حتی یک فرم الکترونیکی برای پر کردن توسط کاربر ندارند.

وی ادامه داد: دستگاه‌های اجرایی در شاخص مشارکتی که استفاده از شبکه‌های اجتماعی است ۱۶ درصد رشد کرده‌اند و وضعیت آنها نسبت به قبل چهار برابر بهتر شده است که این امر نشان از تغییر رویکرد دستگاه‌ها در حضور در شبکه‌های اجتماعی دارد.

باقری اصل پنج خدمت برتر در این ارزیابی را صدور مجوز برای فعالیت کارگزاران رسمی بیمه، صدور مجوز فعالیت ارزیابان خسارات بیمه، دریافت مالیات بر درآمد حقوق، صدور مجوز فعالیت ارزیابان خسارت بیمه و صدور مجوز برای فعالیت کارگزاران رسمی بیمه به ترتیب در شاخص‌های حضور در وب، تعاملی، تراکنشی، یکپارچگی و مشارکتی عنوان کرد.

پاسخ‌هاي باقري‌اصل به نقاط ضعف دولت الكترونيكي

باقري اصل در خاتمه اين جلسه در پاسخ به سوال خبرنگار عصر ارتباط در خصوص اينكه در برخي از سامانه‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي هفته‌ها و بعضا يك ماه طول مي‌كشد تا به درخواست مردم رسيدگي شود و آيا مدت‌زمان پاسخگويي به درخواست‌هاي كاربران نيز در ارزيابي سازمان فناوري اطلاعات از دستگاه‌هاي اجرايي در نظر گرفته شده يا خير، ابراز داشت: اين موضوع جزو شاخص‌هاي ارزيابي و امتيازدهي محسوب می‌شود و يكي از 62 شاخص در نظر گرفته شده است؛ يعني اگر پاسخگويي دستگاه‌ها به مراجعه‌كننده كند باشد نمره پاييني در اين شاخص گرفته‌اند.

وي در پاسخ به سوال ديگر خبرنگار عصر ارتباط در خصوص متصل نبودن سامانه‌هاي دولتي به يكديگر و زيرساخت‌هايي كه براي حل اين مشكل در نظر گرفته شده نيز گفت: زيرساخت اتصال چه بر بستر وب و چه بر بستر زيرساختي مركز ملي تبادل اطلاعات فراهم است و هر دستگاهي كه ادعا كند كه زيرساخت ندارد ما حاضريم اينجا با وي مناظره كنيم و حتي اگر اجازه دهد قول مي‌دهم كه ما برايش وب‌سرويس مي‌نويسيم.

يعني اگر هر دستگاه اجرايي بيايد و ادعا كند كه ارتباط ندارد و نمي‌تواند سرويس را اجرا كند ما به آن دستگاه اثبات مي‌كنيم كه تعلل از خود آن دستگاه بوده است. اگر هم نيازي به اثبات نداشته باشد ما حاضريم به آن دستگاه كمك كنيم كه بتواند سرويس را به بقيه دستگاه‌ها ارايه كند. براي مثال سرويس گمرك-بارنامه همين هفته الكترونيكي شد، اما بايد تقاضا از جانب دستگاه ارايه شود.

وي ادامه داد: الكترونيكي كردن هر سرويس واقعا فرايند پيچيده‌اي دارد ولي وزارت صمت و گمرك در طول دو يا سه ماه توانستند اين كار را انجام دهند. در حال حاضر در دستگاه‌هاي اجرايي هيچ سرويسي نيست كه براي اتصال به يكديگر نياز داشته باشند اما وجود نداشته باشد. شما مي‌توانيد از اين موضوع مطمئن باشيد مگر آنکه تعلل از خود دستگاه باشد گرچه ما حاضريم در آن مرحله هم به آنها كمك كنيم و اين اجازه را از وزير گرفته‌ایم كه در اين خصوص بتوانيم كمك و مشاركت داشته باشيم.

وي در پاسخ به اين سوال خبرنگار ما مبني بر اينكه چرا وقتي كه دو سامانه براي مثال در وزارت ارشاد به يكديگر متصل هستند بازهم بعضا كاربر ناچار است در هر دو سامانه به شكل مجزا تمام مدارك هويتي‌اش را بارگذاري كرده و تا زمان تاييد منتظر بماند اظهار داشت: طبق صورت‌جلسه‌اي كه با سازمان امور مالياتي تنظيم كرده‌ايم وقتي شخص در يك مرحله به يكي از واحدهاي مالياتي وارد مي‌شود يك نام كاربري و رمز دريافت مي‌كند و يا مدارك هويتي‌اش تاييد مي‌شود ديگر لازم نيست كه دوباره شناسايي شود؛ وزارت ارشاد نيز به همين علت كه به اين موضوع توجه نداشته‌ است، نمره اين شاخص را نگرفته است و از آنها درخواست كرده‌ايم كه اين موضوع را اصلاح كنند.

وي ادامه داد: جالب است بدانيد كه در دو معاونت كليدي سازمان امور مالياتي كه شامل معاونت ماليات مستقيم و معاونت بخش ارزش‌افزوده مي‌شود، بحث آي‌تي در مركز فناوري اطلاعات فقط مربوط به ماليات‌هاي مستقيم بود و معاونت بخش را شامل نمي‌شد؛ اما با اصرار ما دو هفته است كه معاونت آي‌تي از آنجا جدا شد و به آي‌تي مركزي آمد يعني در دو هفته اخير با فشارهاي ما اين اتفاق افتاد. لذا از اين به بعد انتظار داريم كه پس از اجراي سرويس‌هايي كه ايجاد مي‌شود و شخص وارد سازمان امور مالياتي به شكل الكترونيكي مي‌شود پس از ايجاد پرونده براي ارزش‌افزوده نيز از همان مشخصات ثبت شده قبلي استفاده شود، پس مطمئن باشيد كه رويكرد ما مثل شما است.

باقري اصل در پاسخ به اين شبهه خبرنگار عصر ارتباط كه وقتي سازمان فناوري اطلاعات پيش از بررسي و ارزيابي دستگاه از آنها در خواست يوزر تست مي‌كند، اين احتمال وجود دارد كه چون مي‌دانند كه قرار است مورد ارزيابي قرار گيرند به درخواست يوزر تست سريع‌تر پاسخ دهند نيز ابراز داشت: ما هم با استفاده از يوزرتست ارزيابي مي‌كنيم وهم اگر دسترسي داشته باشيم با يوزر معمولي اين كار را انجام مي‌دهيم ولي براي اينكه بعدا بتوانيم در قبال اعتراضات احتمالي دستگاه‌ها پاسخگو بوده و ادله داشته باشيم حاضر شديم با يوزر خودشان ارزيابي انجام دهيم تا موضوع انكارناپذير شود.

نقد و بررسی بازی