استخوانی که قرار است لای زخم بماند

تایید همدستی برخی PSPها با کلاهبرداران و خلافکاران

با وجود آنكه تاكنون بارها مسوولان مختلف اعلام كرده‌اند قصد برخورد با فروشندگان فيلترشكن‌‌ها را دارند، اما همچنان يك جست‌وجوي ساده اينترنتي شما را با انبوهي از سايت‌هاي فيلترشكن فروش روبه‌رو مي‌كند كه بيشتر آنها هم داراي درگاه بانكي از شركت‌هاي پرداخت الكترونيكی (PSP) داخل كشور هستند.

این در حالی است که در خصوص تمام سایت‌های قمار، شرط‌بندی، فروش فیلترشکن و تقریبا تمامی تخلفاتی که در فضای سایبری با پول سروکار دارند، درگاه بانکی اصلی‌ترین و تنها عامل حیات و بقای آنها محسوب می‌شود.

با فيلتر شدن تلگرام اما كار و كاسبي فيلترشكن‌فروش‌ها رونق بيشتري هم گرفته است و درآمدهاي آنها افزايش قابل توجهي پيدا كرده است؛ موضوعی که در هفته قبل نیز به آن پرداختیم و از شایعاتی گفتیم که گویای وجود نوعی مافیا در بازار فروش فیلترشکن است.

ريیس پلیس اطلاعات و امنیت عمومی ناجا هفته قبل از اجرای طرح مقابله با عرضه‌کنندگان ابزارهای دور زدن فیلترینگ در داخل کشور خبر داد.

وی گفته بود با توجه به محرز شدن تخلف برخی درگاه‌های پرداخت بانکی، اقداماتی توسط این پلیس صورت گرفت.

اين مقام مسوول در توضیح تخلف برخی درگاه‌های پرداخت بانکی گفته است: برخی از این درگاه‌ها با سوء‌استفاده از مجوز دریافتی، در راستای فراهم کردن سرویس پرداخت برای فعالیت برخی از سایت‌های (متخلف) داخلی فعالیت می‌کردند.

وي با بيان اينكه فيلترشكن‌فروش‌ها شناسایی شده‌اند بدون ذكر جزييات مشخص مدعي شده پلیس، طی چند مرحله عملیات، نسبت به شناسایی و برخورد قانونی با عوامل این‌گونه فعالیت‌ها اقدام کرده است.

با نگاهي به اين اظهارات پليس، ابهامات و پرسش‌هايي ايجاد مي‌شود؛ اول آنكه اقداماتي كه گفته مي‌شود صورت گرفته چه بوده و چه نتيجه‌اي دربر داشته است؟

دوم آنكه با توجه به آنكه پليس مي‌گويد تخلف درگاه‌هاي بانكي محرز شده اسامي اين متخلفان چيست و چرا وقتي آن‌قدر علني و با استفاده از این درگاه‌ها فيلترشكن فرخته مي‌شود؛ اين‌قدر مبهم و گنگ درباره اين متخلفان صحبت مي‌شود؟

اين شكل برخورد درواقع نوعي استخوان لاي زخم گذاشتن است؛ امروز همه دنيا فهميده‌اند كه كار نظارت بر فضاي سايبري و جلوگيري از وقوع تخلفات از عهده پليس به تنهايي خارج است و به همين دليل است كه در دنيا رويه متفاوتي در پي گرفته شده است.

براي مثال، اتحاديه اروپا مسووليت نشر هرگونه محتواي نامناسب اعم از كودك‌آزاري، ترويج خشونت، تروريست، و اخبار جعلي را بر عهده مالكان پلتفرم يعني شركت‌هاي فيس‌بوك، توييتر و يوتيوب گذاشته است و براي آنها در صورت تعلل و منتشر شدن مطالب نامناسب روي بسترهایشان جرايم بسيار سنگيني در نظر گرفته است.

در مقابل اين غول‌های سایبری نيز براي جلوگيري از مواجهه با جريمه‌هاي سنگين اقدام به استخدام هزاران نيروي مميز براي بررسي شبانه‌روزي محتوا روي پلتفرم‌هاي خود كرده‌اند.

در کمال تعجب اما در ايران اين اقدامات و پيشگيري‌هاي لازم را نكرده‌ايم و سال‌ها است اين توجيه تكراري را مي‌شنويم كه شركت‌هاي PSP بر اساس آن مدعي‌ مي‌شوند كه درگاه بانكي آنها توسط پذيرنده و بدون اطلاع آنها در اختيار شخص ثالث (کلاهبرداران و خلافكاران) قرار گرفته است.

سوال اينجاست كه آيا واقعا بايد بپذيريم حجم واگذاري درگاه‌هاي بانكي در ايران بيشتر از ميلياردها تبادل پيام روزانه شبكه‌هايي همچون فيس‌بوك، توييتر و يوتيوب است، که نظارت روزانه بر آنها را مشکل می‌کند؟

به این ترتیب و در نتیجه نبود قانون، پیش‌بینی جرایم و تنبیهات است که موجب می‌شود اقدامات پلیسی صورت گرفته نيز از سوی متخلفان مقطعي و نمايشي تلقی شود. **اگر اين عزم وجود داشته باشد مي‌بايست همين امروز و با قيد فوريت از جانب پليس و به‌خصوص بانك مركزي به جاي نظاره‌گري، نظارتي عملي صورت گرفته و با قرار دادن جرايم سنگين مالي براي شركت‌هاي ارايه‌دهنده خدمات بانكي كه درگاه بانكي در اختيار متخلفان مي‌گذارند، برخورد شود. ** در غير اين‌صورت همچنان فعاليت آزادانه فيلترشكن‌فروش‌ها، قمارخانه‌هاي اينترنتي و قاچاقچيان بر بستر اينترنت ادامه خواهد داشت این ماجرا نیز حکم استخوان لای زخم را پیدا می‌کند.

صندوق مكانيزه فروش در كما

قاطی کرده‌ایم و فراموش

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه