مزاحمان پيامكي به كسب و كارشان مشغول باشند

طرح ساماندهي پيامك‌هاي تبليغاتي شكست خورد

بحث مسدود شدن پیامک‌های تبلیغاتی مساله تازه‌ای نیست و نزدیک به یک دهه است که پیامک‌های تبلیغاتی هر روز در حجمی گسترده برای کاربران اپراتورهای موبایلی کشور ارسال می‌شود. با وجود وعده و وعید وزرای مختلف ارتباطات برای متوقف کردن این پیامک‌ها، همچنان گويا عزمي جدي براي ريشه‌كن‌ كردن آنها وجود ندارد.

واقعيت اين است كه ارسال پيامك‌هاي تبليغي به‌دليل درآمدهاي هنگفتي كه نصيب شركت‌هاي ارسال‌كننده آنها و اپراتورهاي موبايلي مي‌كند موضوعي نيست كه صاحبان منافع به‌راحتي از كنار آن بگذرند. در مقابل اما مردمي كه هر روز با مساله ناخوشايند دريافت گاه و بيگاه پيامك‌هاي تبليغي مزاحم رو‌به‌رو بوده‌اند نيز توان، زمان و حوصله شكايت از تك‌تك ارسال‌كنندگان انبوه پيامك‌هاي تبليغي را نداشته و ندارند.

شايد به همين دليل هم بوده كه همواره ايجاد سامانه براي برخورد با ارسال‌كنندگان پيامك‌هاي تبليغي به مشكل برخورده است.

پس از تلاش‌هاي بي‌نتيجه رگولاتوري و مجموعه وزارت ارتباطات در دوران وزارت واعظي براي متوقف كردن پيامك‌هاي تبليغي اين بار نوبت جهرمي بود كه به محض تصدي پست وزارت ارتباطات وعده برخورد با آنها را بدهد و حتي سامانه مردمي براي شكايت از پيامك‌هاي تبليغي ايجاد كند؛ اقدامي كه در عمل نتيجه مناسبي در پي نداشت. در آخرين اقدام اما اواسط اسفندماه امسال اين بار رگولاتوري با ارايه مصوبه‌اي خواست مشكل مزاحمت‌ پيامك‌هاي تبليغي را برطرف كند، و مصوبه‌اي براي ايجاد سامانه‌اي جديد براي مقابله با پيامك‌هاي تبليغي را تدوين كرد. براساس اين مصوبه مي‌بايست نهايتا تا اواسط ارديبهشت «سامانه انتخاب پیامک از سوی مشترک» راه‌اندازي شود كه با وجود به سر رسيدن موعد و گذشت يك ماه از آن همچنان اين اتفاق نيفتاده است و با اين شرايط مي‌توان گفت كه طرح عملا شكست خورده است.

اجرايي نشدن مصوبه رگولاتوري

اواسط اسفندماه سال گذشته کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، مقررات جدیدی برای ارايه خدمات محتوایی پیامکی تصویب کرد که بر مبنای این مصوبه، ارسال هر نوع پیامک بدون اخذ اجازه قبلی از مشترک توسط اپراتورها ممنوع شد. اگرچه انتظار مي‌رفت با قوانين سفت و سختي كه در آن ديده شده، موج ارسال پيامك‌هاي تبليغي حداقل اگر متوقف نشده كند شود، اما برخلاف اين انتظار به‌نظر مي‌رسد ارسال پيامك‌هاي تبليغي با همان شدت سابق در جریان است.

بر مبنای مقررات جدیدی که در مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات آمده بود، ارسال هرگونه خدمات پیامکی انبوه اطلاع‌رسانی و تبلیغاتی و ارزش افزوده، بدون اخذ اجازه قبلی از مشترک ممنوع شد.

از سوي ديگر قرار شد «سامانه انتخاب پیامک از سوی مشترک» راه‌اندازی شود و اپراتور تلفن همراه موظف باشد برای اخذ اجازه از مشترک، سامانه‌ای با قالب واحد برابر ضوابط اعلامی رگولاتوری ايجاد کند.

به همین دليل سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی موظف شد حداکثر ظرف مدت یک‌ماه از تاریخ ابلاغ این مصوبه، ضوابط و قالب سامانه مذکور را تعیین و به اپراتورها ابلاغ کند. درهمین حال اپراتورها نیز موظف شدند حداکثر یک‌ماه پس از ابلاغ ضوابط سامانه توسط رگولاتوری، نسبت به پیاده‌سازی و راه‌اندازی سامانه مذکور اقدام کنند. با توجه به زمان‌بندي صورت گرفته مي‌بايست سامانه انتخاب پيامك از سوي مشترك نهايتا تا اواسط ارديبهشت امسال اجرايي شود كه با وجود آنكه به هفته دوم خرداد رسيده‌ايم اما همچنان خبري از اين سامانه نيست و سيل پيامك‌هاي تبليغاتي روي روان مردم جاري است.

وعده‌هايي كه همچنان محقق نشده

از سوی دیگر، طبق مصوبه اسفندماه 96 اپراتورها موظف شدند در ارسال خدمات پیامکی ارزش‌افزوده تراکنشی نسبت به اخذ تاییدیه از مشترک اقدام کنند. همچنین اخذ تاییدیه مجدد از مشترک در تمدید ارايه این خدمات ضروری اعلام و گفته شد ضوابط و نحوه اخذ تاییدیه توسط رگولاتوری تعیین و ابلاغ خواهد شد.

در همین حال در ارسال خدمات پیامکی ارزش افزوده استعلامی، ارسال پیامک به مشترک برای هر پیامک صرفا بر اساس درخواست مشخص مشترک بايد صورت مي‌گرفت.

لزوم دريافت مجوز از وزارت ارتباطات برای پیامک‌های ارزش‌افزوده و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نيز الزامي شد تا شايد اين نظارت بيشتر موجب ساماندهي پيامك‌هاي ارزش‌افزوده و تبليغي شده و مانع ايجاد مزاحمت بيشتر براي مردم شود؛ اتفاقي كه همچنان نيفتاده است.

ارسال پیامک‌های انبوه از شماره‌های شخصی

اگرچه طبق مصوبه اسفندماه سال قبل قرار بود ارسال پیامک‌های انبوه از سرشماره‌های شخصی متوقف شود، اما همچنان حجم عظيمي از پيامك‌هاي تبليغي مزاحم توسط شماره‌هاي شخصي ارسال مي‌شوند.

بر اساس مصوبه رگولاتوري اپراتورها موظف شده بودند، پس از اخذ تاییدیه‌های لازم از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هریک از خدمات پیامکی انبوه و ارزش‌افزوده پیامکی را از محدوده‌های ‌شماره‌گذاری معین و متمایز (سرشماره مشخص) قابل تشخیص برای مشترکان ارسال کنند.

از سوی دیگر اپراتورها موظف شدند ظرف مدت یک‌ماه از تاریخ ابلاغ این مصوبه، سامانه تشخیص ارسال پیامک انبوه از طریق شماره‌های شخصی که عموما از طریق SIMBox ارسال می‌شوند را برابر ضوابط ابلاغی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی راه‌اندازی و ارسال این‌گونه پیامک‌ها را در شبکه خود متوقف کنند؛ اتفاقي كه همچنان رخ نداده است.

وعده نامعلوم برخورد با اپراتورهای متخلف

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در مصوبه اسفند‌ماه خود تاکید کرده بود که تخلف از هریک از مفاد این مصوبه و دستورالعمل‌های مرتبط با آنکه توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ابلاغ خواهد شد، نقض تعهدات پروانه‌ای اپراتور محسوب و با آن برابر مقررات و مفاد پروانه برخورد خواهد شد.

بر این اساس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی موظف شده بود هر سه ماه گزارشی از نتایج اجرای این مصوبه را به کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات ارايه کند و این مصوبه جایگزین مصوبه قبلي کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات شود كه بر اين اساس مي‌بايست اولين گزارش تاكنون ارايه شده باشد، اما تاكنون چنين گزارشي تهیه نشده يا لااقل اعلام نشده است.

فعلا خیال مزاحمان و کاسبان پیامکی آسوده باشد چون خبری نیست.

نقد و بررسی بازی