10 سال پیش در چنین هفته‌ای

10 سال پیش در چنین هفته‌ای، ساز و کار ایجاد پلیس اینترنتی در دستور کاری قوه قضاییه و وزارت کشور قرار گرفت؛ وظیفه پلیس اینترنتی کشف جرم در محیط مجازی بود. مدیرکل دفتر آمار و انفورماتیک قوه قضاییه در این باره گفته بود در تلاش است تا کادر نیروی انتظامی کشف جرم در محیط مجازی را به عهده بگیرد. برای رسیدن به این هدف می‌بایست اصطلاحات اساسی ICT مورد اشراف نیروهای این سازمان باشند تا آنها بتوانند تمامی فعالیت‌های محول شده به آنان را انجام دهند. درواقع پلیس اینترنتی باید به ابزارهای تعقیب و گریز در محیط مجازی مسلط می‌شدند و به طور مثال اگر در محیط فیزیکی برای تعقیب یک سارق از وسایل نقلیه یا شنود استفاده می‌شد باید در محیط مجازی با ردیابی داده‌ها و با استفاده از  IP دستگاه سارقان اینترنتی تعقیب و در نهایت دستگیر می‌شدند. از سوی دیگر پلیس می‌بایست اطلاعات و یا دیتا را سالم، دقیق و محکمه‌پسند به دست قاضی برساند. درواقع برای دستیابی به پلیس اینترنتی و یا پلیس در محیط مجازی باید آموزش‌های لازم برای کشف جرم و استفاده از ابزارهای مناسب در اختیار مسوولان قرار می‌گرفت. 

10 سال پیش در چنین هفته‌ای، سهم ایران از تجارت الکترونیکی مشخص شد و بر اساس آن حجم تجارت الکترونیکی ایران تا پایان سال 84 کم‌تر از 4 میلیارد تومان برآورد شد. مدیرکل وقت دفتر توسعه تجارت الکترونیکی با بیان این مطلب گفت: «حجم تجارت الکترونیکی در ایران تا پایان سال 84 بین 3 و نیم تا 4 میلیارد تومان برآورد شده البته این رقمی نیست که ما بخواهیم به آن افتخار کنیم.»

محمود زرگر که این سمت را برعهده داشت همچنین خاطر نشان ساخت بیشترین حجم تجارت الکترونیکی صورت گرفته به مبالغ کوچک و زیر 50 هزار تومان اختصاص دارد و با توجه به میزان گردش مالی برای مبادلات زیر 50 هزار تومان سهم اندک تجارت الکترونیکی مشخص می‌شود. طبق آمار وزارت امور اقتصادی و دارایی میزان پول رد و بدل شده تا سقف 50 هزار تومان برای بخش خدمات و مبادلات تجاری 1500 میلیارد تومان اعلام شده بود که از این حجم پول کم‌تر از 4 میلیارد تومان آن به محیط اینترنت و یا محیط مجازی اختصاص داشت.

کمک به شهر "لنده"

كارآفرینی دیجیتالی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه