نقض غرض با نسخه‌های وطنی تلگرام

11 اردیبهشت ماه با ذکر دلایلی جسته و گریخته و متنوع همچون استفاده کاربران از ارز مجازی در بستر تلگرام، تبدیل شدن تلگرام به لانه جاسوسی و ایجاد کانال‌های مخالف شئونات اسلامی و از همه مهم‌تر بحث دسترسی به غنی‌ترین داده‌های کاربران به زبان فارسی، سرانجام تلگرام در ایران فیلتر شد.

اما در حالیکه توجه افکار عمومی به سمت فیلترینگ جلب شده و از سویی حواس‌ها معطوف به برخی پیام‌رسان‌های داخلی همچون سروش و بیسفون و رقابت بر سر تعداد کاربران آنها شده بود، عده‌ای با خیال راحت و بدون سروصدا مشغول جذب میلیونی کاربر برای پیام‌رسان‌های داخلی خود بودند.

"فرزندان تلگرام" به دنیا آمده و به شکل رسمی و قانونی کار خود را آغاز کرده بودند، بدون این که مانعی جدی بر سر راه داشته باشند. بسیاری از کاربران ایرانی نیز که به دلایل متعدد، در مقابل پیام‌رسان‌های بومی شناخته‌شده مقاومت کرده بودند به تصور آنکه کشف مهمی کرده‌اند، به پیام‌رسان‌هایی همچون تلگرام طلایی، هاتگرام و موبوگرام کوچ کردند.

کمی بعد به نقل از وزیر اطلاعات اعلام شد این اپلیکیشن‌ها قانونی هستند. اما منتقدان معتقدند به دلایلی این کار با بهانه‌های مختلف فیلترینگ تلگرام در تناقض است. اولین تناقض این که یکی از مسوولان می‌گوید در ورژن‌های داخلی تلگرام برخی کانال‌ها فیلتر شده‌اند. منتقدان می‌گویند مگر مشکل تلگرام فقط وجود برخی کانال‌های خاص بود که در "فرزندان تلگرام" فیلتر شده و حالا تلگرام به مکانی امن مبدل شده است؟ آیا دسترسی به اطلاعات کاربران بدون اجازه و اطلاع آنها و در پوشش یک پیام‌رسان بومی بدون تبلیغات و در خفا، نقض غرض محسوب نمی‌شود؟ آیا واقعا تلگرام فیلتر شده و اطلاعات ده‌ها میلیون ایرانی دیگر به خارج کشور منتقل نمی‌شود؟ مشکل اصلی با تلگرام چه بود که اینک تنها با فیلتر شدن چند کانال خاص به راحتی و بدون فیلترشکن می‌توان از نمونه‌های وطنی آن استفاده کرد؟

واقعیت این است که در دنیا و فضای سایبری هیچ‌چیز برای همیشه نمی‌تواند پنهان بماند و به زودی مردم متوجه می‌شوند که این ابزار از کجا آمده است. در همین مورد خاص شاهدیم که برخورد صادقانه‌ای با مردم نشده نه از سوی مسوولان و نه از سوی شرکت سازنده و حالا پس از گذشت نزدیک به دوماه، رسانه‌های رسمی کشور و شبکه‌های اجتماعی نقدهای تندی نسبت به استفاده از تلگرام‌های وطنی ارایه داده‌اند. مادامی‌که مسوولان و شرکت‌های سازنده داخلی برخورد صادقانه و شفافی با کاربران نداشته باشند بسترهای بی‌اعتمادی ونگرانی‌های حریم خصوصی برای مردم شکل می‌گیرد و مطابق معمول، زمین بازی برای رسانه‌های معاند، شایعه‌سازان فضای مجازی و سیاسی‌کارها و الخ فراهم می‌شود.