كلاهبرداران اينترنتي جام‌جهاني مشغول به‌کار شدند

هفته گذشته مسابقات جام‌جهاني فوتبال 2018 روسيه رسما شروع شد اما آنچه در فضاي مجازي ايران از هفته‌ها قبل از شروع اين رويداد براي كاربران ايراني جلب توجه مي‌كرد تعداد بالاي سايت‌هاي پيش‌بيني و شرط‌بندي مرتبط با جام‌جهاني فوتبال بود.

يك جست‌وجوي اينترنتي ساده شما را با ليستي بلندبالا از سايت‌هاي اينترنتي مواجه مي‌كند كه در آن مسابقاتي با جوايز هنگفت براي پيش‌بيني بازي‌هاي جام‌جهاني تعيين شده است. در اين ميان تعداد سايت‌هاي شرط‌بندي و قمار براي پيش‌بيني مسابقات جام‌‌جهاني نيز كم نيست و اين روزها بازار بروز تخلفات اينترنتي به همين واسطه داغ شده است.

فراموش نكنيم كه بسياري از سرقت‌ها‌ از كارت بانكي افراد از طريق تماس با فرد قرباني و اعلام دروغين اين مساله كه برنده مسابقه شده، شروع مي‌شود و سپس با كشاندن فرد به عابربانك وي را فريب داده و همه حسابش را خالي مي‌كنند.

ارسال پيامك برنده شدن در مسابقه و درخواست اطلاعات بانكي، درخواست پول براي ارسال جايزه‌اي كه به دروغ اعلام مي‌شود، فرد برنده شده و ده‌ها شيوه ديگر همگي از جمله راه‌هايي هستند كه متخلفان و سارقان ديجيتالي با كمك آنها اقدام به خالي كردن كارت‌هاي قربانيان خود مي‌كنند. از همين رو توجه به شيوه‌هاي كلاهبرداري‌هاي مرتبط با جام‌جهاني در فضاي مجازي در آستانه اين رويداد جهاني مي‌تواند باعث روشن شدن ذهن افكار عمومي شده و موثر باشد.

سايت‌هاي شرط‌بندي در صف اول کلاهبرداری

سايت‌هاي شرط‌بندي يكي از پررونق‌ترين تجارت‌هاي مجرمانه در دوران برگزاري جام‌ جهاني هستند كه بعضا از طريق افراد ساكن داخل كشور نيز مديريت مي‌شوند.

ايجاد‌كنندگان سايت‌هاي شرط‌بندي با ارايه محتواي فارسي، کاربران ايراني که طرفدار و مشتاق حدس زدن نتایج تیم‌های فوتبال جام جهانی هستند را با روش‌هاي مختلف به دام مي‌اندازند. گردانندگان اين سايت‌ها ابتدا به پرداخت جایزه‌های کوچک با مبالغ کم اقدام کرده و سپس کاربران را ترغیب به سرمایه‌گذاری بیشتر می‌کنند. زمانی که کاربر بعد از چند نوبت برنده شدن به سایت شرط‌بندی اعتماد كرد در یکی از نوبت‌ها كه اقدام به سرمایه‌گذاری با مبالغ بسیار زیاد مي‌كند صاحب سايت كل مبالغ شرط‌بندي را برداشته و فرار مي‌كند. باتوجه به ممنوعيت قمار و شرط‌بندي طبيعتا امكان پيگيري موضوع نيز براي افرادي كه با اين مشكل مواجه مي‌شوند بسيار مشكل بوده و حتي ممكن است پيگيري موضوع آنها را با مجازات‌هايي روبه‌رو كند. درواقع ايجادكنندگان سايت‌هاي شرط‌بندي با تكيه بر همين موضوع با خيال راحت اقدام به خالي كردن جيب افرادي مي‌كنند كه در سايتشان ثبت‌نام كرده و قمار مي‌كنند.

البته در مواردی نیز کلاهبرداران براي دریافت مبلغ شرط‌بندی از کاربر، با قرار دادن درگاه جعلی پرداخت الکترونیکی بانک‌ها (فیشینگ) روی سایت شرط‌بندی، حساب بانکی افراد را نیز خالی می‌کنند.

تبليغ تورهاي دروغين بر بستر فضاي مجازي

خيلي از ايرانيان دوست دارند كه به محل برگزاري بازي‌هاي جام‌جهاني رفته و از نزديك به تماشاي بازي‌هاي تيم ملي كشورشان بپردازند، البته اگر ارزی به‌دست بیاورند!

خلافكاران نيز با سوء‌استفاده از اين احساسات ملي اقدام به انتشار تبليغ‌هايي مي‌كنند كه در آنها مدعي مي‌شوند با مبالغ بسيار كم و با كمك اسپانسرينگ مردم را به جام‌‌جهاني روسيه اعزام مي‌كنند. اكثر اين آگهي‌ها البته دروغ بوده و كلاهبرداران بلافاصله پس از دريافت پول‌هاي افراد فرار كرده و متواري مي‌شوند.

آن‌طور كه در خبرها آمده این آژانس‌ها به بهانه‌های مختلف مثل تهیه بلیت مسابقات جام‌جهانی تاکنون مبالغ هنگفتی از هموطنان کلاهبرداری کرده‌اند. البته در این بین نباید از اعتماد نا‌بجا و بیش از حد مردم به سادگی گذشت چرا که برخی از شهروندان با مشاهده آگهی‌های مختلف و اغواکننده در این زمینه و بدون تحقیق و بررسی‌های لازم در مورد شرکت یا فرد منتشرکننده آگهی اقدام به همکاری و ثبت نام می‌کنند.

كساني كه قصد سفر به روسيه براي ديدن بازي‌هاي جام‌جهاني را دارند بهتر است برای اطمینان خاطر از عملکرد شرکت‌ها و موسساتي كه در اينترنت تبليغات اغواكننده دارند از اداره کل نظارت و ارزیابی گردشگری، معاونت گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اطلاعات لازم را در خصوص شركت‌ها دریافت کنند.

توصيه‌هايي براي جلوگيري از سرقت اطلاعات

 براساس گزارش‌هايي كه پليس فتا و خبرگزاري‌ها در اين مدت منتشر كرده‌اند هر روز در كشور ما سایت‌های مشکوک به فیشینگ با محتواي مرتبط با جام‌جهانی کشف می‌شوند که بیشتر آنها نيز برای به سرقت بردن اطلاعات خصوصی کاربران (نام کاربری- رمز عبور- اطلاعات بانکی) طراحی شده‌اند. اين سايت‌ها با تغییر بسیار جزيی در آدرس سایت‌هاي پرطرفدار سعی بر سرقت اطلاعات مهم کاربران دارند که تشخیص آنها نيز برای کاربران به سادگی امکان پذیر نیست.

براي آنكه از خطرات سايت‌هاي كلاهبردار در امان باشيم لازم است كه در هنگام دريافت ايميل‌هاي ناشناخته و با ادعاي فروش بليت ارزان جام‌جهاني يا شرط‌بندي در مسابقات جام‌جهاني از باز كردن ایمیل‌های ناشناس جدا خودداري كنيم.

همچنين به ياد داشته باشيد كه بيشتر نرم‌افزارهای تبلیغاتی كه مدعي پخش زنده مسابقات جام‌جهاني هستند ادعايشان كذب بوده و پس از دريافت مبالغي از كاربران از روي اينترنت محو مي‌شوند. از سوي ديگر نبايد از نظر دور داشت كه امكان آلوده بودن سايت‌ها و اپ‌هاي ناشناخته كه مدعي اطلاع‌رساني در زمينه جام‌جهاني هستند نيز بسيار بالا است.

براي اطلاع از صحت اطلاعات سايت‌ها و مطمئن شدن از اينكه مي‌توان به آنها اعتماد كرد توجه كنيد كه تمام سايت‌هايي كه با پرداخت الكترونيكي سروكار دارند بايد حتما داراي نماد اعتماد الكترونيكي باشند و اسمشان در ليست سايت‌هاي مجاز و داراي نماد اعتماد الكترونيكي سازمان توسعه تجارت آمده باشد.