مدیریت روابط عمومی بانک مهر در گفتگو با عصر ارتباط

برداشت پول از حساب‌های بانک مهر اقتصاد اشتباه سیستمی بود

کسر مبالغ هنگفتی از حساب‌های برخی از سپرده‌گذاران بانک مهر اقتصاد یکی از آن شایعاتی بود که در هفته‌هاي گذشته به وفور و البته به شکل زمزمه‌های درگوشی در پشت پرده اخبار جاری شنیده می‌شد. برخی از خبرها حاکی از آن بود که مجموعا چیزی حدود 26 میلیارد تومان از حساب برخی از سپرده‌گذاران بانک مهر بدون اجازه قبلی برداشته شده و بعد از اعتراض دارندگان حساب مجددا به حساب‌های آنها برگردانده شده است.

مدیریت روابط عمومی بانک مهر در گفتگو با عصر ارتباط

برخی منابع آگاه علت را این موضوع عنوان کرده‌اند که بانک مهر از سال 92 تا به امروز نرخ سود سپرده‌گذاران را به اشتباه 23 درصد پرداخت کرده و اين در حالی است که بر اساس مصوبات داخلي بانك بايد از سال 92 به بعد 21 درصد سود به سپرده‌گذاران پرداخت مي‌شد. اما 5 آذرماه امسال این بانک تصمیم به برداشت یکباره اضافه واریزهای سه ساله از حساب افراد كرده اما وقتی با اعتراض صاحبان حساب مواجه شدند این مبالغ را برگردانده‌اند.

به منظور اطلاع از صحت و سقم این مطالب، با منصور شیخ‌الاسلامی، مدیرکل روابط عمومی بانک مهر اقتصاد مصاحبه‌ای را انجام دادیم که وی در این مصاحبه ضمن رد تمام این شایعات و ادعاها فقط ایراد سیستمی را دلیل برداشت پول از برخی از حساب‌ها عنوان کرد.

منصور شیخ‌الاسلامی در خصوص مبالغ هنگفتی که در پنجم ماه جاری از حساب برخی از دارندگان حساب در بانک مهر کسر شده و سپس به حساب آنها بازگردانده شده، گفت: این یک اشتباه سیستمی بوده که اتفاق افتاده است؛ از آنجا که سر ماه سودها واریز می‌شود یک اشتباه سیستمی صورت گرفت که اصلاح شد که در شرف عودت به حساب افراد است.

وی اضافه کرد: سیستم برای پایان هر ماه یا دوره‌ای که می‌بایست تراز بگیرد یکسری تغییر و تحولاتی را در حساب‌ها انجام می‌دهد و در اینجا یک اشتباه سیستمی در هنگام خوانش به وجود آمده که در همه بانک‌ها نیز پیش آمده و اتفاق می‌افتد. موضوع خاصی نبوده است و آنچه بوده نیز حل شده و الان مبالغ در حال بازگردانده شدن به حساب افراد است.

شیخ‌الاسلامی ادامه داد: در همه بانک‌ها این رویه وجود دارد که وقتی یک پولی برداشت می‌شود برای واریز آن یک‌سری هماهنگی‌هایی باید صورت گیرد. به هر حال مدیران باید بدانند چه اتفاقی افتاده است. اتفاقا پس مديران بانك پس از مطلع شدن از موضوع سريعا به همه مدیریت‌های شعب استانی ابلاغ شد اين اشتباه اصلاح شود. با اين حال بايد یک‌سری فعل و انفعالات حسابداری صورت گیرد که اینها به حساب‌های افراد واریز شوند. تاکنون این وجوه برای خیلی از حساب‌ها واریز شده و برای خیلی‌ها نیز در حال واریز شدن است.

شیخ‌الاسلامی ابراز امیدواری کرد که ظرف یکی دو روز (ابتداي هفته گذشته مصاحبه انجام شده)، این مبالغ به حساب دارندگان حساب واریز شود چون این پولی نیست که در اختیار بانک قرار گیرد و بانک مهر اقتصاد حتی سود آن را هم بر می‌گرداند.

وی در خصوص این که شایعاتی نقل شده و گفته می‌شود که دلیل این مشکل اشتباه در میزان سود واریزی اضافه به حساب افراد از سال 92 تا به امروز بوده است، نیز گفت: این موضوع وجود دارد، اما این‌طور که مطرح شده نیست. ما سیستم خود را تغییر داده‌ایم که از این به بعد سود 23 درصدی واریز نشود اما متاسفانه برای سایر حساب‌ها هم این محاسبه شده و کم شده است. در سیستم‌های نرم‌افزاری چنین مشکلاتی پیش می‌آید و این طبیعی است.

مدیرکل روابط عمومی بانک مهر در خصوص اینکه گفته می‌شود مبلغ این برداشت‌ها حدود 26 میلیارد تومان بوده و علت آن نیز دو درصد سود اضافه‌ای بوده که در این مدت به اشتباه به حساب افراد اضافه واریز کرده‌اند در حالی که طبق قانون بانک مرکزی زودتر از اینها می‌بایست نرخ سود کاهش یابد، نیز خاطرنشان كرد: ما تابع این قانون بانک مرکزی هستیم، اما بحث سود بحث قرارداد است و قرارداد یک‌سری از این حساب‌ها مربوط به گذشته است و قانون هم عطف به ماسبق نمی‌شود. لذا آنهایی که با ما قرارداد دارند و با نرخ 23 درصد هستند، مشتریان ما محسوب مي‌شوند وما وظیفه داریم این سود را به آنها بدهیم مگر آنکه خود فرد حسابش را ببند و مجدد حساب دیگری باز کند.

وی گفت: در عین حال ما فراخوان داده و اعلام کرده‌ایم که اگر کسی بخواهد قراردادش را تمدید کند ما نمی‌توانیم دیگر به میزان قبل سود بدهیم و به همین دلیل برخی هم پول‌هایشان را برداشته و رفتند.

وي بيان كرد: این در واقع سیاست بانک بود که سود بیشتر ندهد، به این ترتیب معاونت فناوری ما تصمیم گرفت که سیستم را اصلاح کرده و از 23 درصد تبدیل به نرخ‌های مصوب بانک مرکزی کند و به همین خاطر یک چنین اشتباهی پیش آمده است.

او گفت: در اين فرايند برخی از حساب‌های سال‌های قبل نیز خوانده و کم شده است و ما پس مطلع شدن از اين موضوع در حال بازگرداندن این مبالغ هستيم.

وي افزود: خیلی از مشتریان کلان ما همین الان هم پول به حسابشان واریز شده است و چون تعداد آنها محدود است گزارش آنها را بهتر می‌توان گرفت. اما چون بقیه رکوردهای زیادی دارند که باید بررسی شود و نیاز به مغایرت حساب دارد و اینگونه نیست که مثلا ما خیلی راحت بتوانیم بگوییم که چه میزان از حساب کسی کسر شده و آن را بلافاصله واریز کنیم. به هر حال روزانه سیستم محاسبات می‌کند برداشت می‌شود، واریز می‌شود و باتوجه به اتفاقات خاصی که در حساب می‌افتد می‌بایست مغایرت حساب‌ها محاسبه شده و بعد واریز انجام شود.

وي بيان كرد: ما در خصوص اين اتفاق به مشتريانمان اطلاع رساني كرده‌ بوديم و از آنها بابت اين موضوع عذرخواهي نيز كرديم.

این مقام مسوول در ادامه صحبت‌هایش اضافه کرد؛ اگرچه بانک مهر به شتاب وصل نشده است اما بانک است  زیر نظر بانک مرکزی فعالیت می‌کند، سهام ما در فرابورس هست و تمام موضوعات قانونی را رعایت می‌کنیم و شایعاتی که مطرح می‌شود صحت ندارد و این‌طور نیست که هیات‌مدیره تصمیم بگیرد و نرخ سود را یکباره تغییردهد و بگوید مثلا 23 درصد بود حالا می‌خواهم 21 درصد بدهیم.

وی گفت: در هر صورت استانداردهایی وجود دارد و ما وظیفه داریم بر اساس استانداردهای پولی و مالی کشور عمل کنیم و تابع آن باشیم. حالا یک اشتباه سیستمی صورت گرفته اما اینکه ما به خاطر تفاوت نرخ سود این کار را کرده باشیم این‌گونه نیست و این موضوع صحت ندارد.

وي در توضيح بيشتر اتفاق رخ داده، افزود: ببینید کاربر یک چیزی را در سیستم تعریف می‌کند و در هنگام تبدیل نرخ سود 23 به 21 در هر صورت احتمال اينكه باگ‌های مختلفی در سیستم وجود داشته باشد و ممکن است چیز دیگری تعریف شود و نهايتا چیز دیگری خوانده شود در شبكه‌هاي فني امري اجتناب‌ناپذير است .

اصلاحيه

در شماره قبلي هفته‌نامه مصاحبه‌اي با عنوان «متضرر شدن صنعت پرداخت كشور به دليل عدم يكپارچگي» به نقل از فرهنگ فرزان، معاون توسعه كسب‌وكار شركت اتيك منتشر شد كه در آغاز مطلب به اشتباه سمت ايشان مديرعامل اتيك عنوان شده بود كه به اين وسيله اصلاح مي‌شود.

نقد و بررسی بازی