در آستانه 24 سالگی تاسیس خدمات انفورماتیک برگزار شد

تقدير از کارکنان ايده‌پرداز شرکت خدمات انفورماتيک

نخستین همايش ايده‌پردازي شركت خدمات انفورماتيك با هدف بسط و گسترش خلاقيت و نوآوري، به همت کميته توسعه کسب‌و‌‌کار و روابط عمومي برگزار شد و از ايده‌پردازان این شرکت تجليل به عمل آمد.

به گزارش عصر ارتباط در ابتداي همايش ايده‌پردازي، مهندس سيدابوطالب نجفي، مديرعامل شركت خدمات انفورماتيك برگزاري این همايش در آستانه 24 سالگي شركت را به فال نيك گرفت و افزود: شركت خدمات انفورماتيك در طي سال‌هاي گذشته منشا تحولات بزرگي در حوزه بانكداري ايران بوده است. فعاليت‌هاي جديدي را آغاز كرده و به سرانجام رسانده و در آينده نيز اين روند را ادامه خواهد داد که از جمله اين نوآوري‌هاي اثرگذار مي‌توان به سامانه چكاوك و ...اشاره كرد.

وي در ادامه عصر پيش رو را متعلق به ايده‌پردازان دانست و يادآورشد: بعد از عصر كشاورزي و صنعتي، عصر ارتباطات آغاز شد؛ اما امروزه بشر از اين دوران عبور كرده و به عصر مفهوم‌پردازي رسيده است. به عبارت ديگر دنيايي كه برمبناي صفر‌ويك و تفكرات مهندسي اداره مي‌شد؛ امروز به سمت طراحي و معماري حركت مي‌كند.

 

   هزاران هزار خلاقيت به يك محصول ختم مي‌شود

مهندس نجفي ادامه داد: وقتي شركت اپل موبايل‌هاي لمسي را به بازار عرضه كرد؛ صدها طرح و ايده راهی زباله‌دان شد؛ بنابراين نبايد انتظار داشت كه با ارايه هر ايده‌اي، انقلابي به وجود آوريم. واقعيت اين است كه 10 هزار ايده بايد مطرح شوند تا در نهايت شاهد خلق محصولي نوين، فراگير و در دسترس بود.

وي با اشاره به ضرورت‌ها و بسترهاي لازم براي بسط و گسترش خلاقيت در سازمان‌ها از جمله شركت خدمات انفورماتيك، گفت: براي نيل به چنين هدفي ما نياز به مديران خلاق داريم كه از خلاقيت حمايت كنند. در سطوح پايين‌تر نیز، كاركنان بايد واجد چنين خصلتي باشند تا در كنار هم مجموعه‌اي خلاق را به وجود بياورند. اما آيا ما اينطور هستيم؟ در پاسخ بايد گفت دست‌كم تلاش مي‌كنيم كه اين‌گونه باشيم. من به عنوان يك مديرعامل تلاش مي‌كنم كه از طرح‌هاي خلاقانه حمايت كنم و شركت را هم در اين مسير به حركت درآورم.

مديرعامل شركت خدمات انفورماتيك ايجاد ساختاري متناسب با توسعه خلاقيت را يک ضرورت دانست و افزود: استراتژي شركت در زمينه فرهنگ‌سازي در اين خصوص، آشنا كردن مديران با مفهوم دسترسي آسان است. در حال حاضر سطوح مختلفي براي دسترسي به مديران وجود دارد كه البته اگر به طور كامل هم حذف شود؛ رسيدگي به همه امور براي مديران ناممكن مي‌شود؛ اما در نهايت بايد اين سلسله مراتب در سازمان تغيير يابد و همكاران به دنبال ايجاد چنين تغييراتي هستند.

 

   بايد از تغيير استقبال كرد

مديرعامل شرکت خدمات انفورماتیک با تاكيد بر اين كه مديران بايد از تغيير استقبال کنند، ادامه داد: البته اين تغييرات به طور معمول به دشواري صورت مي‌گيرد چون هميشه مقاومت‌هايي در برابر روند ايجاد تغييرات وجود دارد. بنابراين مقاومت در مقابل هرگونه تغييري اصولا يكي از بزرگ‌ترين موانع در مسير نوآوري به شمار مي‌رود. البته در شركت خدمات انفورماتيک مقاومتي در برابر تغيير وجود ندارد؛ اگر هم باشد، بايد از ميان برود.

وي در ادامه با اشاره به روش‌هاي رسيدن به فضاي خلاق گفت: يكي از اين روش‌ها تخصيص زمان براي نوآوري و خلاقيت است؛ يعني بايد سيستمي براي دريافت پيشنهادات در اين حوزه به وجود آيد. البته فعاليت‌هايي در اين خصوص صورت گرفته از جمله اين كه از سه سال پيش مديريتي براي ارجاع تحقيقات و ايده‌ها و نوآوري‌ها ايجاد شد؛ در مرحله بعد يعني از حدود دوسال پيش با افزايش ايده‌ها و طرح‌ها تصميم گرفته شد با عبور ايده‌ها از صافي اول به كميته ديگري به نام کميته توسعه کسب‌وکار ارجاع داده شود؛ تا امكان تبديل به محصول و سرويسي جديد فراهم آيد؛ چون تبديل ايده به سرويس اصولا به داده‌ها و اطلاعات بيشتري احتياج دارد. ما اين فرايند را بايد به عنوان بخشي از مسووليت اجتماعي يا به منظور كسب سود بيشتر به انجام برسانيم.

 

   هنوز انقلابي در صنعت بانكداري ايران رخ نداده است

مديرعامل شركت خدمات انفورماتيك در بخش دیگری از سخنان خود گفت: به‌رغم تلاش‌هاي صورت گرفته در سال‌هاي گذشته شاهد بروز انقلابي در صنعت بانكداري كشور نبوده‌ايم؛ چون فرايندها و سرويس‌ها كماكان به صورت سنتي بوده و تنها كانال انجام آن تغيير يافته است؛ به عنوان مثال ما هنوز سپرده دريافت مي‌كنيم و سود مي‌پردازيم و دست به گشايش اعتبار مي‌زنيم و در اين ميان تنها کانال‌هايي که سرويس‌ها را ارايه مي‌دهند، تغيير كرده‌اند و اين بدان معناست كه هنوز انقلابي در اين صنعت رخ نداده است.

مهندس نجفي با اشاره به ماموریت جديدي كه براي شركت خدمات انفورماتيك تعريف شده است، گفت: انتظار مي‌رود شركت خدمات انفورماتيك به سمت ايجاد زيرساخت‌ها و پلتفرم‌ها حركت كند تا شركت‌هاي كوچك‌تر از اين بستر براي فعاليت بهره ببرند. به عبارت ديگر شركت خدمات انفورماتيك، شركت‌هاي كوچك‌تر را زير چتر حمایت خود بگيرد.

 

   نيازهايي كه به تاسيس يك كميته انجاميد

در ادامه اين همايش مهندس "عليرضا عزيزخاني" مدير مشتريان و دبير کميته توسعه کسب و کار شرکت خدمات انفورماتيك با اشاره به گذشت 30 ماه از فعاليت اين كميته گفت: يک نياز باعث ايجاد کميته توسعه كسب و كار به دستور مديرعامل شرکت خدمات انفورماتيك شد و اين نياز، ضرورت و اهميت ايده‌پردازي و نظام‌مند كردن فرايند جذب و ارايه ايده‌ها بود.

به گفته وي ماموريت کميته توسعه كسب و كار، ارايه مشاوره براي مديريت شركت بود تا در نهايت به تهيه و تدوين پيشنهادهايي در حوزه كسب و كار در راستاي اهداف استراتژيك شركت خدمات انفورماتيك منجر شود.

مهندس عزيزخاني در ادامه با اشاره به روند شکل‌گيري كميته توسعه كسب‌وكار تصريح كرد: اين كميته مردادماه سال 93 تشكيل شد و در مهرماه همين سال مراحل تدوين آيين‌نامه به پايان رسيد؛ در گام اول هم به دستور مديرعامل شركت، هدف كميته، فعاليت در حوزه كارت و موبايل بود؛ اما در فاز دوم ، مقرر شد در تمام حوزه‌هاي كسب‌وكاري شركت، اين فعاليت تسري يابد.

وي ساختار كميته را متشكل از رياست کميته مديرعامل محترم، دبير و اعضاي دايم و مدعو دانست و افزود: بسته به موضوع ايده و طرح، كميته مي‌تواند از مشاوره اعضاي مدعو هم استفاده كند؛ يعني از مشاوره‌هاي داخل و يا خارج سازمان بهره ببرد.

دبير كميته توسعه كسب‌و‌كار شركت خدمات انفورماتيك، تحليل و امکان‌سنجي ايده‌ها، ارايه مشاوره براي تهيه طرح تجاري، ارزيابي، اولويت‌بندي و اجراي ايده‌ها و تهيه روش کلان اجرايي را از جمله وظايف اين كميته ذكر كرد و افزود: در مرحله پاياني، كميته موظف به اخذ نظر نهايي مديرعامل و درصورت لزوم تهيه گزارشي از بازخوردهاي ايده است.

مهندس عزيزخاني همچنين با بیان وجود كانال‌هاي متعدد براي دريافت ايده تصريح كرد: ايده‌ها توسط همکاران در پورتال پديده به ثبت مي‌رسد؛ اما در مواردي دستاوردهاي نمايشگاه‌ها و همايش‌هاي داخلي و خارجي هم مي‌تواند تبديل به طرح و ايده‌اي جديد شود؛ ضمن اين كه شركت‌هاي وابسته و مستقل از جمله شرکت‌هاي دانش‌بنيان هم مي‌توانند، طرح‌هاي خود را ارايه كنند.

دبير كميته توسعه كسب‌وكار شركت خدمات انفورماتيك همچنين با تشريح مفهوم "قيف ايده" در اين شرکت تاكيد كرد: اين مراحل عبارتند از دريافت ايده، ارزيابي در گروه پژوهش و ارجاع به کارتابل کميته توسعه کسب‌وکار و ارسال پيغامي به ايده‌پرداز تا از ارجاع طرح به كميته مطلع شود. در نهايت هم مرحله نهايي ارزيابي و اظهارنظري است كه اعضاي كميته مشتركا انجام مي‌دهند و به تعيين پاداش و نحوه اجرا ختم مي‌شود. بعد از اين مراحل هم گزارشي تقديم مديرعامل محترم شده و پس از دريافت تاييديه نهايي جهت اجرا، به معاونت‌ها و يا مراجع ذي‌ربط ارجاع داده مي‌شود.

او در ادامه آشنايي با بعضي مفاهيم مورد تاييد كميته كسب و كار را براي ايده‌پردازان مثمرثمر دانست و گفت: يکي از خروجي‌هاي کميته، تعريف برخي مفاهيم اصلي در حوزه کسب‌و‌کار است و در ادامه به ارایه توضحیاتی در خصوص مفاهيم "راهکار"، "محصول"، "خدمت" و "قابليت" پرداخت.

 

   ايده‌پردازان به تعريف قابليت‌هاي جديد اكتفا نكنيد

مهندس عزيزخاني با اشاره به اين كه اکثر ايده‌هايي که در اين مدت دريافت شده در قالب "قابليت"  بوده‌اند گفت: يكي از اهداف همايش اين است كه از ايده‌پردازان بخواهيم در ديگر قالب‌ها به خصوص "راهكار" و "خدمت" فعاليت بيشتري داشته باشند و طرح‌هاي جديدي ارايه كنند.

او همچنين ملاک‌هاي ارزيابي طرح‌هاي کسب‌و‌کار را توجه به توسعه و استقرار کسب و کار، اکوسيستم ذي‌نفعان، سودآوري طرح، امنيت و ملاحظات اجرايي ذكر كرد و افزود: در مورد بعضي از ايده‌ها به اين نتيجه مي‌رسيد كه با وجود كيفيت، زمان اجراي طرح فرا نرسيده است؛ چون به عنوان مثال كشور از زيرساخت‌هاي لازم براي اجراي آن بهره‌مند نيست. نكته ديگر اين كه ايده‌پردازان بايد ذي‌نفعان را در نظر بگيرند يعني مشخص كنند كه در صورت تحقق ايده، چه گروه‌هايي با آن درگيرخواهند شد.

به گفته وی سودآوري طرح هم از نكات با اهميت است؛ البته سود لزوما به معناي پول نيست يعني گاهي افزايش ارزشمندي شركت و برتري يافتنش، سود معنوي در نظر گرفته مي‌شود كه از اهميت ويژه‌اي نيز برخوردار است.

مهندس عزيزخاني "امنيت" را ديگر دغدغه اصلي در بررسي ايده‌ها و طرح‌ها دانست و گفت: البته اين دغدغه هرگز به عنوان اهرمي بازدارنده نبوده و در آينده هم نخواهد بود.

وي فرايند پس از رویداد "اين‌بانك 2" را نیز از جمله فعاليت‌هاي مهم كميته توسعه كسب و كار ذکر كرد و افزود: كميته مايل نبود اين ايده‌ها بعد از دريافت به حال خود رها شوند، به اين ترتيب از بين 11 طرح پذيرفته شده 10 ايده در دستور كار شركت‌هاي تابعه قرار گرفت و مجددا مورد بررسي واقع شد. در نهايت هم دستورات لازم در خصوص بررسي و اجراي پنج طرح صادر شد.

وي ادامه داد: در اين دوره از فعاليت کميته کسب و کار، بيشترين حوزه‌هاي ايده‌پردازي مربوط به موبايل و اينترنت بوده و ايده‌پردازان تمركز خود را در اين حوزه‌ها قرار دادند. نكته ديگر اين كه كميته از ايده‌پردازان انتظار دارد از ارايه طرح‌هاي تكراري پرهيز كنند و به اين منظور توصيه مي‌شود از ايده‌هايي كه پيش‌تر ارايه شده‌اند و در پورتال پديده (پورتال ويژه کارکنان شرکت خدمات انفورماتيک) نيز وجود دارند؛ بازديد به عمل آورند.

مهندس عزيزخاني در پايان با اشاره به اين مهم که هم‌اکنون در قالب پرداخت‌هاي موبايلي، امنيت و رمزنگاري طرح‌هايي در دست بررسي است؛ به ايده‌پردازان توصيه كرد:

- قبل از هر اقدامي بر محصولات و سرويس‌هاي ارايه‌شده از سوي شركت خدمات انفورماتيك اشراف بيشتري داشته باشند.

- با وبگردي‌هاي هدفمند به جست‌وجوي درست و موثر بپردازند.

- در حوزه‌هاي کسب و کاري شرکت فعاليت کنند.

- از تكرار بپرهيزند و بر ارايه ايده‌هايي تمركز كنند كه به سرويس و راه‌حلي جديد ختم شود؛ ضمن آن كه به موضوع امنيت و ايده بانكداري امن در شبكه‌هاي اجتماعي توجه بيشتري داشته باشند.

بر اساس این گزارش، در پايان اين مراسم ضمن برگزاري مسابقه ايده‌پردازي و تقدير از سه تيم برتر، از تمامي کارکنان که در پورتال شرکت خدمات انفورماتيک، ايده‌هاي خود را ثبت کرده‌اند نيز فارغ از پذيرفته شدن يا نشدن ايده و با هدف اشاعه فرهنگ ايده‌پردازي، تقدير به عمل آمد.