فناوری جدید بلوتوث، سرعت بالاتر و برد بیشتر را در پی دارد

استاندارد جدید بلوتوث موسوم به Bluetooth 5 امروز معرفی شد؛ این قالب جدید، مصرف پایین تری دارد، سرعت اتصال بین تجهیزات را به دو برابر قالب قبلی افزایش می دهد و برد آن نسبت به نسخه قبلی به چهار برابر افزایش یافته است.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از سی نت، در حال حاضر فناوری بلوتوث دو ایراد مهم دارد. اول این که سرعت انتقال اطلاعات با آن بسیار پایین است و دوم این که ارتباطی که با استفاده از این فناوری بین تجهیزات مختلف برقرار می شود، برد کوتاه دارد.

اما انتظار می رود استاندارد جدید این فناوری بتواند تا حد زیادی هر دو مشکل را برطرف کند. با وجود این، ممکن است مشاهده آثار مثبت استاندارد جدید در تجهیزات الکترونیکی، چند سال به طول انجامد. زیرا تولید کنندگان تجهیزات سخت افزاری برای سازگاری با این استاندارد نیاز به زمان دارند.

مشخصات این استاندارد به گونه ای است که فرآیند نمایش آگهی های محلی را فرضا در استادیوم ها یا فروشگاه ها تسهیل می کند. همچنین مانع تداخل سیگنال بلوتوث با سیگنال های وای فای و LTE می شود.

هدف از ارائه این استاندارد جدید، بهبود کیفیت کلی ارتباطات با استفاده از فناوری بلوتوث و تبدیل آن به یک گزینه مناسب برای اتصال به اینترنت اشیا است.

یکی از ویژگی های قابل توجه این استاندارد جدید، امکان ایجاد یک شبکه نقطه ای است. در این نوع شبکه هریک از تجهیزات موجود در شبکه عملکرد یک هاب را در اختیار می گذارد و اطلاعات را به دستگاه مجاور منتقل می کند تا به دست کاربر اصلی برسد.

انتظار می رود در سال آینده حداقل بخشی از تجهیزات و دستگاه های الکترونیکی جدید با استفاده از قابلیت های Bluetooth 5 به بازار عرضه شوند.

 

گیاهان در ساخت فناوری جدید نقش دارند

گیاهان همچنان که در طبیعت همواره زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده اند، به واسطه نقش آفرینی در فناوری های جدید هم زمینه ساز تحولات اساسی در زندگی ما هستند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ایندیپندنت، محققان توانستند از گیاه اسفناج و فناوری نانو، ابزاری به منظور نمونه برداری از آب و تشخیص وجود مواد منفجره در آن بسازند

یکی از مهم ترین ویژگی های گیاهان، امکان جذب مقادیر زیاد آب بدون صرف انرژی چشمگیر است. از مزایای قابلیت فرآوری آب توسط گیاهان، فرآیند گیاه پالایی است. مواد آلوده خاک مثل آرسنیک و سرب به همراه آب توسط ریشه گیاهان جذب می شود و پس از تبخیر آب در برگ گیاه انباشته می شوند. بدین ترتیب آب تصفیه شده و مواد سمی آن پس از برداشت گیاه به همراه آن نابود می شود.

حتی با استفاده از این شیوه می توان فلزات ارزشمند مانند کادومیوم و نیکل را از خاک جدا کرده و در یک فرآیند مستقل از برگ های گیاه استخراج کرد.

همچنین اخیرا با استفاده از تغییرات ژنتیکی توانایی گیاهان در فرآوری مقادیر بالای آب با ویژگی های نوعی باکتری در تجزیه مواد منفجره مانند TNT و RDX ترکیب شده است تا گیاهان اصلاح شده ای ساخته شود که هم قابلیت تشخیص و هم قابلیت خنثی سازی مواد منفجره را دارند.

در سال 1846 میلادی، کریستین شونبین در جریان یک آزمایش درباره مواد اسیدی به طور اتفاقی از برگ یک گیاه خانگی برای ترکیب کردن مواد شیمیایی استفاده کرد. پس از انجام کار، او برگ گیاه را شست و آن را آویزان کرد تا خشک شود. اما بعدا متوجه شد با این کار، سلول های گیاه را به ماده ای موسوم به نیتروسلولز تبدیل کرده که قدرت انفجار آن حتی بیش از TNT است.

علاوه بر این، نیتروسلولز و سایر پلی ساکارید های گیاهی نیتراته، در واقع اولین نسل پلاستیک ها بودند. این مواد برای ساخت اولین نوارهای فیلم مورد استفاده در سینما به کار گرفته شدند. در حال حاضر نیز مایعات حاوی نیتروسلولز دارای مصارف پزشکی هستند.

این در حالی است که گیاهان امکان تولید انواع متعددی از پلیمرها را فراهم می کنند که قابلیت جایگزینی با پلاستیک های تولید شده از نفت را دارند.

از سوی دیگر، گیاهان بخش عمده غذای ما را تشکیل می دهند. اما اخیرا محققان توانستند با استفاده از گیاهان نوعی همبرگر تولید کنند که ظاهر و طعم آن دقیقا مثل گوشت قرمز است و حتی می توان با استفاده از روش های پخت گوشت آن را آماده کرد. این همبرگر جدید حاوی روغن گیاهی نارگیل است که در دمای اتاق جامد و در زمان پخت و پز مایع می شود.

این موارد تنها نمونه هایی از کاربرد گیاهان در زندگی روزمره است که در نتیجه پیشرفت فناوری های زیستی حاصل شده است.

 

وعده گوگل عملی می شود

گوگل اعلام کرد تا سال 2017 میلادی به وعده خود درباره استفاده 100 درصدی از انرژی های تجدیدپذیر در دیتاسنترها عمل می کند.

به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبارعلمی ایرنا از بی بی سی، این شرکت در سال 2015 میلادی اعلام کرد تا سال 2017 به طور کامل از منابع تجدیدپذیر انرژی به منظور تامین توان موردنیاز دیتاسنترهای خود استفاده می کند.

وبلاگ گوگل در این رابطه نوشت: در حال حاضر این شرکت بزرگترین خریدار انرژی تجدیدپذیر در جهان است. البته هنوزهم گوگل از سوخت های فسیلی استفاده می کند، اما اکنون این شرکت به اندازه ای انرژی الکتریکی تجدیدپذیر خریداری می کند که تمام توان مصرفی دیتاسنترها و دفاتر خود را از این طریق تامین کند. شرکت گوگل 13 دیتاسنتر دارد که مجموعا در حدود 5.7 تراوات در ساعت، انرژی الکتریکی مصرف می کنند.

در طول شش سال گذشته هزینه انرژی حاصل از باد و خورشید، به ترتیب 60 و 80 درصد کاهش یافته و این نوع انرژی ها را به یک گزینه کاملا مقرون به صرفه تبدیل کرده است. اما از آنجا که باد دائما در حال وزیدن نیست، گوگل به سراغ منابع تجدیدپذیر دیگر انرژی رفته است تا تامین توان موردنیاز آن به طور دائمی تضمین شود.

مهم ترین انگیزه گوگل برای استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، معافیت مالیاتی است که دولت وضع کرده است. اما احتمالا این معافیت ها در طول چند سال آینده منتفی می شوند. با وجود این، ازآنجا که هزینه تامین انرژی های تجدیدپذیر رو به کاهش است، گوگل نگرانی از بابت لغو معافیت های مالیاتی ندارد.

 

ساخت روبات با قابلیت حرکت بسیار سریع عمودی

محققان دانشگاه کالیفرنیا روبات جدیدی ساخته اند که به گفته آنها، چابک ترین روبات با قابلیت حرکت عمودی است.

خبرگزاری یونایتدپرس، مهندسان دانشگاه کالیفرنیا می گویند: این روبات کوچک موسوم به 'سالتو' می تواند چند خیز عمودی پیاپی انجام دهد و همچنین روی دیوار بپرد و یا از دیوار پایین بپرد.

مبتکران سالتو امیدوارند که چالاکی این روبات در حرکت عمودی الهام بخش ساخت روبات های آتی باشد که بتوانند در جریان ماموریت های تحقیق و نجات از خروارها آوار بالا روند.

آنها برای اندازه گیری توانایی های سالتو یک واحد متریک جدید ابداع کردند که در این واحد متریک، اندازه یک جهش با فرکانسی که در آن امکان جهش وجود دارد، ترکیب می شود و براساس آن، سالتو دارای چابکی عمودی 5.7 فوت در ثانیه است.

محققان نحوه کار این روبات را در مقاله جدیدی در مجله Science Robotics منتشر کردند.

 

 

کشاورزان از هوش مصنوعی استفاده می کنند


به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از ورج، درحالی که همگان منتظر هستند تا با سپری شدن روزهای آتی سال ۲۰۱۶ پایان یافته و سال ۲۰۱۷ آغاز شود گروهی از محققان زن شرکت مایکروسافت که به ایده پردازی در عرصه های مختلف فناوری شهرت دارند پیش بینی هایی درباره آینده فناوری مطرح کرده اند.

این ۱۷ محقق در یک نظرسنجی شرکت کرده و درباره عرصه های مختلف علم و فناوری به اظهارنظر پرداخته اند. آنها از پردازش زبان طبیعی گرفته تا یادگیری ماشینی، نرم افزارهای کشاورزی و واقعیت مجازی نظراتشان را مطرح کرده اند.

مار گونزالو فرانکو از محققان آزمایشگاه ردموند مایکروسافت گفت: معتقدم در آینده نزدیک فناوریهای حسگری پیشرفتهای قابل توجهی خواهد داشت.

در همین حال سوزان دامایز از دانشمندان و مدیران ارشد این آزمایشگاه اظهار کرد: یادگیری عمیق نتایج به دست آمده جستجو در دنیای وب را ارتقا می بخشد. او همچنین معتقد است که شیوه های فعلی جستجو در دنیای اینترنت متحول می شود.

آستا روزوی از دیگر محققان مایکروسافت نیز گفت: تا سال ۲۰۲۷ کشاورزان از هوش مصنوعی برای ارتقای کیفیت محصولاتشان استفاده خواهند کرد.

وی در عین حال به این واقعیت اشاره می کند که پدیده هایی همچون خشکسالی، تغییرات جوی و فجایع طبیعی در یک دهه آینده وجود خواهد داشت.

 

کنترل گوشی و رایانه توسط معلولان با پلک زدن و تنفس

افرادی که دارای معلولیت های جسمی و حرکتی هستند، برای کنترل گوشی های هوشمند تلفن همراه مشکلات زیادی دارند، اما پیشرفت فناوری به کمک این افراد آمده تا راحت تر از گوشی های عادی استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیجیتال ترندز، ماریسیو مزا موسس شرکت کانادایی Komodo OpenLab ابزاری موسوم به سپر تسلا ابداع کرده که به افراد معلول کمک می کند از گوشی هوشمند خود استفاده کنند.

این ابزار ۳۵۰ دلاری فرامین صادر شده با استفاده از پلک زدن، ضربه زدن با آرنج و حتی تنفس را به فرامین قابل درک برای رایانه ها، گوشی ها و تبلت ها مبدل می کند. برای این کار تنها کافیست گوشی یا رایانه را از طریق پرت یو اس بی به ابزار یاد شده متصل کنید.

سپر تسلا حتی با ویلچرهای پیشرفته که از قابلیت های کنترل رایانه ای برخوردارند نیز سازگاری دارد و می تواند با آنها هماهنگ شود. افراد بر مبنای شدت و نوع معلولیت می توانند تنظیماتی را برای استفاده از این دستگاه اعمال کنند و به عنوان مثال با تکان دادن سر ویدئوهای گوشی را اجرا کنند.

ابزار یادشده به گونه ای طراحی شده که از شش سوییچ به طور همزمان پشتیبانی می کند و هر یک از آنها می توانند تا انجام دو عمل را با فشار کم یا شدید به طور همزمان مورد پشتیبانی قرار دهند.

قابلیت شناسایی و درک فرامین صادر شده با کوچکترین میزان حرکات بدن از جمله مزایای این دستگاه است که به معلولان حرکتی دارای مشکلات شدید امکان می دهد به راحتی از آن استفاده کنند و حتی با تنفس نه چندان شدید حسگرهای دستگاه را برای اجرای فرامین فعال کنند.

تلاش برای تکمیل این دستگاه از سال ۲۰۱۰ آغاز شده و تا به حال ۳۰۰۰ نفر در سراسر جهان آن را آزمایش کرده اند و امید می رود با کاهش قیمت این محصول به زیر ۲۰۰ دلار در سال های آینده افراد بیشتری بتوانند از آن استفاده کنند.

 

 

سال بدبیاری فیس‌بوک

اخبار

اخبار

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه