موتور جست‌وجوی چهره‌ها هم ساخته شد!

اپلیکیشنی را تصور کنید که می‌تواند چهره هر شخصی در جهان را که به آن بدهید برایتان شناسایی کند، درواقع چنین برنامه‌اي در حکم یک موتور جست‌وجوی تصویری است.

موتور جست‌وجوی چهره‌ها هم ساخته شد!

کمپانی Blippar قابلیتی جدید را به اپ خود اضافه کرده است که می‌تواند چهره افراد مشهور را شناسایی کند و حتی به کاربرانش اجازه می‌دهد داده‌های اختصاصی خود را نیز برای اضافه‌ شدن به فهرست آن ثبت کنند. این اپ به‌راحتی می‌تواند با اسکن تصویر هر چهره سرشناسی به شما بگوید آن فرد کیست و براي مثال اگر هنرپیشه است، در چه فیلم‌هایی بازی کرده است.

اگر تصویر فرد در دیتابیس اپ باشد یک تصویر آواتار در کنار عکس او نشان داده می‌شود و می‌توانید با فشردن آن آواتار به اطلاعات تکمیلی فرد نیز دست پیدا کنید. نکته جالب آنکه افراد غیرمشهوری که مایل باشند نیز می‌توانند تصویر خود را به داده‌های این اپ اضافه کنند تا هرکسی بتواند با دیدن عکس‌شان به اطلاعات مربوط به آنها دست پیدا کند.

اپلیکیشن Blippar در حال حاضر اطلاعات چهره‌ای حدود 70 هزار چهره مشهور را در مرکز داده‌های خود دارد و ضمنا اطلاعات ویکی‌پدیایی هر یک از این چهره‌ها نیز در سیستم آن موجود است.

Blippar همچنین از روی عکس پروفایل توییتر یا فیس‌بوک افراد عادی نیز آنها را شناسایی کرده و روی داده‌های خود بارگذاری می‌کند. اگر مایل نیستید اطلاعات شما در دیتابیس این اپ ثبت باشد، می‌توانید درخواست پاک شدن اطلاعاتتان را به آن ارسال کنید.

اگر هم تصویر شما در این اپ ثبت نشده و تمایل به ثبت تصویر خود دارید، می‌توانید عکس خود به همراه توضیحی یک پاراگرافی درباره خود را در آن بارگذاری کنید و براي مثال ذکر کنید که آدرس توییترتان چیست و به چه کتاب‌ها یا فیلم‌هایی علاقه‌مندید؛ به این ترتیب به محض آنکه کسی عکس شما را ببیند، این اطلاعات برایش به‌نمایش در می‌آید.

البته پیش از این فیس‌بوک هم از قابلیت تشخیص چهره افراد و دوستانشان در عکس‌ها برخوردار بود، اما Blippar گامی به پیش نهاده و یک موتور جست‌وجوی تصویری را ساخته است.