بازار کامپیوتر و دیجیتال در یک نگاه

گرانی ادامه دارد

بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری و دیجیتال در یک ماه اخیر بیشترین تغییر را از لحاظ قیمت، روند تقاضا و میزان موجودی در بازار تجربه کرده است.

در کنار این اتفاقات بروز برخی کلاهبرداری و سوءاستفاده‌ها در فضای بازار موجب اعتراض افراد در ارتباط در بازار شده است.

تغییر در رده‌بندی برندها و همچنین تغییر پیش‌بینی کارشناسان در مورد آینده بازار نیز از اتفاق‌هایی است که در بازار کالاهای کامپیوتری و دیجیتال شاهد آن هستیم.

گرانی کالاهای کمیاب در بازار کامپیوتر

در ماه‌های اخیر رشد نرخ دلار، کاهش حجم واردات و در پی آن کاهش موجودی محصولات کامپیوتری و دیجیتال، موجب رشد قیمت محصولات در بازار شد.

این رشد قیمت در بازار سه هفته گذشته و در مورد برخی از برندها محسوس‌تر است. البته در روزهای گذشته قیمت‌ها در حدود 40 تا 100 هزار تومان کاهش یافته است؛ اما گرانی دلار شعله قیمت‌ها در بازار کامپیوتر و به ویژه نوت‌بوک را بالا کشیده است، به طوری که قیمت انواع مک‌بوک حدود 350 تا 800 هزار تومان افزایش یافته است.

فعالان بازار می‌گویند: در ماه‌های گذشته حجم واردات نوت‌بوک و به ویژه محصولات اپل به شدت کاهش یافته است و به همین دلیل در بازار شاهد کاهش موجودی و رشد قیمت هستیم. آنها رشد قیمت دلار و درهم آزاد را نیز از دلایل رشد قیمت مک‌بوک عنوان کردند.

بررسی های بازاری نیز گویای این امر است که** در بازار نوت‌بوک شاهد رشد 20 تا 25 درصدی قیمت در یک ماه گذشته هستیم که این رشد قیمت درباره مک‌بوک بیشتر بوده است.** به عنوان مثال مدل MMGG2 که تا سه هفته پیش با قیمتی حدود 4 میلیون و 50 هزار تومان به فروش می‌رسید، اینک قیمتی حدود 4میلیون و 700 هزار تومان دارد.

مدل 840 از مک بوک‌های اپل که تا سه هفته قبل قیمتی حدود 4 میلیون و 800 هزار تومان داشت، اینک با قیمت 5 میلیون و 600 هزار تومان به فروش می‌رسد. مک‌بوک GFZ که قیمتی حدود 3 میلیون و 270 هزار تومان داشت، حالا با قیمت 3 میلیون و 980 هزار تومان به فروش می‌رسد.

البته با ورود محموله‌های جدید وارداتی مک‌بوک، بخشی از مشکل کمبود موجودی در بازار رفع شده است، اما با این حال همچنان قیمت مک‌بوک به دلیل گرانی دلار بالاست.

کارشناسان بر این باورند **افزایش قیمت کالاهای کامپیوتری و به ویژه نوت‌بوک اگرچه به دلیل نوسانات نرخ دلار آزاد صورت گرفته است، اما برخی از فروشندگان نیز از شرایط بازار سودجویی کرده و به بهانه کاهش موجودی، قیمت‌ها را افزایش داده‌اند.**

تحقق یک رویا

در یک سال گذشته بارها و بارها در مورد حضور بی‌واسطه برندهای آمریکایی و اروپایی به بازار ایران گفته و شنیده‌ایم. این رویایی است که بسیاری از خریداران به امید تحقق آن از خرید کالاهای موجود در بازار خودداری می‌کنند. امیدی که البته در مدت اخیر و با توجه به تشدید نوسانات نرخ دلار آزاد کمی به ناامیدی گرایش پیدا کرده است.

در تازه‌ترین خبر اما اعلام شده است که برخی از برندهای مطرح آمادگی خود را برای حضور رسمی در بازار ایران اعلام کرده‌اند.

بر اساس اعلام اتحادیه فناوران رایانه استان تهران، در چند ماه اخیر برخی از نمایندگی‌های رسمی شرکت‌های اروپایی قصد بازگشایی فروشگاه‌هایشان در ایران را دارند و بسیار امیدوارند تا حضور در بازار ایران به سود فروش بهتر برای آنها باشد.

**اتحادیه رایانه تهران خبر از ورود برخی برندهای محصولات کامپیوتری را تایید کرد که از جمله آنها نمایندگی فروش محصولات LOGITECH و Romoss در ایران است که گفته می‌شود از این پس فعالیت مستقیم دارند و خریداران می‌توانند از فروشگاه‌های اصلی این شرکت‌ها محصولات مورد نظرشان را خریداری کنند.**

پایان سرگرمی

کنسول‌های بازی و تجهیزات جانبی آنها در سال‌های گذشته مخاطب چندانی نداشته و هر روز بیش از پیش به تعطیلی نزدیک می‌شوند.

در هفته‌های گذشته نیز رشد بیشتر نرخ دلار و گرانی این کالا موجب شده است بازار کنسول‌های بازی تبدیل به بازاری سفارشی شود. به این ترتیب این کالا با حجم بسیار کمتری وارد کشور می‌شود.

فعالان بازار تجهیزات سرگرمی می‌گویند: حتی نمونه‌های ایرانی هم در بازار مخاطب ندارند. به گفته آنها، در شرایطی که خریداران در تهیه کالاهای مورد نیاز خود از بازار ناموفق هستند و توان پرداخت ندارند، چگونه باید انتظار داشت که بازار سرگرمی‌های دیجیتال پررونق باشد؟

کارشناسان نیز می‌گویند: با توجه به اتفاق‌های اخیر در بازار به نظر می‌رسد که در بازار این کالاها هر روز شاهد ریزش بیشتر تقاضا باشیم.

گرانی بیشتر تلویزیون

تشدید نوسانات نرخ دلار آزاد در هفته‌ای که گذشت، موجب شد قیمت‌ها در بازار کالاهای گوناگون و ازجمله لوازم صوتی و تصویری افزایش یابد.

بر اساس بررسی‌های صورت گرفته از بازار لوازم صوتی و تصویری مشخص شد،** قیمت تلویزیون نسبت به اوایل ماه گذشته حدود 20 تا 30 درصد افزایش یافته است** و با این وجود فعالان بازار اعلام می‌کنند تغییر محسوسی در قیمت‌ها اعمال نشده است. برخی نیز با گلایه از شرایط بازار می‌گویند: رشد قیمت تنها در مورد محصولات پرمخاطب صورت گرفته است.

فعالان بازار صوتی و تصویری می‌گویند: تلویزیون‌هایی با میانگین قیمت یک میلیون و 500 هزار تومان تا 3 میلیون تومان در بازار مخاطبان بسیاری دارند و این تلویزیون‌ها یک جهش 7 تا 10 درصدی قیمت را در یک ماه اخیر تجربه کرده‌اند.

تلویزیون‌های سایز بزرگ با قیمت‌های چند ده میلیون تومانی نیز مخاطبان کمتری دارند. علت این امر قیمت گران و کاهش قدرت خرید مصرف‌کنندگان عنوان شده است.

به گفته فعالان بازار تلویزیون در این بین بازار گیرنده‌های دیجیتال و دستگاه‌های ساندبار رونق دارد و بیشتر فعالان بازار از طریق فروش این محصولات به سود می‌رسند.

هشدار اتحادیه

در ماه‌های اخیر برخی از افراد به اسم مامور سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده یا اتحادیه فناوران رایانه به بازار مراجعه و بابت کنترل و بررسی کالا و مدارک فروشگاه‌ها از آنها مبالغی اخذ کرده‌اند. این در حالیست که اتحادیه صنف فناوران رایانه اعلام کرده است که نظارت و کنترل، هزینه‌ای برای فعالان بازار ندارد.

اتحادیه فناوران رایانه تهران همچنین با صدور اطلاعیه‌هایی نسبت به بازرسی‌های مشکوک از سوی افراد ناشناس هشدار داده و از اعضای خود خواسته است که در صورت برخورد با آنها دقت کافی داشته باشند. بر اساس اعلام این اتحادیه، در راستای پیشگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی از سوی افراد فرصت‌طلب، بازدیدهای کنترلی، نظارتی و کارشناسی از صنوف به کمک کارکنان این معاونت و بازرسان نظارت بر اماکن عمومی با لباس فرم انجام می‌شود. بنابراین **به اعضای صنف هشدار داده شده است که در صورت مراجعه افراد مشکوک، با لباس شخصی و فاقد کارت شناسایی و حکم ماموریت، هیچ همکاری با آنها نداشته باشند و موضوع را به اتحادیه رایانه به صورت تلفنی به شماره 21843578 اطلاع دهند.**

همچنین مشاهده موارد تقلب و وجود کالاهای غیراصلی، بار دیگر مورد اشاره این اتحادیه قرار گرفته و به خریداران توصیه شده است که در زمان خرید به اصل بودن کالا و مدارک موید صحت نمایندگی رسمی توجه کنند.