مسوولان سراغ شاخه‌ها و برگ‌ها رفته‌اند

ریشه تنومند سایت‌های شرط‌بندی

بازار شرط‌‌بندی‌های اینترنتی و قمار آنلاین در روزهای برگزاری جام جهانی فوتبال داغ‌تر از همیشه است؛ آشفته‌بازاری که کلاهبرداری و نقل‌وانتقال پول‌های کثیف و خروج ارز در کشور در آن جریان دارد و در سال‌های اخیر از هر دری برای تعطیلی این بازار وارد شده‌اند، غیر از راهی که واقعا به بسته شدن آن منتهی بشود؛ یعنی مسدود کردن امکان تراکنش بانکی برای هرگونه فعالیت قمار.

اواخر خرداد ماه بود که رييس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی از کلید خوردن طرح سوال از وزیر ارتباطات در مجلس خبر داد. این نماینده مجلس گفته است: وزیر ارتباطات لازم است نسبت به دلایل تعلل و کوتاهی در برخورد با سایت‌های شرط‌بندی و اشاعه قمار پاسخگو باشد.

امیر خجسته با اشاره به رشد سایت‌های شرط‌بندی و داغ شدن بازار آنها با فرارسیدن مسابقات جام جهانی فوتبال، از ارتباط این سایت‌ها و برخی از بانک‌های کشور از طریق درگاه‌های بانکی پرداخت آنلاین ابراز شگفتی می‌کند، درحالی‌که بارها در رسانه‌ها این موضوع به‌عنوان نقطه اتکای فعالیت سایت‌های قمار یاد‌شده است.

او اذعان می‌کند: در برخی از سایت‌های شرط‌بندی و قمار آنلاین تمامي معاملات از طریق درگاه‌های رسمی پرداخت آنلاین بانک‌ها صورت می‌گیرد و این مساله موجب شگفتی است؛ لذا اگر دستگاه‌های مرتبط قادر به کنترل ورود و خروج سرمایه‌ها در این سایت‌ها نباشند قادر به خروج سرمایه‌های مردم از کشور نیز نخواهند بود.

فارغ از اذعان به این مشکل کلیدی که البته راهکاری برای آن پیشنهاد نشده است، در مورد این رویکرد و نظر نماینده مجلس باید گفت، به شکل خلاصه واقعیت آن است که اگر واقعا قصد انجام کار ریشه‌ای وجود دارد باید رییس کل بانک مرکزی و مدیرعامل شاپرک را به مجلس یا هر جای دیگری که می‌تواند آنها را وادار به پاسخگویی کند احضار کرد.

اگر نیت یک سری اقدامات سطحی و مقطعی است، باید پلیس فتا و رییس کمیته فیلترینگ را به مجلس احضار کرد و در نهایت اگر قصد انجام هیچ کاری را ندارند و قرار است مشکل پابرجا بماند باید سراغ وزیر ارتباطات رفت و او را به مجلس احضار کرد!

تمرکز روی شاخ و برگ‌ها

در روزهای گذشته و همزمان با آغاز جام جهانی فوتبال فضای کسب‌و‌کار قمارخانه‌های اینترنتی و سایت‌های شرط‌بندی که این روزها از عناوین جایگزینی همچون «پیش‌بینی» استفاده می‌کنند بسیار داغ شده است.

متعاقب آن ظاهرا مسوولان مربوطه نیز به صرافت افتاده‌اند تا سطح اقدامات بازدارنده خود را تشدید کنند. اما یک بررسی از رویکرد، اظهارات و اقدامات مسوولان مربوطه نشان می‌دهد که تمرکزها بیشتر روی شاخ و برگ قمارخانه‌های اینترنتی و نه ریشه‌های آنهاست.

منظور از شاخ و برگ، دستگیری و مسدودسازی این سایت‌ها است و منظور از ریشه، تنها عامل حیات آنها یعنی درگاه‌های بانکی است که به آنها اجازه جابه‌جایی پول را می‌دهند.

نمونه‌ای از اظهارات و اقدامات اخیر

در روزهای اخیر معاون قضایی دادستان کل کشور از تشدید برخوردها با سایت‌های شرط‌بندی و قماربازی به‌ویژه همزمان با برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه خبر داد.

عبدالصمد خرم‌آبادی، دبیر کارگروه فیلترینگ به کسانی که در فضای مجازی به‌ویژه به مناسبت مسابقات فوتبال جام‌ جهانی 2018 روسیه قمارخانه دایر کردند، هشدار داده که به‌طور جدی با آنها برخورد خواهد شد و حساب‌های این افراد، شماره حساب‌هایی که برای دریافت وجوه شرط‌بندی اختصاص می‌دهند و درگاه‌های پرداخت الکترونیکی اختصاص‌یافته برای این موضوع، شناسایی و این وجوه توقیف می‌شود.

ريیس مرکز تشخیص و پیشگیری جرایم سایبری پلیس فتا هم اخیرا از مسدود شدن 5 هزار سایت شرط‌بندی و بازداشت ٧٠٠ نفر در ارتباط با سایت‌های شرط‌بندی خبر داده است.

در همین حال رییس‌پلیس فتای تهران بزرگ از برخورد با سایت‌های قمار و شرط‌بندی نتایج مسابقات جام جهانی فوتبال خبر داده است.

در همین مورد مدیر کل حراست وزارت ورزش و جوانان گفته است: بیش از ۵۰۰۰ هزار سایت غیر‌قانونی شرط‌بندی را شناسایی و به پلیس فتا معرفی کرده‌ایم.

خبری از بانک ‌مرکزی و شاپرک نیست

در این میان خبری از اقدامات قانونی برای خشکاندن همیشگی سایت‌های قمار و شرط‌بندی از سوی نهادهای اصلی این جریان نیست. موضوع مهار درگاه‌های بانکی که از سوی شرکت‌های PSP که زیر نظر شرکت شاپرک (وابسته به بانک مرکزی) فعالیت می‌کنند اصلا موضوع جدیدی نیست و سال‌ها است همه منتظر قوانین بازدارنده و اقدامات شرکت‌های PSP که شریان اصلی فعالیت قمارخانه‌های اینترنتی (درگاه‌های بانکی) را فراهم می‌کنند، هستند.

تنها راه حيات و تنفس قمارخانه‌هاي اينترنتي درگاه‌هاي بانكي است؛ چراكه در قمار اينترنتي خبري از جابه‌جايي پول نقد نيست و تمام مبالغ شرط‌بندي از طريق تراكنش‌هاي الكترونيكي و درگاه‌هاي رسمي بانكي انجام مي‌شود و هیچ برخورد سیستمی هم با متخلفانی که توسط شرکت‌های PSP و نهادهایی همچون پلیس فتا شناسایی می‌شوند، صورت نمی‌گیرد.

روند شکل‌گیری چنین پدیده‌ای در شبکه پرداخت آن‌طور که خود شاپرک اخیرا اذعان کرده به این صورت است که برفرض مثال یک مغازه‌دار خواربارفروشی به‌منظور فروش اینترنتی کالاهای خود بعد از دریافت «ای‌نماد» (نماد اعتماد الکترونیکی) ‌از سازمان توسعه تجارت به یک شرکت PSP مراجعه و درخواست درگاه پرداخت اینترنتی (IPG) کرده و بعد از آن فرد دیگری که دارای یک سایت قمار و غیرمجاز بوده است در قبال پرداخت مبلغی پول به‌صورت ماهیانه از آن IPG به‌منظور پرداخت وجه برای مشترکان خود در سایت قمار استفاده کرده است، از این ‌رو تمام این پروسه به‌صورت قانونی رخ ‌داده است.

شاپرک اخیرا در واکنش به اخباری که در این زمینه منتشر شده، اعلام کرده است: تنها راهکار شناسایی چنین روندی این است که خود شرکت‌های PSP به‌صورت دوره‌ای کل درگاه‌های پرداختی که به شرکت‌ها و افراد مختلف واگذار شده را رصد کنند تا کاربری واقعی IPG مشخص شود و در صورت فعالیت غیرمجاز آن را مسدود کنند.

شرکت شاپرک می‌گوید: اواخر سال گذشته باهدف شناسایی‌IPG ها روی سایت‌های غیرمجاز از جمله قمار و شرط‌بندی در نامه‌ای به شرکت‌های پرداخت هشدار داد که نظارت به‌منظور شناسایی این درگاه‌های متخلف را در دستور کار خود قرار دهند.

البته شاپرک می‌گوید که از منظر قانونی مسوولیتی در قبال بستن درگاه‌های پرداخت سایت‌های قمار و شرط‌بندی ندارد و وظیفه شاپرک بر اساس دستورالعمل این شرکت، تنها مسدودسازی درگاه‌های پرداخت اینترنتی است که فعالیتی مغایر با آنچه اعلام کرده‌اند انجام می‌دهند. آنها معتقدند تنها راه برخورد ریشه‌ای فیلتر کردن سایت است.

سایت‌هایی که بسته می‌شود و راهی که باز می‌ماند

این در حالی است که مسدود شدن سایت تقریبا هیچ محدودیتی برای آنها ایجاد نمی‌کند و آنها حتی در انتظار مسدود شدن نمی‌مانند. یکی از منتشر‌کنندگان تبلیغات سایت شرط‌بندی در تلگرام درباره روش‌های دور زدن مسدود سازی سایت می‌گوید: در این روش سایت‌هایی چند ساعت مانده به شروع بازی راه‌اندازی می‌شوند و در این فرصت با هزینه تبلیغات حدود سه برابری از طریق گسترده‌ها و کانال‌های پربیننده در تلگرام تبلیغ می‌کنند.

در این تبلیغات، لینک سایت معرفی می‌شود و بازدید این پست تبلیغی تا 10 میلیون بار نیز می‌رسد، کاربران از طریق این لینک به سایت شرط‌بندی وارد شده، ثبت‌نام و پیش‌بینی می‌کنند و از طریق درگاه بانکی به سایت شرط‌بندی پول واریز می‌کنند. هر‌چه تعداد شرکت‌کنندگان بیشتر شود، قیمت شرط‌بندی افزایش می‌یابد. اما اغلب سایت‌های شرط‌بندی این‌چنینی پس از پایان بازی در صورت برنده شدن کاربر پولی به برنده پرداخت نمی‌کنند و در واقع شرط‌بندی‌کننده متضرر می‌شود.

این افراد برای پنهان ماندن از پیگیری‌های حقوقی پس از پایان شرط‌‌بندی سایت شرط‌بندی را غیرفعال می‌کنند و در برخی موارد حتی به کشورهای دیگر از جمله ترکیه و مالزی متواری می‌شوند و پس از مدتی باز می‌گردند و داستان را از سر می‌گیرند. اگرچه سایت‌های پیش‌بینی یکی یکی و در بازه‌های محدود از دسترس خارج می‌شوند، اما آشنایان به برنامه‌نویسی می‌گویند به‌دلیل یکسان بودن قالب سایت‌ها تمامی زیرمجموعه‌های مشابهی که جایگزین می‌شوند متعلق به سایت اصلی هستند.

لیست سیاهی که در دسترس نیست

شاپرک در حالی حل ریشه‌ای این مشکل را فیلتر کردن سایت می‌داند که پیش از این خود راهکار لیست سیاه برای پذیرنده‌های کارت‌خوان‌ها در شاپرک را تعریف کرده و قرار بود از ماه‌های ابتدایی سال 94 اجرایی شود، هرچند در سامانه جامع پذیرندگان موضوع لیست سیاه متخلفان وجود دارد اما شاپرک این بخش از سامانه را زیر بار نبرده است؛ چراکه آن را خارج از وظایف قانونی خود می‌داند، درحالی‌که بازگشت متخلفان با یک کد ملی و اطلاعات هویتی مشخص به شبکه در نبود همین لیست سیاه انجام می‌شود.

در وضعیت کنونی افراد می‌توانند با ارایه مجوز ای‌نماد و مدارک درخواستی شاپرک به‌راحتی از تمامی‌PSPهایی که خدمات درگاه‌های بانکی ارایه می‌دهند درگاه IPG بگیرند و با توجه به اینکه امکان دریافت چندین درگاه را دارند یا تمامی‌درگاه‌ها یا یکی از آنها را در اختیار سایت‌های قمار می‌گذارند.

هرچند در ماه‌های اخیر و با داغ شدن این موضوع وزیر ارتباطات از تعیین مهلت سه ماهه برای برچیده شدن آن، خبر و وعده داده بود که قمار اینترنتی با برنامه‌‎ای سه ماهه متوقف می‌شود. این مصوبه حاصل نشست بانک مرکزی، دادستانی کل کشور، پلیس فتا و سازمان فناوری اطلاعات بود و یک ماه از آن می‌گذرد، اما تا آنجا که پیگیری اخبار به ما نشان می‌دهد تا کنون نه دادستانی، پلیس فتا، بانک مرکزی و شاپرک هیچ‌کدام برای رفع این مشکل قانونی اقدامی ‌نکرده‌اند.

کارها مقطعی نماند

حالا اما تب برخورد با قمارخانه‌های آنلاین با داغ شدن بازار آنها در جام ‌جهانی بالا است و برخوردهای ظاهری شدت گرفته، اما بعید نیست این مورد هم مانند بسیاری از برخوردهای مقطعی با فروکش کردن جام جهانی، فروکش کند و باز هم در موعدی دیگر این سایت‌ها و قمارخانه‌های آنلاین دوباره جان تازه‌ای بگیرند؛ چراکه صرفا شاخ و برگ آنها زده شده و راه بازگشت آنها مسدود نمی‌شود.

نقد و بررسی بازی