آیا دیگر نیازی به قانون وجود دارد؟

طنز تلخ تدوین آیین‌نامه فعالیت تاكسي‌هاي اينترنتي

اواخر سال 95 و سال‌ها پس از رشد و نمو تاکسی‌های اینترنتی در اقصا نقاط کشور بود كه رييس پليس راهور ناجا اعلام كرد فعالیت تاکسی‌های اینترنتی اسنپ و تپسی که فاقد مجوز از سوی شهرداری‌ها و وزارت راه و شهرسازی هستند، ممنوع بوده و در صورت تردد به‌عنوان مسافربر شخصی 300 هزار ریال جریمه می‌شوند.

فارغ از اینکه اهمیتی به این اظهارنظر داده نشد و اقدام مشخصی هم از سوی پلیس صورت نگرفت، از آن زمان تا کنون همچنان تاكسي‌هاي اينترنتي در حال جابه‌جايي مسافر در سطح شهرها هستند و هر روز نيز نام‌هاي جديدي در اين حوزه پا به عرصه وجود مي‌گذارد.

نبايد از نظر دور داشت كه اصرار و انکار شهرداری تهران و تاكسي‌هاي اينترنتي برای گرفتن يا نگرفتن مجوزهای لازم براي تردد در سطح شهر تهران از مدت‌ها قبل آغاز شده است. آبان‌ماه سال قبل بود كه معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار تهران با بیان اینکه آیین‌نامه‌ای برای مدیریت و نظارت بر حمل‌ونقل اینترنتی با همکاری وزارت کشور در حال تدوین است، گفته بود براساس این آیین‌نامه تاكسي‌ياب‌هاي اينترنتي موظف به دریافت مجوز مي‌شوند و این اقدام نظارت بر فعالیت این تاکسی‌ها را میسر می‌کند.

اسفندماه سال گذشته اما موضوع مجوزهاي تاكسي‌هاي اينترنتي بار ديگر مورد توجه قرار گرفت و اين بار سخنگوی وزارت کشور از دستور کهنه و قدیمی وزیر کشور به شورای‌عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور مبنی بر تدوین دستورالعمل مشخص برای فعالیت شرکت‌های حمل‌ونقل اینترنتی خبر داد.

سخنگوی وزارت کشور در اين مقطع گفته بود كه در تدوین این دستورالعمل باید رعایت حقوق شهروندی، تکالیف و وظایف شرکت‌ها در قبال مردم، نحوه ارايه خدمات و گزینش رانندگان، تنظیم روابط دستگاه‌های مرتبط با موضوع و رفع نواقص و معایب احتمالی مورد توجه قرار گیرد.

به‌تازگي معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران بدون اشاره به وعده قبلي براي ارايه اين مصوبه اين بار مدعي شد آیین‌نامه ساماندهی تاکسی‌های اینترنتی برای تصویب به شورای‌عالی هماهنگی ترافیک رفته و در شورای‌عالی ترافیک کشور تصویب شد اگر تاکسی‌های اینترنتی از آیین‌نامه پیروی نکنند، دادستانی می‌تواند جلوی کارشان را بگیرد.

نكته جالب آنكه اين اظهارات در حالي از سوي شهرداري تهران مطرح مي‌شود كه تبلیغات تاکسی‌های اینترنتی كه شهرداری به آنها معترض است، در اين مدت روی بیلبوردهای تبلیغاتی خود شهرداري و در سطح شهر تهران و ديگر شهرها نصب شده است.

سخن پاياني

در چند سال اخير تاكسيراني و شهرداري تهران بارها خواستار اعمال نظارت بر تاكسي‌هاي اينترنتي شده‌اند و حتي در مقاطعي وزارت كشور هم به موضوع ورود كرده است، اما با وجود تمام اظهاراتي كه مسوولان مربوطه مطرح كرده‌اند همچنان تاكسي‌هاي اينترنتي بی‌نیاز از اخذ مجوز تاكسيراني و شهرداري در حال فعاليت هستند.

از سوي ديگر مشخص نيست پليس راهور كه دو سال پيش مدعي جريمه كردن تاكسي‌هاي اينترنتي بدون مجوز و برخورد با آنها به‌عنوان مسافركش شخصي شده بود، چرا حالا سكوت كرده است؛ موضوعی که بارها در هفته‌نامه عصر ارتباط به آن پرداخته‌ایم و مانند خیلی از موارد دیگر اهمیت و واکنشی از سوی هیچ نهادی به آن داده نشد. همچنين مشخص نيست شوراي‌عالي ترافيك دقیقا منتظر چیست که بعد از این همه سال در حال تدوین آیین‌نامه فعالیت تاکسی‌های اینترنتی است و اگر روزی روزگاری آیین‌نامه‌ای هم تهیه شود، به کاری می‌آید یا نه؟

برخي از منتقدان تاكسي‌هاي اينترنتي مدعي‌اند دولت با استناد به تعداد رانندگان اپ‌هاي تاكسي‌ياب آمار اشتغال را بالاتر از ميزان واقعي نشان مي‌دهد و به همين علت نيز قصد ندارد با سختگيري به آنها براي گرفتن مجوز آمار اعلامي اشتغال در كشور را با مشكل مواجه كند.

اما در عین حال زمزمه‌های زیادی در خصوص چرایی فعالیت خارج از قوانین و مقررات این کسب‌وکارها در شبکه‌های اجتماعی مطرح بوده و هست که قاعدتا آن‌طور که دیده و شنیده می‌شود راه به جایی نخواهند برد.

مشکل زمانی برجسته‌تر می‌شود که همه‌روزه فیلم‌ها، عکس‌ها و خبرهای متعددی از برخورد سنگین شهرداری‌های بسیاری از شهرهای کشور در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مخابره می‌شود که در آن حتی تحمل بساط یک پیرزن هم وجود ندارد.

لذا تاکید می‌شود مشکل نه استفاده از فناوری است، نه پذیرش این کسب‌وکارهای نوین و نه ایجاد اشتغال از این طریق است، مشکل یک بام و دو هوای مسوولان و قوانین و مقررات کشور است که از یک طرف بساط نیم‌متری یک دستفروش به‌هیچ‌وجه تحمل نمی‌شود، اما بساط گسترده یک کسب‌وکار با این وسعت، تحمل شده و نادیده گرفته می‌شود.

اقتصاد شیشه‌ای

اقتصاد شیشه‌ای

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه