یک‎گام جلوتر از تولیدات جهانی با پاورهای EUD گرین

در کامپیوترهای رومیزی منابع تغذیه رده‌پایین گرین در چهار گروه ES,EU,SP و HE طبقه‌بندی می‌شوند که هر یک از گروه‌های نام برده توسط معتبرترین تولیدکنندگان منابع تغذیه سويیچینگ ATX  در دنیا طراحی شده است. طرح تحول منابع تغذیه گرین از حدود 9 ماه پیش و با عرضه پاورهای HP+ و OCPT آغاز و هم‌اکنون در سومین قدم به پاورهای توان پایین، خوش‌قیمت و حرفه‌ای رسیده است. در این مرحله و در فاز اول پاورهای سری EU+ و ES  با مدل‌های جدیدتر خود به اسم EUD  و ESD  جایگزین می‌شوند و در آینده نزدیک و در فاز دوم نیز مدل‌های SPD و HED  جایگزین نسل قبلی خواهند شد.


 قابلیت‎های پاورهای سری EUD گرین 

دارای تمامـی پروتکــشن‎های ایمنـی OVP/UVP/OCP/OPP/SCP/SIP/NLO/OTP براي تضـمین سـلـامت سـخت‌افزار

بدون محــدودیت در بارگـذاری متقابل (CROSS-LOAD) شاخـه‌ها، متناسب با جدیدترین سـخت‌افزار‌های حـــرفه‌ای

دارای تک‌شاخه بسیار پرقدرت 12V با قابليت ارایه‎ تمامی توان خروجی منبع تغذیه بر تک شاخه +12V خروجی

طــراحی مــدرن مبتنـی بر یکســـوکننده‌های همــزمان به همـــراه مبـدل‌های بسـیار پربازده DC-DC در بخـش ثانـویه

رگولـاسـیون ولتاژ کمتر از 2.5 درصد در شـاخه‌های اصــلی خروجی +5V و +3.3V و +12V  و در شـرایـط بارگـذاری متقابل

ریپل و نویــز کمتر از 35mv  شاخــه پر اهـمیت +12V  خـروجـی به واسـطه طراحی مدرن و فیلتـرهای CLC بخش ثانـویه

برخورداری ازفن 120mm  با کارکرد عملیاتی  کم‌صدا تا 80 درصد بار نامی حتی در دمای محیط حداکثر 40 درجه

مجـهز به کابل‌های تماما تـخــت (Flat) مشـکی‌رنگ جهـت اسـمبل زیباتر و گـــردش بهـتر هـوا در فضای داخل کـیس

دارای گواهــینامه 80Plus Bronze و بازدهــی مصـــرف انرژی تا 88 درصد جهت صــرفه‌جویی و کاهـــش تلفـات حــــرارتـی

بـرخــورداری از مـــدار تـصــحیــح ضــریـب تــوان اکــتـیــو (Active PFC) و ضــریـب تـوان (Power Factor) بیـــش از 0.95

مجـــهـز به خازن‌های تایــــوانی باکــیفیت با قابلــیت کارکــرد تا دمـای 105 درجه در بخـش اولیه و ثانویه

بهــره‌منـدی از قطـعات داخـلی با کیفـیت (متناسـب با توان و رده این پاورها) و دارای 37 ماه گـارانتــی گــریــن

اولین سری محصولات گرین با این تکنولوژی جدید، پاورهای سری EUD است که در ادامه به بررسی این پاور و مهم‌ترین ویژگی‌ها و قابلیت‌های پاورهای نسل جدید EUD می‌پردازیم.

شرکت پردیس صنعت سیاره سبز "گرین/GREEN" پاورهای خوش‌قیمت و توان پایین خود را به مبدل‌های DC-DC مجهز کرده است. این در حالی است که در حال حاضر اکثر تولیدکنندگان پاور در دنیا این نوع توپولوژی را تنها در مدل‌های میان‌رده و رده بالای تولیدات حرفه‌ای خود پیاده‌سازی می‌کنند. قطعا استفاده از عبارت "پاورهای رده‌پایین" برای این نسل جدید پاورهای گرین با این همه امکانات و قابلیت‌ها، گزینه مناسبی به شمار نمی‌رود. بنابراین بر اساس محدوده توان خروجی‌شان (330W-580W) بهتر است از عبارت "پاور حرفه‌ای توان پایین" استفاده کنیم.

توپولوژی مبدل‌های DC-DC به همراه یک‌سوسازی هم‌زمان در بخش ثانویه 

پاورهای سری EUD بر خلاف نسل قبل که در طراحی بخش ثانویه آنها از توپولوژی Group Regulation استفاده شده بود از جدیدترین و مدرن‌ترین طراحی حال حاضر یعنی مبدل‌های DC-DC به همراه یک‌سوسازی هم‌زمان (Synchronous Rectification) بهره می‌برد. در تکنولوژی Synchronous Rectification از دیودهای شاتکی در بخش خروجی حذف شده و به‌طور کامل Power MOSFET ها جای آنها را گرفته‌اند. در نسل EUD به لطف استفاده از ماسفت‌های  باکیفیت Low RDS(on)، شاهد افزایش چشمگیر کارایی و کاهش افت ولتاژ و تلفات حرارتی هستیم که همین امر به‌صورت محسوس باعث افزایش/تثبیت عمر مفید و تحمل منبع تغذیه در برابر حرارت بالا خواهد شد.

همچنین به‌واسطه تعبیه مبدل‌های DC-DC در این بخش، ولتاژ هر یک از شاخه‌های اصلی خروجی (+12V,+5V,+3.3V) به‌صورت کاملاً مستقل ساخته و پرداخته می‌شود. این امر در عمل باعث تثبیت بیش از پیش سطح ولتاژ شاخه‌های نام برده در وضعیت‌های Cross Load توزیع نامتوازن بار بر روی شاخه‌های خروجی، Zero Load وضعیت کاملاً بی‌باری و به دنبال آن، اضافه شدن پروتکشن NLO (No Load Operation) به قابلیت‌های این سری از منابع تغذیه شده است.

نتیجه نهایی پیاده‌سازی این توپولوژی کاهش Voltage Regulation شاخه‌های اصلی به کمتر از 2.5  درصد و همچنین واکنش گذرا (Transient Response) به مراتب سریع‌تر از نسل قبل خواهد بود. علاوه بر این، بر خلاف اغلب منابع تغذیه در این رنج قیمت، قابلیت ارایه تمامی توان خروجی پاور تنها بر روی شاخه +12V نیز فراهم شده است. در واقع کاربرانی که قصد استفاده این سری از پاورها را بر روی سیستم‌های مدرن و مجهز به پردازنده و کارت‌های گرافیک پرمصرف دارند، می‌توانند بدون هیچ گونه محدودیتی از نظر توزیع توان بر روی شاخه‌های خروجی از حداکثر کارایی تجهیزات حرفه‌ای خود بهره‌مند شوند.

در واقع پاورهای نسل جدید EUD همانند پاورهای رده بالا و گران‌قیمت موجود در بازار از تمامی پروتکشن‌های ایمنی حال حاضر پیاده‌سازی شده در منابع تغذیه سوییچینگ مدرن پشتیبانی می‌کنند.

 شرح عملکرد پروتکشن‌های OVP/UVP/OCP/OPP/SCP/SIP/NLO/OTP

 به لطف تعبیه MOV (Metal Oxide Varistor) و همچنین NTC Thermistor در بخش ورودی، عملکرد و سلامت این نسل از پاورها در برابر جریان هجومی (Inrush Protection) و حتی Spike های شدید ولتاژ در ورودی بیمه شده است.

در صورتی که محدوده ولتاژ هر یک از شاخه‌های خروجی از محدوده حداقل و حداکثر ایمن تعیین شده فراتر رود، این پروتکشن بلافاصله منبع تغذیه را خاموش می‌کند.

· Over Current Protection

در صورتی که به هر دلیلی جریان عبوری هر یک از شاخه‌های خروجی از محدوده ایمن تعیین‌شده فراتر رود این پروتکشن بلافاصله منبع تغذیه را خاموش می‌کند.

· Short Circuit Protection

اتصال کوتاه یا Short Circuit زمانی اتفاق می‌افتد که امپدانس خروجی هر یک از شاخه‌های خروجی منبع تغذیه کمتر از 0.1 اهم شود. در واقع در صورتی که هر یک از شاخه‌های خروجی با یکدیگر و یا با به زمین (GND) اتصال کوتاه شود این پروتکشن بلافاصله منبع تغذیه را خاموش می‌کند.

· OPP (Over Power Protection) 

در صورتی که توان مصرفی مجموع شاخه‌های خروجی منبع تغذیه از مقدار تعیین شده فراتر رود، این پروتکشن بلافاصله منبع تغذیه را خاموش می‌کند.

· OTP (Over Temperature Protection) 

در صورتی که به دلایل مختلف نظیر از کار افتادن فن دستگاه، مسدود شدن روزنه‌های ورود و خروج هوا و یا اعمال بار بیش از توان نامی منبع تغذیه در فواصل طولانی، حرارت داخلی پاور از مقدار تعیین شده فراتر رود این پروتکشن بلافاصله منبع تغذیه را خاموش می‌کند.

· No-Load Operation (NLO) 

این پروتکشن به منبع تغذیه این اجازه را می‌دهد تا حتی در صورتی که شاخه‌های خروجی آن به بار متصل نباشد بدون مشکل به فعالیت خود ادامه دهد. (نکته: اینتل از عبارت No-load Situation برای این پروتکشن در استاندارد ATX12V V2.4 استفاده کرده است. اما عموما این پروتکشن را به نام NLO می‌شناسند).

· بهره‌مندی از خازن‌های الکترولیت از نوع 105°C  

در منابع تغذیه سری EUD در هر دو بخش اولیه و ثانویه از خازن‌های الکترولیتی باکیفیت تایوانی و با قابلیت کارکرد در دمای 105°C استفاده شده است. این خازن‌ها در مقایسه با خازن‌های مشابه از نوع 85°C بیش از 4 برابر عمر بیشتری دارند و به‌صورت محسوس در برابر ریپل جریان مقاوم‌ترند.

· ریپل و نویز ولتاژ شاخه‌های خروجی حداکثر یک سوم استانداردهای جهانی 

ریپل و نویز خروجی یکی از مهم‌ترین عوامل در کاهش عمر مفید پاور و تجهیزات متصل شده به آن محسوب می‌شود. ریپل ولتاژ شاخه‌ +12V خروجی پاورهای سری EUD به‌واسطه توپولوژی مدرن پیاده‌سازی در بخش ثانویه و فیلترهای متعدد CLC حداکثر 35mV(pp) است که معادل کمتر از یک سوم محدوده مجاز در آخرین ویرایش استاندارد پاورهای ATX است.

· فن کم‌صدا با عملکرد هوشمند 

به لطف کنترلر فن  هوشمند در نظر گرفته شده برای پاورهای نسل جدید EUD، نویز صوتی این مدل‌ها تا حدود 70 الی 80 درصد توان نامی پاور بسیار پایین بوده و عملاً هیچ صدایی از فن پاور به گوش کاربر نخواهد رسید.

· بازدهی مصرف انرژی بالا و کسب گواهینامه 80 Plus Bronze 

برخورداری از مدرن‌ترین توپولوژی‌های روز در بخش‌های اولیه و ثانویه در کنار قطعات باکیفیت در ساخت پاورهای EUD سبب شده تا حداکثر بازدهی مصرف انرژی نسل دوم این پاورها به حدود 88 درصد برسد. این میزان بازدهی مصرف انرژی سبب شده تا این سری از پاورها موفق به کسب گواهینامه 80 Plus Bronze شوند.

 

· کابل‌های خروجی فلت و یک‎دست مشکی 

در پاورهای سری EUD از کابل‌های خروجی تماما مشکی و از نوع فلت (تخت) استفاده شده است. کابل‌های فلت نسبت به کابل‌های رشته ای متداول، انعطاف‌پذیرترند و کابل‌کشی قطعات را آسان‌تر کرده که نهایتا سبب زیبایی بیشتر اسمبل سیستم و تهویه بهتر هوای داخل کیس خواهد شد.

تقویم تاریخ ICT در ایران

تست بينايي

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه