شیوع کلاهبرداری و دروغ جدید در فضای مجازی

این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌باشد

سایت‌های دانلود فیلم و سریال کم نیستند، هر روز نیز بر تعداد آنها افزوده می‌شود. کسب‌و‌کاری ساده و بی‌دردسر و صد البته بسیار سودآور برای صاحبان آنها، که هم می‌توانند از طریق دریافت حق اشتراک ماهانه دانلود فیلم و سریال سایت‌هایشان اقدام به کسب درآمد کنند و هم از طریق نمایش تبلیغات مختلف. 
از تبلیغ فلان سایت و بهمان کانال تلگرام گرفته تا تبلیغ فیلترشکن و سایت‌های قمار آنلاین اینترنتی و غیره. خلاصه که این روش شیوه کسب درآمد آسان و ساده‌ای است که از قضا طرفداران بسیاری هم دارد. چیزی که اخیرا در این بین بسیار جلب توجه می‌کند نمایش بنری در این دست سایت‌هاست که بسیار قابل‌تامل است. «این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی است!» چطور ممکن است؟ چطور می‌شود یک سایت که موضوع فعالیت آن به لحاظ قانونی صحیح نیست بتواند در مرکز ثبت و ساماندهی دامنه‌های اینترنتی ثبت شده باشد و یا فعالیت آن قانونی قلمداد شود. چرا که به هر صورت این سایت‌ها محتوای فیلم و سریال خود را به رایگان از اینترنت دریافت کرده و در سرور اختصاصی خود بارگذاری کرده و در نبود قانون حفظ مالکیت شخصی یا همان کپی‌رایت آنها را به فروش می‌رسانند و پول درمی‌آورند. اگرچه برخی از بنرها به کل تقلبی هستند و اگر کاربری برای کنجکاوی روی آنها کلیک کند یا دوباره به همان سایت باز می‌گردد و یا چند پنجره تبلیغ برایش باز می‌شود.
اما در این مقاله قصد نداریم به موضوع فعالیت این سایت‌ها بپردازیم؛ بلکه می‌خواهیم به محتوای آنها که غیرقانونی بوده و همچنین به تبلیغاتی که در این سایت‌ها نمایش داده می‌شود بپردازیم که در جای خود بسیار جلب توجه می‌کند. 
به یکی از این سایت‌ها که سر می‌زنیم با انبوهی از تبلیغات متنوع با موضوعات اشاره شده روبه‌رو می‌شویم که گویی این سایت صرفا یک سایت تبلیغاتی است که در لابه‌لای تبلیغات خود مطالبی نیز ارایه می‌دهد. نوع اول تبلیغاتی که در این سایت‌ها دیده می‌شود در کمال تعجب تبلیغ یا بهتر بگوییم تبلیغاتی از سایت‌های قمار اینترنتی است. سایت‌هایی که علی‌رغم بررسی‌ها و انتقادهای بسیار در همین نشریه و رسانه‌های مختلف همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند. شعارها و متن‌هایی هم که در این تبلیغات نمایش داده می‌شود نیز توجه ما را بیشتر به خود جلب می‌کند. "کسب درآمد میلیونی حق شماست"، "به آسانی میلیونر شوید"، "راحت‌ترین شیوه کسب در‌آمد" و شعارهایی از این دست. 
تبلیغات سایت‌های فیلترشکن و سایت‌های غیر اخلاقی نیز حضور دارند.
در این میان تبلیغات سایت‌های ارایه‌دهنده فیلترشکن نیز وجود دارند که به نوعی پای ثابت تبلیغات در این دست سایت‌ها هستند؛ نسل جدید فیلترشکن‌ها، سریع‌ترین فیلترشکن‌ها و متن‌های تبلیغاتی مشابه. البته بررسی فعالیت و کسب درآمد سایت‌های ارایه‌دهنده این سرویس‌ها موضوعی است که نیاز به بررسی بیشتر و دقیق‌تر دارد که در این بحث نمی‌گنجد. نوع دیگری از تبلیغات که در این سایت‌ها مشاهده می‌شود تبلیغات سایت‌ها و کانال‌های تلگرامی غیراخلاقی است که موضوع را بیشتر جالب می‌کند. اصلا اهمیتی ندارد یا بهتر بگوییم هر چه موضوع تبلیغات غیرقانونی و غیر اخلاقی‌تر باشد بهتر است و سایت‌های نمایش‌دهنده این تبلیغات بیشتر به نمایش تبلیغات آنها علاقه‌مند می‌شوند. 
همه این موارد در سایتی نمایش داده می‌شود که بنر "ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی" نیز در بالای صفحه نمایان است. «این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌باشد!» البته یک احتمال را در این خصوص از نظر نمی‌توان دور داشت و آن تغییر محتوای این سایت‌ها پس از اخذ مجوز از ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی (وابسته به مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) است که در این صورت با یک ترفند گریز از قانون و جلب اعتماد مخاطب مواجه هستیم که نیازمند رسیدگی و بررسی بیشتر است.
 در حال حاضر گویی استفاده از این بنر به نوعی گریز از مزاحمت‌های احتمالی است که هرجا به مشکلی برخورند بگویند که سایتشان دارای شناسنامه ثبت بوده و فعالیتش قانونی است. اینکه چطور ممکن است و چطور می‌شود که سایتی با چنین محتوایی مدعی ثبت در مرکز ساماندهی سایت‌های اینترنتی باشد و از بنر این مرکز برای قانونی بودن و یا قانونی جلوه دادن فعالیت خود استفاده کند، سوالی است که پاسخ آن نزد این مرکز است. فعالیتی که نه تنها قانونی نیست بلکه اشاعه‌دهنده این روش به سایر سایت‌های غیرقانونی است.