تحمیل 30 میلیون یورو به اقتصاد کشور برای هیچ

کارت‌خوان‌های جدید عرضه سوخت در حالی در یکی از پمپ‌بنزین‌های غرب شهر تهران افتتاح شد که به اعتقاد کارشناسان این طرح هزینه‌ای بالغ بر حداقل 30 میلیون یورو به کشور آن هم در این شرایط خاص اقتصادی تحمیل می‌کند.

براساس این گزارش، مراسم رونمایی از نسل جدید سامانه هوشمند سوخت و پرداخت آنلاین، سه شنبه ۱۹ تیرماه با حضور محمدرضا موسوی‌خواه، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در جایگاه سوخت میدان آزادی برگزار شد.

این در حالی است که به گفته مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی این سیستم در یکی از جایگاه‌های عرضه بنزین کلان‌شهر تهران رونمایی شد تا به مرور زمان، تمامی نازل‌ها در سراسر کشور به این سیستم توزیع سوخت و پرداخت همزمان مجهز شوند.

بیش از 11 سال از آغاز نصب تجهیزات سامانه هوشمند سوخت روی جایگاه‌های عرضه می‌گذرد و اکنون با تجهیز پمپ‌بنزین‌ها به سامانه جدید کارت‌خوان‌های جدید، به اعتقاد مدیران درگیر این طرح گامی در جهت ارتقا و تسهیل سیستم عرضه سوخت کشور برداشته خواهد شد.

گفته می‌شود در حال حاضر 44 هزار نازل سوخت در کشور وجود دارد و تجهیز هر نازل به این سیستم کاملا وارداتی مبلغی نزدیک به 600 یورو هزینه در پی دارد و با توجه به ابعاد طرح باید تعدادی نیز اضافه‌تر تا حدود 50 هزار عدد وارد کشور شود. البته دستگاه فعلی فاقد پرینتر است که در صورت مجهز شدن به پرینتر باید عددی نزدیک به 100 یورو هم برای هر دستگاه در نظر گرفت.

البته مشخص نیست که ارز مورد نیاز این بخش با ارز دولتی 4200 تومانی تامین خواهد شد یا از بازار آزاد که در هر کدام از این دو حالت نباید فراموش کنیم که در شرایطی که برای برگشت منابع ارزی کشور از اتحادیه اروپا هم دچار مشکل هستیم آیا باید برای چنین طرحی این میزان هزینه پرداخت شود. البته برخی شنیده‌های تاییدنشده نیز حاکی است که قرار است بخشی از هزینه اجرای این طرح توسط شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تامین شود.

در حال حاضر آنچه که در مراسم رونمایی این طرح نیز بر آن تاکید شده و تنها تفاوتی که با روش فعلی پرداخت به کارگرفته شده در جایگاه‌های فعلی دارد، پرداخت وجه توسط رانندگان در پای نازل سوخت از طریق بانک کارتی است.

حال سوال از مدیران ارشد وزارت نفت و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی این است که در شرایط امروز کشور که از همه طرف مورد هجمه دشمنان قرار گرفته این طرح چه آورده‌ای در پی دارد، که باید 30 میلیون یورو از منابع کشور را صرف آن کرد.

در صورت وجود دلایل منطقی که بعید به نظر می‌رسد وجود داشته باشد، مشکل دیگری که این طرح دارد، عدم برگزاری مناقصه و در نظر نگرفتن شرایط یکسان برای تمامی شرکت‌های فعال در حوزه صنعت پرداخت کشور برای حضور در این طرح ملی است. پیگیری‌های خبرنگار ما نشان می‌دهد برخی از شرکت‌های psp با وجود پیگیری در خصوص انجام این پروژه راه به جایی نبردند و در حال حاضر برای شرکت تاپ، یک انحصار توسط مدیران شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایجاد شده است که این موضوع باید توسط سازمان‌های نظارتی بررسی شود.

 

 

 

نقد و بررسی بازی