حافظه حوزه فاوای کشور

دولت‌ها و مسوولان می‌آیند و می‌روند، اما طرح‌ها، پروژه‌ها و مشکلات همواره می‌مانند. رسانه‌ها و افکار عمومی هم به علت انباشت مشکلات قبلی و زایش طرح‌ها و پروژه‌های جدید، با فراموشی مواجه بوده و هستند. ما اما تلاش کرده‌ایم تا به شکلی ثابت پیگیر سرنوشت مسایل و طرح‌های حوزه کاری خود باشیم. به همین منظور فهرست حاضر که در آینده اصلاحات بیشتری روی آن اعمال شده و موضوعات بیشتری به آن اضافه خواهد شد، صرفا به عنوان یک حافظه عمل خواهد کرد و هر از گاهی اقدام به باز نشر آن خواهیم کرد.

در دوره این بازنشرها طبعا موضوعات و سوژه‌هایی از "حافظه حوزه ICT کشور" کم یا اضافه خواهد شد که اطلاع‌رسانی لازم در خصوص آن‌ها را انجام خواهیم داد. تحریریه هفته‌نامه عصر ارتباط معتقد است که این فهرست قطعا ناقص بوده و موضوعات متعددی باید به آن اضافه شود تا به عنوان شاخص و داشبوردی در مقابل مردم و مسوولان بخش‌های متخلف کشور عمل کند. لذا از تمامی علاقه‌مندان و فعالان نیز دعوت می‌شود موارد مد نظر خود را از طریق ایمیل report@asreertebat.com یا شماره تلفن 88947452 به ما اعلام کنند.

 

*تجميع نشدن داده‌ها براي مديريت بحران

 مرکز کنترل هماهنگی عملیات سازمان امداد و نجات از پنج سال قبل نرم‌افزار جامع اطلاعاتی مکانی را راه‌اندازی کرده‌ است. این نرم‌افزار به لحاظ زیرساختی ظرفیت آن را دارد که سایر ارگان‌ها نیز به آن متصل شده و ضمن به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات خود از خدمات آن منتفع شوند؛ اتفاقی که تاکنون همچنان محقق نشده است.

* استارت‌آپ‌های بدون متولی

رویکرد دولت در مواجهه با استارت‌آپ‌ها معمولا حمایت‌های مالی و پرداخت وام به برخي از آنها به صورت گزينشي بوده که اين امر همواره با انتقادهايي مواجه بوده است. با وجود گذشت سال‌هاي متوالي اما هنوز متولي اصلي استارت‌آپ‌ها و حتی تعریف دقیق آنها مشخص نيست و قوانين روشن براي فعاليت‌هاي استارت‌آپ‌ها تدوين و به اجرا گذاشته نشده است.

* سامانه دسترسي آزاد به اطلاعات

با وجود آنكه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات سال 88 تصویب شده اما تا تيرماه سال 96 با وجود الزام قانون و ابلاغ آیین‌نامه آن، راه‌اندازی سامانه به تعویق افتاده بود. حال اما باوجود راه‌اندازي سامانه همچنان بسياري از 480 دستگاهي كه بايد در اين سامانه عضو شوند به آن متصل نشده‌اند.

*استمرار ارسال پيامك‌هاي تبليغاتي

سال‌ها است كه از يك‌سو وزارت ارتباطات مدعي برخورد با پيامك‌هاي تبليغاتي مزاحم است و از سوي ديگر زماني كه بايد برخورد جدي با ارسال‌كنندگان آنها صورت گيرد، به‌نوعي با آنها مماشات كرده است. اين پيامك‌ها با وجود وعده‌هاي وزير ارتباطات همچنان روي اعصاب مردم راه مي‌روند و ايجاد سامانه و دستور جهرمي براي برخورد با آنها هم باعث نشده كه حتي اندكي از حجم اين پيامك‌هاي ارسالي كاسته شود.

*دولت الكترونيكي بدون بودجه

طي چهار سال گذشته مجموعا بيش از 38 ميليارد تومان بودجه براي اجراي دولت الكترونيكي در لايحه بودجه تعيين شده كه در عمل هيچ بودجه‌اي برای آن پرداخت نشده است. با ادامه اين روند در واقع نمی‌توان زمان و شرایط مشخصی را برای تحقق دولت الكترونيكي متصور بود. کما اینکه از ابتدای سال 97 نیز دولت الکترونیکی بدون بودجه است.

*یکپارچه نبودن و سامانه‌هاي جزیره‌ای

تجميع اطلاعات در سامانه‌هاي دولتي همچنان صورت نگرفته است و به اين ترتيب ما همچنان سيستم‌هايي در كشور داريم كه همگي نصفه و نيمه هستند و ارباب‌رجوع نيمي از فرايند را بايد در يك سامانه انجام داده و براي انجام بقيه آن به سامانه ديگر رجوع كرده يا مراجعه حضوري داشته باشد. از سوی دیگر بسیاری از دستگاه‌ها از ارایه اطلاعات به یکدیگر خودداری می‌کنند.

* بورسی‌نشدن ایرانسل

بورسي شدن ايرانسل پرونده‌ای است که عمر آن به سال ۷۸ بر می‌گردد، اما همچنان هيچ نهادي نتوانسته اين اپراتور را مجاب كند كه به قانون عمل كرده و بورسي شود. بر اساس بندی از الحاقیه پروانه اپراتور، باید 21 درصد سهام شرکت سه سال پس از دریافت پروانه در بورس عرضه می‌شد. تاكنون سازمان رگولاتوری، سازمان بازرسی، بورس و مجلس، چند ضرب‌الاجل براي بورسي شدن ايرانسل اعلام كرده كه هيچ‌يك به نتیجه نرسیده است.

*سرنوشت نامشخص فیلترینگ هوشمند

فیلترینگ هوشمند طرحی بود تا در عین حال که دسترسی به شبکه‌هاي اجتماعي مقدور باشد صفحات غیراخلاقی و مغایر با موازین نظام فیلتر شود. آن‌طور که منابع رسمی وزارت ارتباطات گفته‌اند، برای اجرای طرح فیلترینگ هوشمند احتمالا بیش از 110 میلیارد تومان قرارداد میان وزارت ارتباطات و متخصصان در بحث فیلترینگ هوشمند پيش از اين منعقد شده كه البته اطلاعی از سرنوشت و خروجی آن نیست.

*حذف دفترچه‌های تامین اجتماعی

حذف دفترچه‌های بیمه درمانی و جایگزینی کارت هوشمند تکلیفی بود که از برنامه پنجم و در بخش مربوط به پرونده الکترونیک سلامت پیش‌بینی شده و بر زمین مانده بود. اگرچه در سال ۹۰ سازمان ثبت احوال كشور از آمادگي براي استفاده از ظرفيت كارت هوشمند ملي به‌عنوان كارت هوشمند سلامت خبر داد، اما همچنان اكثريت مردم كشور دفترچه كاغذي در دست دارند و خبري از اجرای کامل این طرح نیست.

*ناموفق بودن جويشگرهاي بومي

راه‌اندازي جويشگر يا جست‌وجوگر بومي از برنامه‌هایی بود که وزارت ارتباطات از سال ۹۱ آن را در فهرست وعده‌ها و اقدامات خود قرار داده بود و از سال 93 با بودجه 210 میلیارد تومانی وزارت ارتباطات ادامه یافت. در حال حاضر مسوولان این پروژه علت توفیق نيافتن آن را به عدم اقبال مردم به جويشگرهاي داخلي نسبت می‌دهند، تا خروجی و سرنوشت آنها نیز در بلاتکلیفی باقی بماند.

*تفکیک ترافیک اینترنت

مشترکان اینترنت در ایران سال‌ها هزینه ترافیک داخلی را دلاری و به اندازه ترافیک خارجی اینترنت پرداخت مي‌كردند، اما عاقبت قرار شد با تفكيك اينترنت هزينه ترافيك داخلي يك سوم محاسبه شود. با اين وجود وزارت ارتباطات نهايتا فقط 500 سايت منتخب خود را به‌عنوان ترافيك داخلي شناسايي كرد و در عمل تفکیک ترافيك داخلي و خارجي به‌صورت کامل محقق نشد و بلاتکلیف ماند.

*احراز هويت كاربران

در آذرماه سال ۹۳ وزیر وقت ارتباطات، شناسایی احراز کاربران اینترنت را از جمله زیرالزمات تحقق شبکه ملی اطلاعات و اولویت‌های در دست اقدام این وزارتخانه عنوان کرد. همچنين پروژه «شاهکار» برای شناسایی و احراز هویت کاربران، دیگر وعده مدیران فاوای کشور بود که وعده انجام آن تا پایان دولت قبل داده شد كه  تاكنون اجرا نشده است.

* اجرا نشدن قانون ساماندهی کسب‌وکارهای اینترنتی

اجرا نشدن این قانون و در عین حال تاکید بر قانون‌گذاری‌های جدید برای این حوزه باعث شده تا کسب‌وکارهاي اينترنتي به‌‌رغم رشد روزافزون‌شان که اقتضای رشد فناوری است با اما و اگرهایی هم مواجه باشند، درحالی‌که از 10 هزار فروشگاه اینترنتی 9700 فروشگاه فاقد مجوز هستند، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی امکان اخذ مجوز را به تمایل کسب‌وکارها منوط کرده و حرفی از الزام در خصوص اين قانون مطرح نیست.

*وعده بي‌نتيجه اتصال منازل به فیبر نوری

وزیر وقت ارتباطات و فناوری اطلاعات در اوایل بهمن‌ماه سال 94 وعده اتصال منازل به فیبر نوری را مطرح کرد و گفت فیبررسانی به منازل و محل کار مردم از ابتدای سال ۹۵ آغاز خواهد شد. این وعده البته جزو ماموریت‌های اپراتور چهارم ایرانیان‌نت بود که محقق نشده و حتي سرنوشت اين اپراتور هم در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

·       وعده مهار سايت‌هاي قمار

فعاليت گسترده و آزادانه سايت‌هاي قمار در فضاي مجازي مدت‌ها است كه خبرساز است و نكته تامل‌برانگيز در اين ميان آن است كه قمارخانه‌هاي اينترنتي به درگاه‌هاي پرداخت اينترنتي داخل كشور متصل هستند. هرچند تاكنون چند بار مسوولان وعده برخورد با آنها را مطرح كرده‌اند، اما همچنان فضاي مجازي كشور جولانگاه قمارخانه‌هاي اينترنتي است و با اتمام جام جهانی میلیاردها تومان سود به جیب زدند.

*سرنوشت مبهم USDD

تاكنون بارها مسوولان مختلف از جمله در بانك مركزي اعلام كرده‌اند كه كدهاي دستوري موبايل به اين علت كه ايمن نيست ‌‌بايد حذف شوند و حتي چند ضرب‌الاجل نيز براي اتمام كار آنها اعلام شده، اما همچنان USDD فعال است و حتي در برنامه‌هاي تلويزيوني تبليغات گسترده‌اي براي آن صورت مي‌گيرد.

*تعرفه بالا براي كم‌مصرف‌های اينترنت

از زماني كه وزير ارتباطات غيرحجمي شدن سرويس‌هاي اينترنت را اعلام كرد عده زيادي از كاربران نسبت به اينكه نمي‌توانند در تعرفه‌هاي جديد سرعت‌هاي بالا مثل 16 مگابايت را با حجم كم مثلا 10 گيگ در ماه دريافت كنند اعتراض داشته‌اند. اگرچه وزير ارتباطات نيز اواخر سال 96 اين انتقاد را وارد دانست و قول رسيدگي به آن را داد و قرار بود طرحی در این خصوص تصویب شود که همچنان اين مشكل نیز پابرجاست.

*فرزندان ايراني تلگرام

با فيلتر شدن تلگرام، اپليكيشن‌هایی همچون تلگرام طلايي، هاتگرام و غیره به مرور ميان كاربران ايراني جا افتادند و دسترسی به تلگرام از این طریق ادامه دارد. در اين ميان برخي از مسوولان قضايي و مجلس معتقدند فعالیت این اپ‌ها در مغایرت با اهداف اولیه در خصوص رونق پیام‌رسان‌های بومی و داخلی قرار دارد، لیکن این اختلاف نظرها نیز تا کنون راه به جایی نبرده است.

* راه‌اندازي سامانه املاك و اسكان

باوجود آنكه در مرداد 1396 قانون سامانه ملی املاک و اسکان تصويب شد، اما وزارت راه و شهرسازی و در راس آن عباس آخوندي همچنان این سامانه را راه‌اندازی نکرده‌اند و البته گويا تمايلي به انجام اين كار هم ندارند. این در حالی است که 6/2 میلیون مسکن خالی در کل كشور وجود دارد كه در صورت ايجاد سامانه املاك مي‌توان با مقرر كردن ماليات بر آنها از ايجاد حباب و سفته‌بازی در بازار مسكن جلوگيري كرد.

*برخورد دوگانه كارت سوخت

پس از اتمام دولت احمدي‌نژاد، دولت جديد انتقادهاي زيادي را به طرح كارت سوخت وارد كرد و سرانجام نيز با تك‌نرخي كردن بنزين کارت سوخت بی‌فایده شد. مجلس اما استفاده از این کارت‌ها را الزامی کرد که راه به جایی نبرد. حالا اما حرف از بکارگیری تجهیزات جدید کارتخوان‌ها در پمپ بنزین‌ها مطرح شده است و با تمام این تفاسیر سرنوشت کارت‌های سوخت نیز در بلاتکلیفی قرار دارد.

*صندوق مكانيزه فروش در كما

اجرايي شدن طرح صندوق مکانیزه فروش به موجب قانون الزامی بود و سازمان امور مالياتي از ابتداي مطرح شدن آن در سال 91 ظاهرا پيگير اجراي آن بود لیکن همچنان نتوانسته آن را به‌طور كامل اجرايي كند. لذا اگر قرار باشد با همين سرعت اجراي طرح صندوق مكانيزه فروش پيگيري شود، در حالت خوش‌بینانه اجرای كامل این طرح احتمالا در سال 1409 به پایان خواهد رسید!

*مافياي خريد و فروش فيلترشكن

درحالي‌كه هر ساله هزينه‌هاي زيادي براي فيلترينگ در كشور مي‌شود، اما كسب‌وكارهاي متعددي در فضاي مجازي كشور شكل گرفته كه در حال فروش فيلترشكن هستند. باتوجه به اعلام شماره‌حساب توسط فيلترشكن‌فروش‌ها و فيلتر نشدن آدرس‌هاي اينترنتي بسياري از آنها بايد گفت مافياي خريد و فروش فيلترشكن در كشور آزادانه در حال فعاليت است.

*آيين‌نامه ساماندهي تاكسي‌هاي اينترنتي

از آبان ماه سال 96 وزارت کشور در حالیکه سال‌ها از فعالیت بدون قانون و مجوز مشخص تاکسی‌های اینترنتی می‌گذشت و در این مدت انبوهی از شکایات از سوی نهادهایی همچون سازمان تاکسیرانی مطرح بود، قول تدوین این آیین‌نامه را داد. حالا اما اخبار گواه این است که خبر روشنی از سرنوشت تدوین این آیین‌نامه و حتی اجرای احتمالی آن نیست.

 

* فعالیت آزادانه فروشندگان ماهواره‌ای دارو

درحالي‌كه مدت‌ها است در شبكه‌هاي ماهواره‌اي عده‌اي با اعلام شماره تلفن يا سرويس‌هاي پيامكي اقدام به فروش داروهاي تقلبي و غیرقانونی مي‌كنند، اما تاكنون هيچ اقدامي براي مسدود شدن سرشماره‌هاي آنها صورت نگرفته است. اين در حالي است كه چندی پیش وزارت بهداشت رسما اعلام کرد که نیازمند همکاری دستگاه‌های دیگر از جمله وزارت ارتباطات برای مهار این معضل است. موضوعی که البته همچنان بلاتکلیف است.

*اخذ نشدن ماليات از كسب‌وكارهاي اينترنتي

دوگانگی و تبعیض در اجرای قوانین در خصوص کسب‌وکارهای اینترنتی و سنتی همچنان پابرجاست. درحالی‌که کسب‌وکارهای سنتی تقریبا از نخستین روزهای کاری خود و بدون هیچ‌گونه فرجه و بلاتکلیفی قانونی مشمول پرداخت عوارض، بیمه و مالیات می‌شوند، ظاهرا این موضوع در خصوص کسب‌وکارهای اینترنتی کماکان مسکوت است و سازمان دارایی فاصله زیادی تا اخذ مالیات از این کسب‌وکارها دارد.

*سرنوشت جريمه 3 هزار ميليارد توماني LG

دی‌ماه 95 اعلام شد نمایندگی داخلی برند معروف واردکننده لوازم خانگی کره‌ای به‌دلیل تخلفات در واردات قطعات، از سوی گمرک ایران 3 هزار میلیارد تومان جریمه شد. با وجود اين، دخالت‌های نعمت‌زاده، وزير صنعت قبلي از شركت‌ال‌جي باعث شد تا اين جريمه پرداخت نشود و همچنان نيز اطلاعي از پرداخت شدن يا نشدن آن در دست نيست.

*نصب كارت‌خوان در تاكسي‌ها

اگرچه از سال‌ها قبل وعده نصب كارت‌خوان در تاكسي‌هاي پايتخت مطرح شده اما همچنان اين وعده نیز محقق نشده است. تاكنون در چند نوبت تاكسيراني وعده نصب اين كارت‌خوان‌ها را داده و حتي با بانك شهرداری نيز توافقاتي را صورت داده اما اما همچنان خبري از نصب كارت‌خوان در تاكسي‌هاي پايتخت نيست و شاید به علت تعلل اجرای این طرح دیگر توجیه نداشته باشد.

*بلاتكليفي سامانه شناسه كالا

سامانه شناسه کالا که در بهار سال جاری رونمایی شد و قرار بود با شناسنامه‌دار کردن کالاها راه را بر ورود کالای قاچاق یک‌بار برای همیشه ببندد، حالا به نقطه نامعلومی رسیده است. با وجود گذشت مدتي طولاني از رونمایی و راه‌اندازی این سامانه هنوز اطلاعاتی درباره وضعیت کنونی شناسه‌دار کردن بسياري از گروه‌هاي کالایی وجود ندارد.

*مهاجرت به  IPV6

با توجه به گذشت هشت سال از برداشته شدن اولين قدم‌ها براي مهاجرت از IPV4 به IPV6، يك مقام آگاه، گفته همچنان تا تحقق بخش عمده‌ای از این پروژه فاصله زيادي وجود دارد. با توجه به اينكه پروژه گذار به IPV6 از سال 1388 براي اولين بار مطرح شده و در سال 1401 (احتمالا) به نتيجه مي‌رسد، حداقل عمر اجرايي شدن آن 13 سال برآورد مي‌شود.

*سامانه صدور يكپارچه دسته‌چك

از خرداد‌ماه 96 بانک مرکزی خبر از توسعه سامانه‌ای با عنوان سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی دسته‌چک (صیاد) به منظور افزایش امنیت چک و جلوگیری از صدور چک‌های بلامحل داد و اجرایی شدن آن را به تمام بانک‌های کشور اعلام کرد؛ با اين وجود تاكنون اين سامانه در عمل به صورت كامل اجرايي نشده است و همچنان نیز شاهد برگشت چک‌ها، زیان مردم و نامعلوم بودن سرنوشت این پروژه هستیم.

*كاداستر؛ طرحي كه همچنان به نتيجه نرسيده

 با وجود آنكه اولين بخشنامه‌هاي سازمان ثبت درخصوص كاداستر به حدود سال 1334 بازمي‌گردد اما بر اساس آمار ارایه‌شده از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، فقط 18 درصد اراضی ملی در قالب کاداستر (سيستمي براي مديريت و نگهداري اطلاعات فني و حقوقي)‌، سند مالکیت دریافت کرده‌اند. کم‌توجهی و فقدان اراده دستگاه‌های اجرایی برای همکاری و مخالفت‌های ذی‌نفعان باعث شده اين طرح روي زمين بماند.

*ناکارآمدی سامانه ثبت قرارداد كار

مرداد‌ماه سال گذشته بود كه سامانه‌اي با عنوان «ثبت قراردادهای کار و ثبت دادخواست» با حضور وزير كار و تعاون راه‌اندازي شد. قرار بود اين سامانه با ثبت قراردادها به منازعات كارگر و كارفرما و امكان ثبت قراردادهاي سفيد و يكطرفه به نفع كارفرما پايان دهد اما همچنان خبري از نتایج راه‌اندازی این سامانه نيست، اگرچه اخیرا گفته می‌شود این سامانه راه‌اندازی شده اما از خروجی عملیاتی آن فعلا خبری نیست.

* قانون حمايت از پديدآورندگان نرم‌افزار

از سال 83 قانون حمايت از پديدآورندگان نرم‌افزار بايد اجرا مي‌شد كه تا امروز به‌صورت كامل اجرا نشده است. به همين دليل مشكلات فراواني براي فعالان حوزه نرم‌افزار به‌وجود آمده و سرمايه‌گذاري در زمينه محتوا و نرم‌افزار كاهش يافته است.گفته مي‌شود تاكنون حمايت‌هاي لازم از سوي وزارت ارتباطات از صنعت نرم‌افزار كشور انجام نگرفته است.

*گرانفروشي واردكنندگان موبايل با ارزدولتي

اوايل تير ماه سال 1397 وزير ارتباطات فهرستي از واردكنندگان ارز دولتي را منتشر كرد كه شائبه‌هاي زيادي را به وجود آورد. از اختصاص ارز دولتي به شركت‌هاي نامرتبط با حوزه ICT تا واردات كالاهاي فاوا با ارز دولتي وفروش با نرخ ارز آزاد همه و همه فقط گوشه‌اي از تخلفات صورت گرفته بود كه همچنان اين موارد محل ابهام هستند.

*شبكه ملي اطلاعات همچنان ناتمام

ایده اولیه این شبکه در سال ۱۳۸۴ مطرح شد و مراحل مطالعاتی آن در دولت نهم انجام پذيرفت. در سال ۱۳۸۹ شبکه ملی اطلاعات در قانون برنامه پنجم توسعه گنجانده شد و طبق قانون برنامه بنا بر آن بود که این شبکه تا سال ۱۳۹۵، کامل شود. در نهايت اما با تقسيم‌بندي كردن شبكه ملي به سه فاز و چند بار رونمايي از آن همچنان اين پروژه به شكل كامل محقق نشده است.