ترمزی به نام رای‌گیری الکترونیکی

پس از تجربه رای‌گیری الکترونیکی انتخابات مجلس و خبرگان در چند استان انتظارها از آنچه رای‌گیری الکترونیکی خوانده می‌شود برای این دوره بالاتر رفته بود. بالاخره زمان موعود فرا رسید و تنها در 10 هزار شعبه اخذ رای در سراسر کشور انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری و پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا به صورت تمام‌الکترونیکی برگزار شد.

 فارغ از شعبی که به صورت تمام‌الکترونیکی کار اخذ رای و شمارش آن را انجام ‌می‌دادند اما همچنان شیوه‌های آفلاین را‌ی‌گیری یکی از ترمزهای سرعت کار در فرایند رای‌گیری بود. در شرایطی که قرار است الکترونیکی شدن باعث تسریع و تسهیل امور شود شاهد تاخیر و کندی در کار رای‌گیری بودیم که موجب پدید آمدن صف‌های بسیار طویل در اقصا نقاط کشور شد و بسیاری از مردم ساعت‌ها در صفوف رای‌گیری منتظر ماندند و حتی برخی از رای دادن منصرف شدند. کما این که در این میان بودند افراد کهنسال، معلولان و زوج‌هایی که با فرزند کوچک برای رای‌دادن مراجعه کرده بودند.

این در حالی است که زمان برگزاری انتخابات از ماه‌ها پیش مشخص بوده و حداقل انتظار این بود که برای برگزاری انتخاباتی در این سطح و با این درجه اهمیت باید از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی‌های لازم انجام می‌گرفت، نه این که درست در شب انتخابات اعلام شود شاید برگزاری الکترونیکی انتخابات (در همان سطح محدود) هم کنسل شود!

روشن است که برای تمرین برگزاری انتخابات به شیوه‌های الکترونیکی انتظار می‌رود که از مدت‌ها قبل آموزش نیروی انسانی،‌ فراهم کردن امکانات سخت‌افزاری و تسهیل دیتابیس‌ها در دستور کار قرار گیرد. هرچند رای‌گیری به شکل تمام‌الکترونیکی برگزار نشد اما به نظر می‌رسد فرایند تشخیص هویت به صورت الکترونیکی یکی از مهم‌ترین دلایل کند شدن روند اخذ رای در شعب بوده است. این امر نباید باعث فرار مردم از الکترونیکی شدن امور شود و دلزدگی آنها را به همراه داشته باشد به نحوی که در انتخابات بعدی شعب سنتی را به شعب الکترونیکی ترجیح داده و اساسا پسوند الکترونیکی برایشان صف‌های طولانی را متبادر کند. اتفاقی که پس از تاسیس دفاتر خدمات الکترونیکی رخ داد و تمام امور از دستگاه‌های دولتی به آنها منتقل شد، بدون این که رسما بوروکراسی‌های دست‌وپاگیر اداری برچیده شود، در این دفاتر حتی تمام اوراق هم به شکل دستی و سنتی مهر و امضا می‌شوند.

مخلص کلام این که ظاهرا هنوز زیرساخت‌های لازم برای رای‌گیری تمام‌الکترونیکی در کشور فراهم نیست و این شیوه نصفه‌نیمه هم نه تنها باعث تاخیر و سختی در کار می‌شود بلکه از همه مهم‌تر مردم را نیز دلزده و فراری می‌کند.