با استناد به قانون حمايت از حقوق پديدآورندگان نرم‌افزارهاي رايانه‌اي انجام شد

ماجرای محکومیت یک کانال تلگرامی ناقض کپی‌رایت

پس از 15 ماه پیگیری صاحب یک نرم‌افزار، قانون حمایت از حقوق پدیدآوردندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای در کشور به نتیجه رسید  و ادمین یک کانال تلگرامی که اپلیکیشن‌ غیرقانونی عرضه می‌کرد محکوم شد.

به گزارش عصر ارتباط، فروردین 96، یک نرم‌افزار سخنگوی پیامک بانکی که برای گوشی‌های اندروید طراحی و در مارکت‌های معتبر ایرانی در حال فروش بود توسط یکی از کانال‌ها دانلود و منتشر شد که با ردگیری فیدبک‌های نرم‌افزار توسط برنامه‌نویس آن و طرح شکواییه در دادسرا و ارجاع پرونده به پلیس فتا سرانجام پس از 15 ماه منجر به صدور حکم قطعی محکومیت ادمین آن کانال شد.

شهرداد بنازاده،‌ برنامه‌نویس این نرم‌افزار گفت: در سال‌های اخیر شاهد کانال‌هايي در تلگرام هستيم که مديرانشان به انتشار نرم‌افزارهاي گوشي‌هاي هوشمند مي‌پردازند. روند کار اين کانال‌ها به اين شکل است که نرم‌افزارهاي محبوب را که از مارکت‌هاي معروف ايراني در حال انتشار هستند دانلود کرده و فايل apk (فايل نصبي سيستم‌عامل اندرويد) آن را استخراج کرده و در کانال خود براي تبليغات و جذب اعضا براي کانال و گاه براي فروش، منتشر مي‌کنند.

اين عمل در کشور ايران جرم است و قانون‌گذار براي مجرم به‌طور شفاف تعيين مجازات کرده است که ماده 1 و 13 از قانون حمايت از حقوق پديدآورندگان نرم‌افزارهاي رايانه‌اي مصوب دي‌ماه 1379 مجلس شوراي اسلامي به آن پرداخته است.

وی درباره مفاد ماده 1 و 13 می‌گوید: در ماده 1 آمده است که حق نشر، عرضه، اجرا و حق بهره‌برداري مادي و معنوي نرم‌افزار رايانه‌اي متعلق به پديدآورنده آن است. نحوه تدوين و ارایه داده‌ها در محيط قابل پردازش رايانه‌اي نيز مشمول احکام نرم‌افزار خواهد بود. مدت حقوق مادي 30 سال از تاريخ پديدآوردن نرم‌افزار و مدت حقوق معنوي نامحدود است. طبق ماده 13 نیز هر کس حقوق مورد حمايت اين قانون را نقض کند، علاوه بر جبران خسارت، به حبس از 91 روز تا شش ماه، و جزاي نقدي از 10 ميليون تا 50 ميليون ريال محکوم مي‌‌شود و خسارت شاکی خصوصی نیز از اموال شخص مرتکب جرم جبران می‌شود.

بنازاده معتقد است غالب برنامه‌نويس‌ها مانند بیشتر مردم از وجود چنين قانوني بي‌خبرند و همين باعث شده روز به ‌روز بر تعداد اين نوع ناهنجاري‌ها در اجتماع افزوده شود و در نتیجه، فرهنگ غلط استفاده غیرقانونی از نرم‌افزار به رکود بازار فروش نرم‌افزار در داخل کشور منجر شده است.

وی در مورد روند پیگیری این پرونده قضایی گفت: در فرایند پیگیری این پرونده قضایی متاسفانه گاه شاهد بي‌اطلاعي مجريان قانون از وجود قانون حمايت از حقوق پديدآورندگان نرم‌افزارهاي رايانه‌اي بوديم که باعث کاهش سرعت روند رسيدگي به پرونده مي‌شد که البته با پیگیری‌های به‌عمل‌آمده، در نهایت به صدور حکم قطعي محکوميت منجر شد و براي نخستين بار در کشور شاهد اجراي عدالت براي ادمين‌هاي چنين کانال‌هايي بودیم.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به افزايش تعداد نرم‌افزارهاي توليد داخل و تعداد استفاده‌کنندگان از اين نرم‌افزارها، دولت بايد براي حفظ حقوق برنامه‌نويسان و ترويج فرهنگ استفاده مجاز از نرم‌افزار، با اتخاذ تدابيري موجب فرهنگ‌سازي عمومي و احترام به حقوق برنامه‌نويسان شده و با مجرمان اين صنف با جديت بيشتري برخورد کند.