اعتراف به یک تصمیم اشتباه

آذرماه سال 96 که تعرفه مصرف اینترنت به موجب مصوبه 266 کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تغییر کرد، تقریبا تمام رسانه‌ها، شرکت‌های اینترنتی، مسوولان صنفی، کارشناسان و اکثریت کاربران اینترنت به این تعرفه‌های تحمیلی دولتی اعتراض کردند. این اعتراض‌ها از همان ابتدا به اشکال مختلف و با صدای بلند از تریبون‌های مختلف اعلام شد اما رگولاتوری واکنشی به این نارضایتی‌ها نشان نداد و راه خود را در پیش گرفت. در هفته‌نامه عصر ارتباط نیز از آن زمان در چندین مقطع تیتر یک نشریه به این موضوع اختصاص یافت و در آخرین نمونه به نقل از شرکت‌های اینترنتی به برخی از تبعات مصوبه 266 رگولاتوری از جمله کاهش شدید درآمد شرکت‌های اینترنتی، افزایش کم‌سابقه نارضایتی کاربران اینترنتی و از همه مهم‌تر توقف سرمایه‌گذاری و توسعه زیرساخت‌های اینترنت از سوی شرکت‌‌های اینترنتی می‌شود، اشاره کردیم. ضمن این که هر از گاهی نیز خبر از تعدیل نیرو در شرکت‌های اینترنتی به گوش می‌رسد.

حالا پس از گذشت حدود 9 ماه در یک واکنش و به تعبیری اعتراف دیرهنگام، رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تازه اظهار امیدواری کرده که مدل تعرفه‌گذاری اینترنت تا پایان تابستان به بازار رقابتی واگذار شود. این اتفاق یعنی یک گام به عقب برداشتن و به این معنی است که اپراتورها به همان شکل سابق می‌توانند با ارایه قیمت‌های رقابتی و بسته‌های مختلف مشتری جذب کنند و البته گفته شده رگولاتوری در بحث آزادسازی تعرفه اینترنت نظارت خود بر اپراتورهای غالب را همچنان ادامه می‌دهد.

 

نکته دیگر در این خصوص آنکه باز هم تاکید شده برای اصلاح تعرفه اینترنت از اپراتورها و اصناف نظرسنجی شده، تا آنها بتوانند بهترین قیمتی که مصرف‌کننده نهایی را راضی نگه دارد تعیین و عرضه کنند. این در حالیست که پیش‌تر نیز ادعا شده بود که از نظرات شرکت‌های اینترنتی بهره گرفته شده است  اما در عمل مصوبه 266 به بازار اینترنت کشور تحمیل شد و نارضایتی‌های گسترده‌ای به همراه داشت.

به هر روی امیدواریم که این تصمیم اشتباه به نحوی رفع و رجوع شود که به صرفه و صلاح عرضه‌کننده و مصرف‌کننده نهایی تمام شود، بماند که نقدی قدیمی به کمیسیون رگولاتوری تنظیم مقررات وارد است که اساسا تصمیماتش منطبق بر واقعیت‌های بازار نیست و بازخورد و تبعات مصوباتش را دیرهنگام دریافت می‌کند یا اصلا توجهی به بازخوردها نمی‌کند. در پایان اما تاوان خسارات مالی و روانی یک تصمیم اشتباه دیگر، مثل همیشه از جیب کاربران و شرکت‌های اینترنتی رفته است و مطابق معمول کسی مسوولیت آن را برعهده نمی‌گیرد.