ICT ايراني در هفته‌اي كه گذشت

زمزمه اصلاح تعرفه تحمیلی و مساله‌ساز اینترنت

هفته گذشته بحث اصلاح تعرفه اینترنت و آزادسازی اين تعرفه‌ها از جمله موضوعاتي بود كه از سوي رگولاتوري اعلام شده و باعث شد انتقاداتي بابت در نظر نگرفتن اين موضوع از ابتداي اعلام تعرفه‌هاي جديد مطرح شود. همچنين عدم اجازه دسترسي مردم به سامانه حقوق مديران دولتي نقدهايي را در پي داشت و برخي معتقد بودند كه مي‌بايست امكان اين نظارت مضاعف براي مردم به وجود آيد تا از بروز مسايلي همچون حقوق‌هاي نجومي جلوگيري شود. گوشي‌هاي مسافري كه بدون پرداخت گمرك به كشور راه يافته‌اند نيز از ديگر مسايلي بود كه در هفته قبل مورد توجه واقع شد و برخي مماشات وزير ارتباطات و رجيستر كردن گوشي‌هاي آنها را ناعادلانه مي‌دانستند. از سوي ديگر دستگيري يك فروشنده سيم‌كارت كه سيم‌كارت‌هاي بي‌هويت را در استان فارس در تعداد بالا به فروش مي‌رساند نشان داد كه همچنان معضل سيم‌كارت‌هاي بي‌هويت و استفاده متخلفان و بزهكاران از آنها در كشور مساله‌ساز است و اپراتورهاي موبايل و رگولاتوري آن‌طور كه بايد به اين موضوع توجه و رسيدگي نكرده‌اند.

در آخر مجادلات وزارت ارتباطات با معاون دادستان كشور و رييس سازمان پدافند غيرعامل، كه با تكذيب ارايه امكانات دولتي به تلگرام طلايي همراه بود از ديگر حواشي اخبار حوزه فاوا در هفته قبل بود.

 

آزاد شدن نرخ اينترنت از پايان تابستان

هفته گذشته معاون وزیر ارتباطات از اصلاح تعرفه اینترنت و آزادسازی این تعرفه‌ها تا پایان تابستان امسال خبر داد. حسین فلاح جوشقانی هدف از تغییر اصلاح و تغییر تعرفه اینترنت را آزادسازی نرخ‌ها و رقابتی کردن این بخش عنوان کرد و گفت: در جلساتی که با اپراتورهای اینترنت داشتیم، از نظرات و پیشنهادات این بخش برای اجرای این تصمیم استفاده کردیم.

جوشقاني معتقد است در حوزه اصلاح نرخ اینترنت، بحث آزادسازی قیمت‌ها در بخش خرده‌فروشی و ارايه خدمات به مشترکان نهایی است و ابراز اميدواري كرده تا پایان تابستان امسال کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به این پیشنهاد رای مثبت دهد و آن را مصوب کند.

ريیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی همچنين بر اين نظر است كه با آزادسازی نرخ‌های اینترنت، اپراتورها به سمتی می‌روند که در یک فضای رقابتی، خودشان برای مشترکان کم‌مصرف و پرمصرف تعرفه مشخص می‌کنند.

وي البته در خصوص اينكه چرا از سال گذشته كه تعرفه‌هاي جديد اينترنت اعلام شد اين موضوع مد نظر قرار نگرفته، هيچ صحبتي نكرده است.

پیش‌نویس اصلاحیه تعرفه‌ها روی سایت سازمان تنظیم مقررات قرار داده شده و اپراتورها دو هفته زمان دارند که نسبت به این پیش‌نویس، نظرات و پیشنهادات خود را به رگولاتوری اعلام کنند.

مسوولان رگولاتوري معتقدند با توجه به رقابتی بودن فضا و نیز حمایت از حقوق مصرف‌کننده، تا پایان تابستان، این مصوبه در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات نهایی شود.

در عين حال اما براساس اعلام وزارت ارتباطات آزادسازی تعرفه‌ها به معنای رهاسازی نیست و برای آنکه موضوع دامپینگ به وجود نیاید، به‌خصوص برای اپراتورهایی که سهم بالایی از بازار دارند، شرایطی تعیین خواهد شد و محدودیت‌هایی گذاشته مي‌شود که مشكلي در بازار رقابتي ايجاد نشود.

دسترسي نداشتن مردم به سامانه حقوق مديران

هفته گذشته رييس سازمان اداری و استخدامی کشور با بیان اینکه برخی دستگاه‌های دولتی و هیچ‌یک از قوای دیگر و مشمولان قانون اطلاعات، حقوق و مزایای کارکنان خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا بارگذاری نکردند، گفت: دسترسی به سامانه‌ ما برای دستگاه‌های نظارتی است که می‌خواهند اطلاعات کل سیستم را داشته باشند و تمامي دستگاه‌ها موظفند امکان دسترسی برای عموم مردم را در سامانه خودشان فراهم کنند.

پس از افشای دریافت حقوق‌ نجومی برخی مدیران دولتی در سال‌های اخیر که اذهان و افکار عمومی جامعه را جریحه‌دار کرد، نمایندگان مجلس تصمیم گرفتند در برنامه ششم توسعه ماده‌ای را به منظور شفافیت و کنترل و نظارت بر حقوق مدیران و مقامات لحاظ کنند تا دیگر شاهد پرداخت حقوق نجومی نباشیم.

ماده 29 قانون برنامه تمامی دستگاه‌های قوای سه‌گانه و حتی نهادهای زیر نظر ولی فقیه و ارگان‌هایی که از برخی قوانین مستثنا هستند را مکلف کرده تا اطلاعات حقوق و مزایای مدیران و مقامات خود را در سامانه حقوق و مزایا ثبت کنند.

باوجود آنكه از تیر ماه همه دستگاه‌ها موظف شده بودند اطلاعات حقوق‌هاي كارمندان خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا بارگذاری کنند اما هیچ یک از دستگاه‌های خارج از قوه مجریه اطلاعاتی را بارگذاری نکردند. علاوه بر آنها تمامی شرکت‌ها و نهادهایی که نامشان در ماده 29 آمده است مثل دستگاه‌های زیرمجموعه ستاد فرمان اجرایی امام و زیرمجموعه رهبری باید اطلاعات خود را در اين سامانه می‌گذاشتند كه اين كار را انجام نداده‌اند.

 

سوءاستفاده رانت‌خواران از رجيستري موبايل

پس از افشاگری‌هاي صورت گرفته در خصوص وقوع تخلف اساسی در سامانه ثبت گوشی مسافری، سرانجام گمرک درصدد برخورد با تخلف و قطع گوشی‌های متخلف برآمد اما وزیر ارتباطات با امتیازی دوباره به متخلفان، گوشی‌های قطع شده را وصل کرد.

براين اساس با دستور محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، گوشی‌های تلفن همراه که در فرایند ثبت مسافری با تخلف اظهار شده بودند و در روزهای گذشته از طرف سامانه همتا شناسایی و قطع شده بودند، مجددا وصل شدند.

بر این اساس اعلام شده که این اقدام وزیر در جهت تنظیم بازار و جلوگیری از متضرر شدن اصناف و کمبود گوشی در بازار صورت گرفته است و در آینده‌ای نزدیک تدابیری اندیشیده خواهد شد تا از بروز تخلف در ثبت کالای مسافری جلوگیری شود.

هفته گذشته گمرک از آغاز فرایند شناسایی و قطع گوشی‌های مسافری فاقد شرایط خبر داده بود. گمرک اعلام کرده بود: صرفا مسافرانی که در فرجه 30 روزه بعد از ورود به کشور اقدام به ورود اطلاعات صحیح گوشی تلفن همراه خود کرده‌اند، توسط وزارت صنعت فعال خواهند شد و در صورت عدم رعایت اين امر با وجود ورود اطلاعات و پرداخت عوارض گوشی تلفن همراه، علاوه بر آنکه مبلغ پرداختی مسترد نمی‌شود تجهیزات فعال‌سازی نخواهد شد. همچنین برطبق بخش‌نامه گمرک، شخص مسافر با رعایت مقررات مسافری و لحاظ شرایط غیرتجاری، تنها مجاز به اظهار اطلاعات یک دستگاه تلفن همراه در سامانه مسافری است.

تهدید مقام ارشد کشور با سيم‌كارت بي‌هويت

هفته گذشته در پی وصول شکایت‌های فراوان مبنی بر کلاهبرداری اینترنتی، توهین، افترا و برداشت غیر مجاز از حساب‌های بانکی مردم، رسيدگي به اين موضوع در استان فارس در دستور کار ماموران پلیس فتای اين استان قرار گرفت.

در ادامه بررسی این پرونده‌ها مشخص شد که در همه آنها متهمان از سیم‌کارت‌های جعلی و بدون هویت استفاده کرده‌اند. ماجرا از اين قرار بوده كه فردی سیم‌کارت‌های تلفن همراه را به‌صورت جعلی با هویت غیرواقعی و به نام اتباع کشورهای بیگانه از جمله پاکستان فعال کرده و این سیم‌کارت‌های فعال شده را در بازار سراسر کشور به‌فروش می‌رساند.

در ادامه تحقیقات کارآگاهان پلیس به این نتیجه رسیدند که سیم‌کارت‌های فعال در یکی از خیابان‌های شیراز به صورت عمده توزیع می‌شود که در نهایت با اقدامات اطلاعاتی، توزیع‌کننده این سیم‌کارت‌ها در این شهر شناسایی و دستگیر و در بازدید از خودرو و منزل وی پنج هزار سیم‌کارت با هویت‌های جعلی کشف و ضبط شد.

گفته مي‌شود فرد متهم موفق به فروش سه هزار سیم‌کارت فعال با هویت جعلی در بازار شده که بعضی از این سیم‌کارت‌ها تا 200 هزار تومان به فروش رسیده است.

این سیم‌کارت‌ها بعد از دو ماه بصورت خودکار می‌سوخته و صرفا برای انجام جرم از آنها استفاده می‌شده است. گفته مي‌شود در ماه‌های گذشته یکی از مسوولان ارشد کشور نیز با استفاده از این سیم‌کارت‌ها تهدید شده است.

 

تكذيب ارايه امكانات دولتي به تلگرام طلايي

هفته گذشته وزير ارتباطات در واكنش به اظهارات رييس سازمان پدافند غير عامل و معاون دادستان كل كشور در خصوص ارتباط نسخه‌هاي ايراني تلگرام با وزارت ارتباطات و شركت زيرساخت اعلام كرد: تصمیم‌گیری برای فعالیت دو نسخه ايراني شده تلگرام يعني هاتگرام و تلگرام طلایی در زمان گذار در مرکز ملی گرفته شده است؛ دو تا سه دستگاه در فرایند کشور خلاف تصمیم‌گیری مرجع قانونی مرکز ملی صحبت می‌کنند، مصاحبه می‌دهند و به دولت تهمت می‌زنند که این یک اقدام پینگ‌پنگی است که به مصلحت کشور نیست.

آذری جهرمی اضافه کرد: «وقتی می‌گوییم امکاناتی در اختیار اینها قرار نداده‌ایم روی حرفمان هستیم زیرا بنای ما این است که مردم بدانند چیزی برای پنهان کردن نداریم؛ در هر صورت تصمیمی بود که در مرکز ملی گرفته شده که این 2 نسخه تا زمان گذار فعالیت کنند.»