چه خبر از کمیته حمایت از حقوق کاربران حوزه ICT

با آغاز انتصاب مدیران بازار وعده‌ها نیز داغ می‌شود و رسانه‌های فراموشکار عکس‌ها و تیترهای درشت می‌زنند و بی‌آنکه هیچ‌گاه پیگیر سرانجام وعده‌ها باشند، با وعده‌های جدید و جدیدتر سرگرم می‌شوند.

دوم شهریورماه سال 96 رییس سازمان رگولاتوری که آن زمان سرپرست بود، وعده تشکیل کمیته ویژه برای تعیین چارچوب نظام‌مند حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خدمات حوزه ICT را مطرح كرد.

این کمیته که قرار بود در رگولاتوری تشکیل شود مي‌بايست وضعیت فروش بسته‌های اینترنتی و کم‌فروشی خدمات را بررسی و همچنین چارچوب نظام‌مندی برای رعایت حقوق مصرف‌کننده‌ها و رعایت آن از سوی اپراتورها تدوین کند؛ با اين وجود تاكنون خبري در خصوص تشكيل كميته و تدوين و ارايه چارچوب نظام‌مند نشده است.

اگر این موضوع را در اینترنت جست‌وجو کنید هیچ چیزی بیشتر از این وعده که مدت قابل ملاحظه‌ای از آن می‌گذرد، پیدا نخواهید کرد.

روابط عمومی سازمان رگولاتوری نیز کار خود را راحت کرده و اصولا به برخی رسانه‌ها پاسخ نداده یا پاسخی ندارند كه بدهد، اما این مانعی برای پیگیری وعده‌ها محسوب نمی‌شود.

حالا باید پرسید این کمیته تشکیل شد یا نه؟ اعضای آن چه کسانی هستند؟ خروجی‌های آن چه بود و کار تدوین "چارچوب نظام‌مندی برای رعایت حقوق مصرف‌کننده‌ها و رعایت آن از سوی اپراتورها" به کجا رسید؟

يكي ديگر از وعده‌هاي جوشقاني در شهريور 96 در اين خصوص اما اين بود كه اپراتورها ملزم مي‌شوند درباره سرویس‌های قابل ارايه خود در قالب یک پیوست اطلاع‌رسانی، علاوه بر پیامک، با استفاده از تمامی ابزارهای موجود، خبررسانی کافی را انجام دهند. با اين وجود همچنان بسياري از كاربران اينترنت پرسرعت از اطلاع‌رساني ضعيف اپراتورهاي خود گلايه‌مند هستند؛ موضوعي كه در يك جست‌وجوي ساده اينترنتي در فروم‌هاي اينترنتي و بخش نظرات سايت‌هاي خبري به راحتي قابل مشاهده است. به نظر مي‌رسد باتوجه به فراموشكاري اصحاب رسانه و پيگيري نشدن وعده‌هاي مسوولان لا‌اقل برخي از آنها به اين نتيجه رسيده‌اند كه صرف بيان كردن وعده كافي است.

علی شمیرانی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه