پیگیری سرنوشت یک تفاهم‌نامه با ارمنستان

ترانزیت اینترنت ترکمنستان از مسیر ایران چه شد؟

اواسط مهرماه 96 آذری‌جهرمی، وزير ارتباطات پس از ديدار با همتای ارمنستانی خود اعلام كرد، پیرو توافق صورت گرفته میان ایران و ارمنستان، قرار است ترانزیت اینترنت کشور ترکمنستان از مسیر دو کشور ارمنستان و ایران تامین شود.

به گزارش عصر ارتباط، پس از این دیدار، واهان ماردیروسیان، وزیر حمل و نقل و ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور ارمنستان با بيان اين كه" به موضوعات مطرح شده در این دیدار در آینده نزدیک به صورت عمیق‌تر پرداخته مي‌شود" بسنده كرده بود.

اکنون اما در حالي كه نزديك به يك سال از این توافق مي‌گذرد اما همچنان خبري از نتیجه و میزان پیشرفت طرح ترانزيت اينترنت به تركمنستان نيست.

در دیدار مهر ماه 96 بين وزير ارتباطات ايران و ارمنستان، همچنين دو طرف در زمینه ترانزیت پهنای باند اینترنت، امنیت سایبری و تبادلات پستی نیز ظاهرا توافقاتی داشتند و قرار شد كه  افزایش تبادلات پستی دو کشور و توسعه دیتاسنترها برای گسترش همکاری‌های دوجانبه مد نظر قرار گيرد. در این مورد نیز جست‌وجو در خصوص نتایج این موضوعات، دستاوردی به همراه نداشت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سال گذشته ابراز امیدواری کرده بود بعد از انجام توافقات با وزير ارتباطات ارمنستان تبادلات بین دو کشور چندین برابر ظرفیت فعلی شود.

قبل از وزارت آذری‌جهرمی اما نگاهي گذرا به تعداد بالاي توافقات و تفاهمات دو جانبه و چندجانبه صورت گرفته در زمان صدارت محمود واعظي در وزارت ارتباطات مشخص مي‌كند كه عمده اين تفاهمات بي‌نتيجه بوده است و ثمري به جز نوشتن نمادين موضوعات مبهم و کلی، امضاي دو سياستمدار و لبخندهاي مصنوعي به سمت دوربين‌هاي عكاسان خبري نداشته است.

علی شمیرانی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه