پیگیری وعده دو وزیر ارتباطات

تولید گوشی با کمک سامسونگ به کجا رسید؟

بررسی پیشینه اخبار و آرشیوها، همیشه ما را به نکات جالب توجهی می‌رساند، یکی از این نکات جالب سفر دو وزیر ارتباطات (محمود واعظی و جواد آذری) به کره جنوبی و وعده تولید گوشی به کمک سامسونگ بعد از این سفرها بود.

شهريور ماه سال 95 بود كه محمود واعظي در سفري به كره جنوبي با مسوولان شركت سامسونگ ديدار و گفت‌وگو داشت و اعلام كرد: «مایل هستیم شرکت‌های کره‌ای در زمینه انتقال تکنولوژی پیشرفته و به‌خصوص در زیرساخت‌های ارتباطی نقش موثرتر و فعال‌تری داشته باشند و این همکاری‌ها به سرمایه‌گذاری و "تولید مشترک" تغییر یابد.»

هرچند گفته مي‌شد در اين دوره واعظي با مسوولان شركت سامسونگ به توافقات اوليه دست يافته اما همچون سریالی از توافقات قبلی او، خبري از توليد موبايل داخل ايران توسط شركت سامسونگ هم نشد تا عدم توليد داخلي موبايل با كمك سامسونگ نيز به فهرست وعده‌هاي بي‌نتيجه قبلي اين وزير اضافه شود.

پس از اين اما با روي كار آمدن دولت دوازدهم آذری‌جهرمي جايگزين واعظي در وزارت ارتباطات شد. درست یک‌سال بعد از سفر واعظی، آذری‌جهرمی نیز سفری به کره جنوبی داشت. اواسط مهر ماه 96 وزیر جوان ارتباطات در حالي كه به تازگي از سفر به كره جنوبي بازگشته بود در حاشیه جلسه‌ای در خصوص سروسامان دادن به طرح بی‌نتیجه رجیستری که از دوره واعظی روی دست وزیر جدید مانده بود، وعده توليد موبايل در كشور با مشاركت خارجي‌ها را مطرح كرد و گفت: درصددیم از تولید داخل حمایت کنیم و از برندهایی که سهم زیادی از بازار ایران دارند، می‌خواهیم برای تولید داخل همکاری کنند.

جهرمي در اين مقطع گفته بود: قرار است برنامه مدونی را برای پیاده‌سازی موضوع تولید گوشی موبایل در کشور داشته باشیم که در این زمینه قرار است وزارت ارتباطات با وندورهای خارجی (تولید‌کنندگان موبایل خارجی) وارد مذاکره شود که در حال حاضر موضوع مذاکره با کمپانی سامسونگ برای تولید گوشی موبایل در ایران در دست بررسی قرار گرفته است.

همچنين وزير ارتباطات گفته بود كه در همین حال در این جلسه موضوع مذاکره با سایر تولید‌کننده‌های خارجی برای راه‌اندازی خط تولید در ایران نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

براساس اعلام جهرمي قرار بود براي مذاكره با تولیدکنندگان گوشی‌های تلفن همراه که سهمی در بازار ایران دارند، برنامه مدونی وجود داشته باشد و وزارت ارتباطات به نیابت از دولت، گمرک و وزارت بازرگانی با یک ادبیات واحد با اين برندها وارد مذاکره شود.

مخلص کلام اینکه فارغ از وعده واعظي وزير پيشين ارتباطات كه عملي نشدن وعده‌هايش پدیده غیرعادی و دور از ذهنی نبود، باید منتظر نتیجه وعده وزیر ارتباطات فعلی ماند.** در این میان انتظار می‌رود اگر موضوع تولید گوشی بعد از سفرها به کره جنوبی، صرفا یک وعده و تیتری برای رسانه‌ها نبوده و واقعا یک برنامه عملیاتی و اجرایی بوده، چنانچه طرح در حال پیشرفت است جزییات آن اعلام شود و اگر هم به نتیجه نرسیده که حداقل خبر مختومه شدن آن اعلام شود، تا وزیر جوان به سرنوشت وزیر قبلی که فهرست بلندبالایی از وعده‌ها و طرح‌های بی‌سرانجام در کارنامه خود ثبت کرد (و البته به جایگاه بالاتری ترقی کرد!) دچار نشود. **