انواع كلاهبرداري در سايت‌های ديوار و شیپور

چند سالي است كه طبق گفته رسانه‌ها و پليس، دو ‌سايت ديوار و شيپور به بهشتي براي خلافكاران تبديل شده‌اند. اگر در اينترنت يك جست‌وجوي ساده انجام دهيد، با انبوهي از كلاهبرداري‌هاي مختلف كه بر بستر سايت‌هاي آگهي رايگان روي داده مواجه مي‌شويد و مي‌توان گفت بهشت خلافكاران در واقع بر بستر اين سايت‌ها در كشور ايجاد شده است.

اگرچه پيش از ظهور و بروز سايت‌هاي آگهي رايگان گاهي شاهد بروز كلاهبرداري‌هايي بر بستر راهنماي همشهري و صفحات نيازمندي‌هاي برخي از روزنامه‌ها بوديم، اما از آنجايي كه روزنامه‌هايي مانند همشهري فيلترهاي زيادي براي چاپ آگهي داشتند، حجم و تعداد تخلفات بر بستر آنها بسيار كمتر بود. روزنامه همشهري سال‌ها است كه براي انتشار آگهي‌ها از آگهي‌دهندگان شماره تلفن ثابت و همراه دريافت مي‌كند و پس از تماس با اين شماره‌ها و حصول اطمينان از اصالت آگهي و آگهي‌دهنده، آگهي را چاپ و منتشر مي‌كند. همچنين مسوولان تاييد آگهي‌هاي اين روزنامه مراقب‌اند كه مطلبي خلاف قوانين كشور و قوانين صنفي در آگهي وجود نداشته باشد. در نقطه مقابل اما سايت‌هاي آگهي، به‌خصوص ديوار با وجود آنكه مدعي هستند كه آگهي‌ها توسط كارشناسانشان بررسي مي‌شوند اما آگهي‌هاي غيراخلاقي براي همخانه خانم، آگهي‌هاي فروش اجناس عتيقه و دزدي تاكنون بارها روي سايت‌هايشان منتشر شده و هفته‌اي نيست كه خبر كلاهبرداري جديد با استفاده از بستر سايت ديوار منتشر نشود.

روش‌هاي كلاهبرداري در ديوار

يك جست‌وجوي ساده اينترنتي در خصوص آگهي‌هاي كلاهبردارانه‌اي كه بر بستر ديوار و شیپور منتشر شده، شما را با فهرستي بلندبالا از تخلفات صورت‌گرفته در سال‌هاي اخير مواجه مي‌كند. اين تخلفات از فروش اجناس دزدي تا تحريك افراد براي خريد اجناس ارزان و اقدام به خفت‌گيري در مكاني خلوت را شامل مي‌شوند كه در ادامه برخي از مهم‌ترين اين تخلفات را مرور مي‌كنيم.

*يكي از روش‌هاي رايج كلاهبرداري بر بستر سايت ديوار، آگهي كردن خودرو با قيمت پايين‌تر از بازار است.  در اين روش پس از آنكه خريدار به علت قيمت پايين خودرو تحريك شده و سر قرار مي‌آيد، فرد كلاهبردار 3 يا 4 ميليون تومان بابت تنظيم قراردادي صوري مي‌گيرد، اما بلافاصله به بهانه‌اي سوار خودرو شده و از محل متواري مي‌شود.

*روش ديگر اما مراجعه كلاهبرداران به سايت‌های ديوار و شیپور و تماس با كساني است كه قصد فروش اجناس به شكل عمده دارند. در اين روش، كلاهبرداران قيمت خريدار را تاييد مي‌كنند و از او مي‌خواهند اجناس را بار وانت يا آژانس كرده و برايشان ارسال كنند. در اين روش كلاهبرداري البته حواله بانكي نيز ارايه مي‌شود، اما وقتي فرد به بانك مراجعه كند متوجه جعلي بودن اين حواله مي‌شود.  

*يكي ديگر از شيوه‌هاي متخلفانه كه اين روزها بر بستر ديوار اتفاق مي‌افتد، فروش اجناس دزدي بر بستر ديوار است كه مي‌تواند باعث بروز مشكلات قضايي و نيز شبهه‌هاي شرعي بسياري براي افراد شود.

*روش ديگر كلاهبرداري در این سایت‌ها، انتشار آگهي با عنوان درخواست مشاركت در شركت سرمايه‌گذاري معتبر است. در اين روش كلاهبردار با عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری و شراکت در فعالیت اقتصادی، تبلیغاتی گسترده را بر بستر سايت‌هاي آگهي رايگان انجام داده و در تماس با متقاضیان سرمایه‌گذاری با شیوه‌های متقلبانه و تطمیع آنان و وعده سودهای بالا، مبالغي را از آنها اخذ مي‌كند. بعد از مدتی افرادی که تصور می‌کردند در یک شرکت معتبر سرمایه‌گذاری کرده‌اند، متوجه می‌شوند که این فرد دیگر جوابگوی تماس‌های آنها نبوده و به همراه پول‌هاي آنها متواری شده است.

*درج آگهي‌هاي مختلف توسط مردم بر بستر ديوار و شیپور اين روزها خيلي مورد توجه كلاهبرداران قرار مي‌گيرد. كلاهبرداراني كه براي آگهي‌هاي جديدي كه بر بستر ديوار منتشر مي‌شود كمين كرده‌اند، به محض اعلام آگهي جديد با فروشنده تماس گرفته و با معرفی خود به‌عنوان کارمند یکی از شركت‌ها يا بانک‌های معتبر، تقاضاي خريد كالاهاي آنها را مي‌كنند. فرد كلاهبردار پس از توافق با فروشنده به بهانه اینکه نمی‌تواند حضوری بیاید، از صاحب کالا می‌خواهد آن را با پیک یا آژانس بفرستد و شماره راننده را نیز برای هماهنگی می‌گیرد. در میانه راه پس از چند بار تغییر آدرس به بهانه‌های مختلف، پیک را به منطقه موردنظر کشانده و از او می‌خواهد همان‌جا بماند. سپس كلاهبردار از شماره دیگری با راننده تماس گرفته و با تغییر صدا، خود را فروشنده معرفی کرده و اطمینان می‌دهد پول را گرفته است. بعد از این تماس، خریدار كلاهبردار سر قرار رسیده و کالا را تحویل می‌گیرد.

*روش ديگر كلاهبرداري بر بستر ديوار، اعلام آگهي فروش كالا روي اين سايت و درخواست واريز آنلاين وجه است كه البته به محض واريز وجه، آگهي‌كننده كلاهبردار ديگر پاسخگوي تماس‌هاي خريدار نخواهد بود.

*آگهي كردن اجناس به قيمت ارزان و دريافت آنلاين 200 تا 300 هزار تومان به‌عنوان بيعانه يكي ديگر از روش‌هاي كلاهبرداران براي كلاهبرداري بر بستر ديوار است. از آنجا كه كارت‌هاي بانكي فرد كلاهبردار نيز مربوط به حساب‌هايي است كه با مشخصات جعلي در بانك ثبت شده لذا امكان تعقيب قضايي نيز بسيار پايين است.

*آگهي اجناسي مانند وسايل منزل به قيمت پايين در سايت ديوار و درخواست واريز وجه به حساب افراد ثالث، از ديگر روش‌هاي كلاهبرداري بوده كه در آن از فرد درخواست مي‌شده پول را به عنوان بيعانه به حساب برخي مغازه‌ها واريز كند، سپس خود با مراجعه به اين مغازه‌ها بابت پولي كه برايشان واريز شده جنس يا حتي پول نقد دريافت مي‌كند.

*همچنين ادعاي واريز اينترنتي وجه كالاي خريداري‌شده و ارسال پيامك جعلي مشابه پيامك بانك از ديگر شيوه‌هاي خلافكاراني است كه بر بستر ديوار مشغول به فعاليت‌هاي اقتصادي خود هستند.

*خريد اجناس آگهي‌شده روي ديوار با چك‌پول‌هاي جعلي از ديگر شيوه‌هاي متقلبانه‌اي بوده كه در اين مدت برخي خلافكاران از آن استفاده كرده‌اند.

*دزدان اجناس عتيقه و اموال مردم نيز در بسياري از موارد انتشار آگهي اموال غيرمشروع خود را به ديوار مي‌سپرند و تاكنون چند مورد آگهي فروش كاشي‌هاي مسجدي تاريخي در تهران و نيز آگهي فروش سرستون‌هاي بنايي متعلق به دوره ساسانيان در سايت ديوار منتشر شده است.

اطلاعات آماري كلاهبرداران فعال بر بستر ديوار

نگاهي به اطلاعات منتشر‌شده از متخلفاني كه از بستر ديوار استفاده كرده‌اند، مشخص مي‌كند بيشتر آنها در گروه سني 20 تا 35 سال بوده و عمدتا جوان هستند. همچنين در برخي موارد كلاهبرداران خودشان را به‌عنوان زوج‌هايي جوان جا مي‌زنند و حتي سوار خودروهاي لوكس و گران‌قيمت مي‌شوند تا بتوانند راحت‌تر اعتماد افراد را جذب كنند. يكي از بزرگ‌ترين نشانه‌هاي كلاهبرداران در هنگام درخواست خريد از اجناس آگهي‌شده روي ديوار، درخواست ارسال جنس با پيك يا آژانس است كه عمده تخلفات نيز با همين شيوه انجام مي‌شود. درواقع خلافكاران از آنجا كه ترجيح مي‌دهند ديده نشده و با فروشنده مستقيما روبه‌رو نشوند، پيك‌ها را به عنوان واسط ميان خود و فروشندگان قرار مي‌دهند تا راحت‌تر بتوانند آنها را فريب بدهند. كشاندن افراد به مكان‌هاي خلوت و نيز ادعاي واريز اينترنتي وجه و ارسال پيامك جعلي به‌عنوان پيامك بانكي نيز از ديگر شيوه‌هاي خلافكاران فعال بر بستر ديوار است كه بايد مراقب آن باشيد.

همچنين اعلام آگهي‌هاي ارزان، درخواست بيعانه براي فروش و ارايه چك‌پول‌هاي تقلبي از ديگر عمده‌ترين شيوه‌هاي كلاهبرداري بر بستر آگهي‌هاي ديوار است كه به وفور توسط خلافكاران مورد استفاده قرار مي‌گيرند و لازم است كه همواره در خصوص اين موارد هوشياري لازم وجود داشته باشد.

جمع‌بندي

با توجه به تنوع و تعداد بالاي تخلفاتي كه با استفاده از بستر سايت‌های ديوار و شیپور اتفاق مي‌افتد، مشخص است كه **مسوولان اين سايت نظارت دقيق و مناسبي بر آگهي‌هايي كه روي سايتشان قرار مي‌گيرد، نداشته و ندارند. درواقع صاحبان اين سايت با وجود درآمدزايي و مبالغ بالايي كه بابت تبليغات مي‌گيرند، مسووليت‌پذيري لازم را از خود نشان نداده و خود را در قبال تخلفاتي كه بر بستر آنها اتفاق مي‌افتد مسوول نمي‌دانند.** از آنجا كه سايت ديوار مشخصات و شماره تلفن‌هاي اعلامي در آگهي‌ها را چك نكرده و اصالت و درستي موارد مطرح‌شده را نيز بررسي نمي‌كند، لذا امكان پيگيري قضايي تخلفات صورت‌گرفته در بسياري از موارد وجود ندارد. با توجه به اين شرايط مشخص است كه مردم خودشان بايد به فكر خود بوده و در هنگام مراجعه به سايت ديوار و نمونه‌هاي مشابه به‌راحتي اعتماد نكرده و مراقبت‌هاي احتياطي و امنيتي لازم را در نظر بگيرند.

**شايد در نظر گرفتن اجبار تاييد شماره ثابت و همراه فرد آگهي‌دهنده يا درخواست كپي كارت ملي و شناسنامه براي ثبت آگهي از جمله مواردي باشد كه سايت‌هاي آگهي بتوانند به‌وسيله آنها تا حدودي احتمال بروز كلاهبرداري را بر بستر سايت‌هايشان كاهش دهند كه تا اين لحظه به اين موارد توجهي نداشته‌اند. **

 

سوختن یک نسل طلایی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه