چراغ‌هایی که خاموش می‌شوند

گفته می‌شود اوضاع بازار موبایل خراب و نابسامان است. اما نابسامانی در بازار موبایل یعنی چه؟ اگر می‌خواهید بدانید اوضاع بازار موبایل چگونه است همین ابتدا به ذکر یک جمله بسنده می‌کنیم" بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی کشور فروش موبایل را متوقف کرده است!"

این خود چکیده وضعیت حال بازار موبایل در کشور است؛ درک این قضیه که بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی کشور که رقیب اصلی فروشگاه‌های فیزیکی به شمار می‌رود، تمام موبایل‌هایش را ناموجود کرده و تنها یک گوشی برای فروش دارد، خود حکایت‌ها از این بازار خراب دارد.

اما اگر به‌طور خلاصه بخواهیم به دلایل نابسامانی بازار موبایل اشاره کنیم، پنج عامل مهم را باید در نظر گرفت:

1. گرانی و نوسانات شدید دلار

2. نامشخص بودن وضعیت تخصیص ارز

3. نامشخص بودن سیاست‌های دولت در قبال تمامی اقلام الکترونیکی و ICT،‌

4. بلاتکلیفی روند رسیدگی به پرونده‌های مربوط به واردات با ارز دولتی

5. احتکار موبایل

در شرایطی که این سوال برای مردم به وجود آمده است که آیا به واقع انبارهای واردکنندگان خالی از جنس است یا صدای احتکار به گوش می‌ٌرسد، بسیاری از فعالان صنفی اساسا این موضوع را احتکار نمی‌دانند و معتقدند که برای حفظ توان واردکننده و توزیع‌کننده و از ترس حیات و به منظور بقای خود عرضه و فروش موبایل را متوقف کرده‌اند و آن را از جنس فرصت‌طلبی قلمداد نمی‌کنند. اما در مجموع پنج عاملی که برشمردیم باعث شده تعداد زیادی واردکننده و فروشنده کوچک در معرض زیاندهی قرار گرفته و با خطر حذف از بازار روبه‌رو شوند و تکلیف واردکنندگان اصلی هم که خیلی روشن نیست.

12 تیرماه وزیر ارتباطات گفته بود که به مدت یک هفته تا 10 روز آینده وضعیت بازار به حالت تعادل بازمی‌گردد و با توجه به شتابی که قبلا به خود گرفته بود، در حال حاضر قیمت‌ها در حال افت هستند.

حالا یک ماه از اعلام وزیر ارتباطات می‌گذرد و تداوم این وضعیت در بازار موبایل باعث شده که در زنجیره تامین،‌ توزیع و فروش افرادی که نان‌آور خانواده هم محسوب می‌شوند، حذف شوند. از سوی دیگر نه تنها قیمت‌ها افت نکرده‌اند بلکه با افزایش نجومی و کاذب قیمت‌ها برای مصرف‌کنندگان مواجه هستیم. به نظر می‌رسد در این شرایط موبایل حکم کالای لوکسی را پیدا کرده که قیمت ندارد و در لایه خریداران و فروشندگان شاهد قیمت‌های توافقی هستیم. از سوی دیگر نایاب شدن موبایل در درازمدت و یا لوکس ماندن این کالا، باعث کاهش ضریب نفوذ گوشی‌های هوشمند در کشور خواهد شد.

فارغ از مسایلی که عنوان شد، این‌طور که از شواهد و قرائن پیداست چنانچه این وضعیت ادامه پیدا کند دیگر اثری از پاساژها و بازارهای موبایل در کشور باقی نخواهد ماند و پاساژها تبدیل به تک‌مغازه‌هایی خواهند شد که احتمالا گوشی‌های کارکرده را با قیمت بالا می‌فروشند و یا خدمات جانبی موبایل ارایه می‌دهند.

متاسفانه بازار کامپیوتر هم دچار وضع مشابهی است و چراغ‌ها یکی‌ پس از دیگری خاموش می‌شوند.