سنگر گرفتن بانک‌ها پشت برچسب محرمانگی

در یکی دو ماه اخیر گزارش‌های متعددی در عصر ارتباط مبنی بر اختلال‌ها و ضعف‌های امنیتی سیستم‌های بانکی و شرکت‌های وابسته به آن منتشر کردیم؛ یک نمونه از آنها ماجرای اختلال در سیستم یکی از بانک‌ها بود که منجر به زیان 70 میلیاردی یک شرکت خصوصی شد و هفته گذشته هم خبر از برداشت‌های میلیونی برخی از مشتریان بانک ملت رسید.
نکته قابل توجه آن است که ابتدا مشتریان این بانک و رسانه‌ها متوجه این اختلال شده‌اند و پس از آن بانک ملت متوجه اصل ماجرا شد و با انتشار اطلاعیه‌ای وعده پیگیری و رفع مشکل را داد.
اگرچه مقوله امنیت در هیچ سطحی و هیچ جای دنیا به معنای مطلق کلمه صددرصد نیست، اما همان‌طور که پیش از این هشدار داده بودیم، امنیت نظام‌های الکترونیکی و اینترنتی نظام پولی و بانکی کشور بی‌شک نیازمند تحول و بازنگری اساسی است.
همان‌طور که گفته شد، به‌تازگی برداشت پول از یک شرکت psp  و اختلال در سیستم یکی از بانک‌ها به زیان 70 میلیاردی منجر شد که متاسفانه هیچ‌گاه شاهد انتشار علت بروز حادثه، منشا این اختلال‌ها، مقصران احتمالی آن و در نهایت شناسایی و رفع این مشکلات نبودیم چراکه مسایل امنیتی در حوزه مالی کشور صرفا با برچسب محرمانه بودن سرنوشت نامعلوم و نامشخصی پیدا کرده‌اند.
مشکلی که در نظام بانکی کشور به‌شدت خودنمایی می‌کند و البته بسیار نیز خطرناک است این است که ظاهرا حفظ اسامی و اعتبار بانک‌ها و مسوولان ذی‌ربط و سایر دست‌اندرکاران عرصه امنیت نظام بانکی کشور مقدم و مهم‌تر از اصل امنیت شده ‌است. به این ترتیب بانک‌ها و نهاد‌های وابسته به آنها به محض بروز حادثه و نقصانی در سیستم بانکی و مالی خود به جای عذرخواهی و تشریح مشکلات و انجام اقدامات لازم برای رفع اختلال‌های امنیتی، با استفاده از تمام ابزار و امکانات موجود حداکثر تلاش خود را برای اختفای نام خود و سانسور اخبار به کار می‌گیرند.
این مشکل سیستم بانکی زمانی حاد‌تر می‌شود که معمولا رگولاتور بانکی کشور (بانک مرکزی) نیز خواسته یا ناخواسته به بخشی از این چرخه معیوب تبدیل شده و با اعلام محرمانه بودن، از ارایه هرگونه جزییات بیشتر خود‌داری می‌کند.
دیروز یک شرکت‌psp ، امروز بانک ملت و فردا هم تکرار این حوادث رخ خواهد داد و آنچه باقی می‌ماند ریشه‌ها و عاملان اصلی بروز مشکلات امنیتی در سیستم بانکی هستند که شاید همانند مواردی که پیش‌تر ذکر شد، نظام بانکی با خوش‌شانسی و خوش‌اقبالی همراه نباشند و در نتیجه سهل‌انگاری‌ها و عدم حساسیت‌های لازم با مشکلات امنیتی و اختلال‌هایی مواجه شوند و مورد حمله هکر‌هایی از آن سوی آب‌ها قرار گیرند. کما اینکه هفته گذشته در خبر‌ها آمده بود که سازمان امنیت ملی آمریکا از طریق سیستم سوئیفت و سیستم‌عامل ویندوز به بسیاری از بانک‌های خاورمیانه نفوذ کرده است. 
مخلص کلام اینکه هدف از نگارش این سطور این نیست که هر مشکلی که در بانک‌ها به وجود می‌آید رسانه‌ای شود، اما حداقل انتظار این است که در مورد مسایلی که به امنیت حساب‌های مردم و برداشت‌های مالی مربوط است، اطلاع‌رسانی صورت گیرد.

سوئیفت هک شد

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه