مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک:

کیف پول آفلاین امسال می‌آید

شرکت خدمات انفورماتیک یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌‌های فعال در عرصه بانکداری الکترونیکی کشور است که به بسیاری از بانک‌ها خدمات ارایه می‌دهد. گفت‌‌وگویی کوتاه با ابوطالب نجفی، مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک انجام داده‌ایم که در پی می‌آید.

*نظر شما در خصوص تغییر نظام پرداخت کارمزد چیست و صفر شدن کارمزد سرویس USSD را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اصلاحاتی در حال انجام است که سیاست‌گذاری آن با بانک مرکزی بوده و با USSD شروع شده است. قطعا از این کار، حتی اگر سبب کاهش درآمد بشود نيز استقبال می‌کنیم. در حال حاضر بانک مرکزی روی این موضوع که USSD کانال امنی نیست سیاست‌گذاری کرده و کارمزد آن را نیز به صفر رسانده؛ اما با تشکیل گروهی در بانک مرکزی کارمزدها در حال بازنگری است. در حال حاضر سرویس‌هایی وجود دارد که کارمزد ندارند، همچنین سرویس‌هایی هستند که عدد کارمزد آنها باید اصلاح شود و علاوه بر آن سرویس‌هایی وجود دارد که پرداخت‌کننده‌ کارمزد باید تغییر کند. براي مثال، شما با کارت بانک دیگری به ATM  بانک دیگری مراجعه می‌کنید. این کارمزد توسط بانک‌ها پرداخت می‌شود، اما بهتر است که توسط خود فرد پرداخت شود. در دنیا هم همین‌طور است، بنابراین مواردی در دستور کار بانک مرکزی برای اصلاحات وجود دارد و ما هم به‌عنوان مشاور به این کار کمک می‌کنیم.

*از زمان راه‌اندازی شبکه‌ شتاب تا کنون، عدد کارمزد دست‌نخورده باقی مانده است. به نظر می‌رسد این عدد هم باید اصلاح و منطقی‌تر شود.

بله. البته حساسیت ما روی این موضوع نیست. در این پانزده سال عدد کارمزد دست نخورده باقی مانده اما تورم بسیار بالا و پایین شده است. پایداری این سامانه‌ها از هشتاد‌ نود درصد به ۹۹.۹ درصد رسیده و امنیت آن بالا رفته است، این در حالی است که بانک مرکزی همچنان افزایش قیمت نداشته است؛ اگرچه که افزایش امنیت و امکانات‌ و درگیری نیروی انسانی هزینه زیادی برای بانک دربر داشته است. این عدد می‌تواند اصلاح شود اما به نظرم این تنها چیزی است که در پانزده سال گذشته ثابت بوده است.

*ماجرای مجوزهای کیف پول به کجا رسید؟

در حال حاضر کیف پول در بسیاری از شرکت‌ها راه‌اندازی شده و به نظر می‌رسد پروژه‌ کیف پول آفلاین هم تا پایان سال راه‌اندازی می‌شود.

*در حال حاضر شرکت خدمات روی چه پروژه‌هایی متمرکز شده است.

در حال حاضر تحریم، موضوع مهمی است و در بحث تهدیدات سایبری می‌تواند به شبکه‌ بانکی منتقل شود. با وجود اینکه تحریم‌ها می‌تواند ما را از بسیاری امکانات مانند دانش خارجی محروم کند، اما در عین حال به شرکت‌های داخلی امکان می‌دهد که در این راستا تلاش کنند. یکی از پروژه‌های ما در بحث خدمات، پروژه‌ EMV ‌یا همان حرکت به سوی کارت‌های هوشمند است. مقرر شده، کارت‌های مغناطیسی را حذف و کارت‌های هوشمند جایگزین آن شوند که در بحث‌هایی مانند mobile payment، کیف پول و امنیت می‌تواند بسیار موثر باشد. این کارت‌ها امنیت شبکه‌ پرداخت را بالا می‌برند. علاوه بر آن بحث سامانه‌های جعل و تقلب را نیز دنبال می‌کنیم.