مدیرکل ارتباطات همراه اول:

روند سودآوری اپراتور اول تضمین‌ شده است

بیش از شش‌ماه از به دست گرفتن سکان مدیریت همراه اول توسط حمید فرهنگ می‌گذرد. دسترسی فراگیر به شبکه باند پهن موبایل و تحت پوشش قرارگرفتن تمام شهرهای کشور با اینترنت نسل 4 و 4.5 و انجام تغییرات بنیادین در زیرساخت‌ها برای ارایه خدمات نوین در حوزه‌های مختلف و توسعه خدمات و افزایش طول عمر مشتری به جای افزایش تعرفه از جمله دغدغه‌های مدیران همراه اول است.

در همین زمینه با شاهین آرپناهی، مدیرکل ارتباطات همراه اول به گفت‌وگو نشستیم. هرچند از حضور وی در اپراتور اول زمان چندانی نمی‌گذرد، اما به دلیل تسلط وی بر امور اجرایی اپراتورهای تلفن همراه و موضوعات خبری فراوانی که این روزها حول محور همراه اول می‌چرخد، این گفت‌وگو انجام شد. آرپناهی به مدت سه سال نیز مدیرکل برند و ارتباطات رایتل بوده و نقش سخنگوی این اپراتور را نیز بر عهده داشته است.

 

*با تغییر مدیریت، اخیرا چه اتفاقات جدیدی در همراه اول افتاده است و استراتژی همراه اول چیست؟

همراه اول بعد از ایجاد دسترسی فراگیر به شبکه باند پهن موبایل در قالب امکان ایجاد و توسعه سرویس‌های جدید، تجربه زندگی دیجیتال را گسترش داده و قاعدتا موجب ارتقاي کیفیت زندگی مردم شده است. همان‌طور که در ماه‌های پیش هم راجع‌به آن صحبت شده، اپراتور با انجام تغییراتی بنیادین در زیرساخت‌های خود امکان ارايه خدمات نوین در حوزه‌های مختلف را تسهیل کرده است.

در بخش کسب‌وکارهای سازمانی همراه اول اتفاقات خوبی افتاده و در آینده هم قطعا در این زمینه شاهد جهش‌هایی خواهیم بود، چون از طرف اپراتور این موضوع با جدیت دنبال شده است که یکی از دلایل آن ظرفیت‌ها و امکانات ایجاد‌شده در شبکه فراگیر نسل 4 و 4.5 همراه اول است که می‌تواند بسترساز حل بزرگ‌ترین معضلات اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی کشور باشد. بعد از ایجاد دسترسی‌های وسیع به اینترنت باند پهن موبایل در تمام شهرهای کشور توسط همراه اول به‌عنوان تنها اپراتوری که در این سطح گسترده این امکان را برای شهروندان فراهم کرده است، زمینه به‌کارگیری از ابزارهای جدید در سطحی وسیع فراهم‌شده است. امروز امکان توجه به مقوله‌هایی مانند شهر هوشمند بیش از همیشه فراهم است.

 

*شعار رقیب شما بزرگ‌ترین اپراتور دیتای کشور است و همیشه مناقشه‌هایی بر سر این موضوع وجود داشته است. اپراتوری که ادعا می‌کند بزرگ‌ترین اپراتور دیتای کشور است باید شاخصه‌ها و نشانه‌های لازم برای آن را هم داشته باشد. از آن‌طرف همراه اول هم این ادعا را دارد و شما هم ادعا دارید بزرگ‌ترین شبکه اینترنت باند پهن موبایل کشور را دارید. نظر شما در این مورد چیست؟

بالاخره شاید هرکسی دوست داشته باشد خود را بزرگ‌ترین معرفی کند و بعضی هم سعی می‌کنند با تکرار شعار به این معنا نزدیک شوند، اما در یک محیط رقابتی سالم و منصفانه قاعدتا شعارها باید از هر طرف بر مبنای حقیقت باشد. امروز اگر همراه اول اعلام می‌کند که در تمام ۱۲۴۶ شهر کشور پوشش اینترنت باند پهن موبایل دارد و تمام شهرهای کشور را تحت پوشش اینترنت نسل 4 و 4.5 که بالاترین فناوری باند پهن موبایل متداول در دنیا است قرار داده، این موضوع کاملا شفاف و قابل سنجش است و برای آن مستندات روشنی وجود دارد که در اختیار مراجع ذی‌ربط بوده و بارها به شکل‌های مختلف مورد اشاره و تایید مقامات و مسوولان نیز قرار گرفته است؛ اما همان‌طور که گفتید عباراتی مانند بزرگ‌ترین باید شاخصه‌ای داشته باشد و مشخص شود بر چه اساس خود را بزرگ‌ترین اعلام می‌کنیم، اگر منظور پوشش شبکه و تعداد شهر و روستای تحت پوشش اینترنت پرسرعت موبایل است که واضح است همراه اول گسترده‌ترین شبکه اینترنت باند پهن را دارد. شاید بیان شود که موضوع فقط پوشش اینترنت پرسرعت موبایل در شهرهای مختلف نیست بلکه تجربه سرعت است که باز هم همراه اول با حضور وزیر ارتباطات در روز جهانی ارتباطات رکورد پرسرعت‌ترین اینترنت موبایل را در شبکه خود ثبت کرد و از مرز سنجش سرعت دانلود با واحد مگابیت عبور کرد و برای اولین بار وارد دنیای گیگابیت شد. ما اولین اپراتوری هستیم که در یک شبکه واقعی و به‌صورت زنده و نه در فضای آزمایشگاهی توانستیم به این نتیجه دست پیدا کنیم. اما فارغ از این رکوردداری، بلکه بسیار مهم‌تر از آن این است که تجربه مشترکان ما در کیفیت و سرعت اینترنت قابل‌مقایسه با گذشته نیست که با انجام پروژه‌های توسعه و به‌طور مشخص فاز هفت توسعه همراه این نتایج به دست آمده است. با پایان فاز هفتم توسعه که با سرعتی مثال‌زدنی و در طول یک سال انجام شد همراه اول امروز در تمام شهرهای کشور پوشش نسل 4 و 4.5 را دارد و مشترکان همراه اول در این شهرها تجربه بسیار خوبی از سرعت بالای اینترنت موبایل خواهند داشت. در فاز هشت توسعه، پوشش نسل جدید در روستاها و جاده‌ها هم بهبود خواهد یافت. البته این توسعه بر اساس توجیهات فنی و تجاری اولویت‌بندی خواهد شد. من فکر می‌کنم که در نهایت مردم با توجه به واقعیت‌ها و رفتار مصرفی و نیازهای واقعی خود دست به انتخاب می‌زنند.

اما اگر کسی مطرح می‌کند که بر اساس حجم مصرفی کاربران بزرگ‌تر یا بزرگ‌ترین است، منطقا باید این موضوع و میزان مصرف را به‌طور شفاف اعلام کند تا مقایسه‌پذیر و شفاف باشد و همین‌طور باید به‌طور شفاف بیان کرد که این میزان مصرف با لحاظ مواردی مثل وایمکس وTD LTE است یا بدون آن؛ چراکه به‌دلیل تعلق پروانه همراه اول به مخابرات ایران باید دید در کل بر اساس حجم مصرفی دیتا توسط مشترکان خانواده مخابرات، آیا کس دیگری می‌تواند خود را بزرگ‌ترین اپراتور دیتا بنامد یا خیر؟! اما شاید نکته مهم‌تر از همه اینها این باشد که آیا ما پروانه‌ای با عنوان اپراتور دیتا در کشور داریم یا خیر که کسی عنوان بزرگ‌ترین اپراتور دیتا را برای خود برگزیند.

به نظر بنده اصل بر این است که ما خودمان تلاش کنیم شعارهای خود را آگاهانه و مسوولانه انتخاب کنیم، اما شاید لازم باشد متولیان مربوطه هم حساسیت خود را در این موضوعات به‌طور منصفانه و بی‌طرفانه بالا ببرند. اما به‌عنوان یک کارشناس اگر از من بپرسید که آیا تکرار این جمله که مثلا همراه اول بزرگ‌ترین یا مثلا بهترین اپراتور است، چیزی را به نفع اپراتور عوض خواهد کرد؟ پاسخ من قطعا این خواهد بود که خیر. دغدغه ما باید این باشد که با ارايه بهترین، مطمئن‌ترین، قابل اعتمادترین و سریع‌ترین خدمت تلاش کنیم تا سرویس‌هایی نزدیک به سطح استاندارد روز جهان را به مشترکان خود ارايه کنیم.

*صحبت از پهنای باند اینترنت در کشور شد، تجارت‌هایی مانند تاکسی‌های اینترنتی که عمدتا از آنها به‌عنوان استارت‌آپ یاد می‌شود، به اینترنت همراه وابسته هستند و بدون اینترنت همراه با پهنای باند گسترده و پوشش بالا استفاده از آنها امکان‌پذیر نبود و ماهیت وجودی آنها زیر سوال بود. سوال من این است که برای جذب این نیروهای نخبه که ایده دارند اما سرمایه ندارند برنامه‌ای دارید و آیا اصلا تمایلی برای همکاری بیشتر با این استارت‌آپ‌ها دارید؟

این مثالی که شما به آن اشاره کردید، در حوزه حمل‌ونقل شهری است و کاری که اپراتورها در سال‌های اخیر انجام دادند، یعنی اینترنت باند پهن موبایل را در تمام شهرهای کشور توسعه دادند، امکان ایجاد و پیشرفت بسیاری از استارت‌آپ‌ها ازجمله حمل‌ونقل شهری را فراهم کرد و بسیاری دیگر از این فرصت‌ها وجود دارد که هنوز به بهره‌برداری نرسیده‌اند. امروزه و با توجه به دسترسی خوبی که اپراتورها ایجاد کرده‌اند، در حوزه‌های مختلفی مثل سرگرمی، سلامت و غیره می‌توان سرمایه‌گذاری‌های بزرگی انجام داد که هنوز هم در این زمینه به پیشرفت و بلوغ کافی نرسیده‌ایم.

وقتی صحبت از شهر هوشمند و زندگی دیجیتال می‌شود، از یک سبک زندگی جدید صحبت می‌کنیم که با ایجاد اینترنت باند پهن موبایل فراهم‌شده است. در استراتژی‌های جدید اپراتور هم به این موضوع کاملا توجه شده، ساختارهایی آماده ‌شده و طی سال‌های آینده حتما اپراتور به این موضوع ورود جدی‌تری خواهد داشت.

*همراه اول در حوزه روابط عمومی بسیار فعال است، اما گاهی اشاعه شایعاتی مثل ارایه اینترنت رایگان در روز عید فطر برای بسیاری از مشترکان مشكل ايجاد مي‌كند که به نظر می‌رسد این اتفاقات عادی نیست، آیا شخصی که در ابتدا این شایعه را منتشر کرده بود پیدا شد؟ ارزیابی شما از این اتفاقات چیست؟ چرا مردم ما به‌راحتی این موضوعات را می‌پذیرند، درحالی‌که کانال مشخص اطلاع‌رسانی اپراتور وجود دارد؟

چند نکته در این زمینه بسیار مهم است. نخست اینکه فرهنگ شایعه‌پذیری و کمک به ترویج آن در جامعه ما بسیار پررنگ است. تحقیق روی اینکه چرا این‌گونه است، راهکارهای آن چیست و آیا فرهنگ شایعه‌پذیری در کشور ما در حد نرمال دنیاست یا بیشتر؟ بر عهده جامعه‌پژوهان و جامعه‌شناسان است و حتما برای توسعه کشور باید روی آن کار بیشتری انجام شود. نه‌تنها بین توده مردم بلکه حتی بین افراد خاص جامعه هم این فرهنگ وجود دارد و برای من عجیب بود که بعضی از شناخته‌شده‌ترین هنرمندان کشور در ماجرای دیگری (ماجرای شناسه قبض همراه اول در سیستم جدید) در صفحات خود این حرف بی‌معنی را بیان کرده بودند که همراه اول هک شده یا کلاهبرداری در قبوض صادره انجام شده است و از این قبیل حرف‌ها که باعث شد این شایعه به‌سرعت در جامعه پخش شود! این در حالی بود که ما توضیح دادیم که با جداسازی شماره خطوط مشتریان از پروفایل آنها امکان تخصیص شماره‌های متعدد به یک پروفایل به‌وجود آمده و عملا انتساب قبض را از شماره به شخص منتقل کردیم. در این سیستم نیاز بود که شما یک کد پرداخت داشته باشید و کار بسیار خوبی هم بود. اما با شایعه‌سازی گسترده‌ای مواجه شدیم که شیرینی این بهبود را کم کرد.

این قبیل موضوعات نشان از یک معضل بزرگ فرهنگی دارد. حتی دیده ‌شده برخی افراد مسوول هم گاهی به این شایعه‌ها دامن می‌زنند و نگرانی‌ها را تشدید می‌کنند. در مثالی که شما گفتید حدود 500 هزار نفر آن کد را زده بودند، اما نزدیک به 90 درصد آنها مشترکان اعتباری ما بودند که کد برای آنها قابل اجرا نبود. برای مشترکان دائمی هم هزینه کد به حساب آنها منظور شده بود و عملا پرداخت وجهی اتفاق نیفتاده بود. با این حال ما در اولین روز انتشار خبر برای رفع شبهه نسبت به رد شایعه اقدام کردیم و همچنین در اولین روز کاری هفته اعلام کردیم که بسته فعال‌شده را برای آن گروه از مشترکان که فریب شایعه را خورده بودند، حتی اگر از آن استفاده کرده باشند، غیرفعال خواهیم کرد و عملا هیچ مشترکی حتی یک ریال از بابت این اتفاق متضرر نشد، اما بعضا موضوع به گونه‌ای انعکاس پیدا می‌کرد که گویی 500 هزار نفر در این موضوع درگیر و متضرر شده‌اند. تاسف‌آور بود که عده‌ای که حتی در این حوزه آگاهی و ارتباط کاری لازم را نداشتند گفتند برخورد می‌کنیم و از اقصانقاط کشور هر کس تریبونی داشت در این مورد صحبت و تهدید کرد! این شعارزدگی هم مصیبتی است و فکر می‌کنم به همان فرهنگ شایعه‌پذیری و شایعه‌گستری و بیش‌ از اندازه دلواپس بودن برمی‌گردد که می‌تواند مخل توسعه و آرامش جامعه باشد.

*به نظر می‌رسد این کارها اتفاقی نیست. آیا شخصی که این کار را انجام داده بود پیدا شد؟

در اخبار اعلام شد که شخص مورد نظر پیدا شده است. به نظر بنده اسم شخص و نوع برخورد با آن و نیت آن شخص باید اعلام شود، چون بازی با روح و روان و آرامش مردم درست نیست. البته چون این کارها به اعتبار برندها لطمه می‌زند ما هم به عنوان برند همراه اول پیگیر موضوع خواهیم بود.

*چرا در اپراتورهای دیگر از این اتفاقات کمتر رخ می‌دهد و این شایعات بیشتر دامن اپراتور اول را می‌گیرد؟

خیر. خبرهای منفی علیه دیگران هم وجود دارد، اما شاید اپراتورهای دیگر فکر می‌کنند عکس‌العمل نشان ندادن روش بهتری است و منافع و مضرات خود را می‌سنجند، ما به‌عنوان اپراتور اول فکر می‌کنیم اطلاع‌رسانی و واکنش سریع به نفع مشترکانمان است و با توجه به اعتبار برند همراه اول که به تعبیر وزیر ارتباطات پرچمدار ارتباطات کشور است متعهدیم که در این موارد به‌سرعت عکس‌العمل نشان دهیم.

*شما در فاز هشت به سمت اینترنت با پهنای باند زیاد در مناطق روستایی رفته‌اید، اما با توجه به تولیدنشدن امکانات و تجهیزات لازم در کشور بخش عمده‌ای از محصولاتی که استفاده می‌کنید از خارج از کشور وارد می‌شود. آیا ارز دولتی به اپراتور تعلق می‌گیرد؟

من باید این نکته را تصحیح کنم که حدود ۷۵ درصد از خریدهای ما در اپراتور از منابع داخلی بوده است و اپراتور از سال‌های قبل هم این توجه را داشته است و با تاکیدی که امسال بر موضوع حمایت از کالای داخلی شد بیش از همیشه این موضوع مورد توجه قرار گرفت و در این زمینه هزینه‌هایی را هم که الزاما نباید متحمل می‌شدیم، در جهت حمایت از کالای ایرانی پذیرفتیم و از منابع داخلی و کسب‌وکارهای مرتبط حمایت کردیم؛ البته ما هم مانند هر کسب‌وکار دیگری به منابع ارزی نیاز داریم و بعد از تنش‌هایی که بهار امسال درزمینه ارز داشتیم کمیته ارزی در سطح مدیریت ارشد شرکت تشکیل شده و نیازهای ارزی اپراتور در آنجا بررسی شد. به این‌صورت ارز ما از کانال‌های معمول و جاری کشور تامین می‌شود و نگرانی برای نیازمندی‌های اپراتور در توسعه شبکه و سایر نیازمندی‌ها وجود ندارد.

*به نظر شما سهامداران هم با این تغییرات باید خیال راحتی داشته باشند؟ آیا این تغییرات در پیش‌بینی سود شرکت تاثیری گذاشت؟

قاعدتا اگر تاثیری وجود داشته باشد، اپراتور اول به‌عنوان شفاف‌ترین اپراتور و شفاف‌ترین شرکت بورسی حتما بلافاصله اطلاعات لازم را به مشتریان، سهامداران، جامعه و مردم انتقال می‌دهد. قاعدتا تغییر نرخ ارز، هم روی درآمدها و هم روی بخشی از هزینه‌ها اثراتی دارد، اما می‌دانم که نگرانی خاصی در حال حاضر وجود ندارد و شرکت با تمام توان در حال حرکت به جلو است.

دلایل زیادی وجود دارد که سهامداران همراه اول خیال راحتی داشته باشند یکی از آنها موضوع شفافیت و اطلاع‌رسانی است و دیگری این است که ما یکی از سودده‌ترین شرکت‌های بازار بورس کشور هستیم و این رتبه را سال‌هاست که حفظ کرده‌ایم و در نقشه استراتژیک خود هم به راهکارهای خوبی در حوزه‌های مختلف ارزش‌آفرین رسیده‌ایم. ممکن است در بعضی کسب‌وکارها ریسک زیاد و سوددهی زیادی وجود داشته باشد، اما اپراتور این تضمین را می‌دهد که روند ثابت و در عین حال مطلوبی خواهد داشت.

*در مورد افزایش تعرفه‌ها چه سخن و پیشنهادی دارید؟

ما به‌جای افزایش تعرفه به‌دنبال توسعه خدمات و افزایش ارزش طول عمر مشتری هستیم. بر اساس حجم و میزان کاربری مشترکان می‌خواهیم رضایت و ارزش ایجاد‌شده را حداکثر کنیم. تا جایی که می‌دانم، مذاکره‌ای در جهت افزایش تعرفه‌ها انجام نشده و در جهت حفظ حقوق مشترکان تلاش خواهیم کرد که تغییر تعرفه‌ها آخرین راهکار مالی باشد و در کل در این موضوع جای نگرانی برای مشترکان وجود ندارد.

*با شروع شدن عملیات ترابرد بعضی از افراد نگران بودند که ریزش مشترکان همراه اول زیاد شود، اما ظاهرا آمار نشان داد که ریزشی وجود نداشت و حتی گفته می‌شود همراه اول از اپراتورهای رقیب مشترک هم گرفت.

در تجربه جهانی با شکل‌گیری سرویس ترابرد حرکت از سمت اپراتور اول به سمت دیگر اپراتورها صورت گرفت و روزی که این موضوع در ایران مطرح شد، همه فکر کردند که شاید ریزش زیادی صورت بگیرد، اما همان‌طور که اشاره کردید این روند کاملا برعکس بود و ما مشترکان جدید زیادی هم داشتیم. فکر می‌کنم دلیل آن هم این بود که وقتی سرعت، پهنای باند با ثبات و اعتبار خوبی در اپراتور وجود داشته باشد افراد به سمت اپراتور غالب می‌آیند. احساس تعلق داشتن به یک خانواده بزرگ و یک برند معتبر نیز ممکن است باعث حرکت مشترکان به سمت اپراتور همراه اول شده باشد.

*همان‌طور که می‌دانید، بانک مرکزی به دلیل رمزنگاری نشدن تراکنش‌های USSD کارمزد پرداختی بانک‌ها را صفر کرد. نظر شما در این خصوص چیست؟

تجربه تمام این سال‌ها نشان می‌دهد که بستر اپراتور هم از لحاظ فنی و هم از لحاظ حفظ حقوق مشترکان به حد لازم ایمن است و در طول تمام این سال‌ها از هرگونه مشکل امنیتی مبرا بوده است. حتی در بزرگ‌ترین تهدیدهای امنیتی و رسوایی‌های درز اطلاعات در جهان یکی از ایمن‌ترین بخش‌های کشور اپراتور بوده است. مردم هم به این موضوع اعتماد و اطمینان دارند. از طرفی** کسانی که دغدغه‌های امنیت در استفاده‌های بانکی را مطرح کرده‌اند، هیچ‌وقت به‌طورجدی پیگیر موضوع نبوده‌اند تا برای رفع آن همکاری کنند.**

*البته اسفند پارسال در رگولاتوری جلسه‌ای با حضور نمایندگان اپراتورها و بانک مرکزی برگزار و قرار شد اپراتورها راهکارهایی را برای امنیت پرداخت‌های‌USSD  ارایه دهند.

من نتیجه آن جلسه را نمی‌دانم و از جزییات آن با خبر نیستم، اما می‌دانم که از سمت ما پیگیری‌هایی انجام‌شد، ولی هیچ‌وقت پیگیری این موضوع از طرف مطرح‌کنندگان این شائبه به‌طور جدی انجام ‌نشد. این در حالی است که یک مورد سوء‌استفاده هم نمی‌توانید در این موضوع پیدا کنید. در این تردیدی وجود ندارد که ما همیشه باید به فکر ارتقای امنیت باشیم اما **سوال من این است که آیا استفاده از اپلیکیشن‌ها و سایر درگاه‌های پرداخت الزاما راه‌های امن‌تری هستند؟ آیا ما به تمام ابعاد امنیتی موضوع نگاه کرده‌ایم و الزاما آنها را روش امن‌تری یافته‌ایم؟ آیا برای برخی سرویس‌های متداول روش جایگزین بهتری ازUSSD وجود دارد؟ آیا اساسا ایجاد محدودیت مثلا تعریف کف خرید شارژ برای بهبود امنیت است؟!** من فکر می‌کنم مساله روشن است.

اما اگر حتی منافعی را هم در این زمینه دنبال می‌کنیم باید بدانیم ابعاد موضوع چیست، چه منفعتی در کل ایجاد می‌شود و منصفانه قضاوت کنیم که آیا ارزش آن منافع به‌قدری هست که مردم را به خاطر آن به سختی بیندازیم؟! ایجاد محدودیت در کاربردهای USSD انصافا به زحمت انداختن مردم است. فراموش نکنیم با وجود اینکه در کشور ما ضریب نفوذ تلفن‌های هوشمند زیاد شده است، اما هنوز تعداد زیادی از افراد از گوشی هوشمند استفاده نمی‌کنند و روش‌های جایگزین ساده هم برای خرید ندارند ولی با USSD به‌راحتی خرید می‌کنند. به‌هرحال اگر دغدغه امنیتی هم در این زمینه وجود دارد روش طرح موضوعات جدی امنیتی، بررسی راهکارها جایگزین‌های ممکن و اجرایی کردن آنها به این شکل نیست. به هرحال در موضوعات جدی و فنی اپراتور آماده گفت‌وگو و همکاری در توسعه مسايل فنی هستیم. البته هفته گذشته نیز رییس سازمان رگولاتوری بر امنیت سرویس USSD با تغییراتی که توسط اپراتورها انجام شده، تاکید کرده است.

*به نظر می‌رسد بخشنامه اخیر بانک مرکزی نشان داد که دغدغه اصلی کارمزد پرداختی بوده است.

به‌جز منع مستقیم، روش‌های غیرمستقیمی هم که برای محدودیت یک حوزه کسب‌وکار اعمال می‌شود گاهی برای از بین بردن یک فضای کسب‌و‌کار کافی است. به هرحال دیدگاه شخصی من این است که نباید به سمت محدود کردن انتخاب مردم و خدماتی که در دست مردم است برویم و اصل کلی هم در دنیا همین است که اگر مردم انتخابی دارند به توسعه و بهبود آن انتخاب کمک می‌شود و بر خلاف جهت مردم حرکت نمی‌شود. **اگر دغدغه افرادی که موضوع استفاده نكردن از USSD را مطرح می‌کنند فنی است، آمادگی برای گفت‌وگو و رفع نگرانی‌ها وجود دارد، اما اگر موضوع منافع دیگری است حداقل من ترجیح می‌دهم در این باره بیشتر صحبت نکنم.**

*نقطه تلاقی اپراتور با شبکه بانکی، پرداخت همراه و کیف پول است اما شبکه بانکی همیشه با اپراتور مشکلاتی داشته است.

همراه اول در این زمینه پیشقدم بوده است و تلاش‌هایی برای تسهیلگری در این زمینه انجام داده، اما محدودیت‌هایی را که اعمال شد همه به یاد داریم. شاید بهتر باشد بپذیریم که لازم است قدری به‌روزتر و منعطف‌تر باشیم. همان‌طور که عرض کردم، من فکر می‌کنم دغدغه‌ها در این مورد باید به‌طور شفاف بیان شود و نهایتا اگر بتوانیم به سمتی حرکت کنیم که منافع عموم مردم و تجربه آسان‌تری برای مردم وجود داشته باشد، برای همه بهتر خواهد بود و منافع همه و بیش از همه مردم و اجتماع در دراز مدت تامین خواهد شد. نداشتن نوآوری و انعطاف، نگاه محدود و سختگیرانه و ایجاد حاشیه و محدودیت در این موضوعات کل اکوسیستم را فلج می‌کند. باعث عدم رشد سرویس‌ها و محروم شدن جامعه خواهد شد و درنهایت همه متضرر می‌شوند. ضرر هم به نظام بانکداری و هم به اقتصاد کلان جامعه و نهایتا به مردم می‌رسد. ارزش‌های قابل ایجاد در این مسیر کم نیستند و غیرقابل چشم‌پوشی‌اند.

*در دوره مدیریت جدید جلسه مشخصی بین مدیران ارشد دو طرف ماجرا صورت نگرفته است؟

تا جایی که من اطلاع دارم این موضوع جزو دغدغه‌های جدی اپراتور است. اما هنوز خبری که بتوانم آن را اعلام کنم وجود ندارد.