بیچاره سامانه‌های بی‌زبون

آقا یه عمره تمام دنیا دارن میگن سامانه‌ها و الکترونیکی کردن امور علاوه بر تسریع و تسهیل دسترسی به اطلاعات موجب شفافیت و کاهش تخلفات هم میشه.

تو ایران هم یه سری از مسوولان شبانه‌روز دارن حرف از لزوم الکترونیکی شدن امور و شفافیت و از این جور شعارها و حرفای قشنگ می‌زنن.

اما از اونجا که تو ایران ما خیلی چیزها نتیجه معکوس می‌ده، من شخصا یه دقتی کردم و متوجه شدم هر چی بیشتر سامانه‌ها دارن تو دستگاه‌های مختلف ایجاد می‌شن، از اونطرف نه تنها مشکلات و فسادها کم نمیشه بلکه انگار داره بیشتر هم میشه.

خنده‌داره مگه نه؟ اما به نظر من که خنده‌دار نیست. حالا می‌خوام یه چند تا مثال ساده براتون بزنم.

-        مثلا سامانه نیما راه‌اندازی شد که خیلی چیزها رو شفاف کنه. اما با تزریق میلیاردها دلار به شرکت‌های واردکننده مشخص شد که این سامانه‌ هیچ نقشی تو کاهش فساد نداشت و همچنان امضاهای طلایی هستن که کارها رو جلو می‌برن.

-        مثلا سامانه ثبتارش که قرار بود ایجاد بشه تا سروسامانی به واردات بده و قاچاق رو کم کنه. چند وقتیه مشخص شده این سامانه مثلا هک شده و چندین هزار خودروی لوکس که وارداتشون ممنوع بوده از مبادی رسمی وارد کشور شده.

-        مثلا سامانه رجیستری که قرار بود جلوی قاچاق گوشی رو بگیره. حالا می‌گن یه باگ قانونی داشته که هر کسی راه افتاده به عنوان مسافر 25 هزارتا گوشی برای مصرف شخصی وارد کشور کرده. البته به نظر من که باگ نبوده و بیشتر شبیه اتوبان 6 بانده برای تخلف بوده.

-        مثلا سامانه ثبت‌نام خودروی شرکت ایران‌خودرو که مثلا قرار بوده عادلانه ماشین‌ها رو به دست مصرف‌کنندگان برسونه. جالبه که این سامانه در سال شاید 5 دقیقه بیشتر کار نکرده. یعنی تا زمان ثبت‌نام شروع میشه، کمتر از دو دقیقه اعلام می‌شه که فروش کامل شد.

-        یا مثلا سامانه ثبت‌نام مزدا 3 که همین چند روز پیش به سرعت برق و باد باز و بسته شد و حالا رفتن ببینن چطوری ظرف سه سوت کار ثبت‌نام‌ها به پایان رسیده.

خلاصه از این مثال‌ها کلی پیدا میشه و همینطور از وقتی سامانه‌ها راه افتاده پرونده روی پرونده در حال اضافه شدن هست.

یعنی اگر سامانه‌های بدبخت برای چند لحظه می‌تونستن حرف بزنن چه افشاگری‌هایی که نمی‌کردن. سامانه‌ها اگه زبون داشتن می‌گفتن آقا من یه ابزار برای مسخره‌بازی نیستم. آقا کنترل همه‌ چیز من دست اپراتور هست نه خودم. آقا سامانه در ایران با آبکش اشتباه گرفته شده که هر چی میاد توش از اونطرف رد میشه سریع. بعضی‌هاشونم احتمالا می‌گفتن آقا والا پشت سر ما چیزی نیست و ما یک پوسته خالی بیشتر نیستیم وکلی حرفای شنیدنی دیگه.

البته بعد از این افشاگری‌ها احتمالا سامانه‌ها متهم به توهین و اتهام‌پراکنی می‌شدن برای همین اگرم بتونن حرف بزنن خیلی بعیده چیز خاصی بگن چون ممکنه بزنن از کار بیکار بشن و تو این وضعیت اقتصادی زن و بچه‌هاشون به مشکل بخورن.

عزت زیاد

آق فری

تقویم ICT ایران

اپليكيشن قيمت‌ها

حسابداری شخصی نیوُ

تقویم ICT ایران

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه