تلفن همراه در ایران ۲۴ ساله شد

روز جمعه ۱۹مرداد ماه ۱۳۹۷، سیم‌کارت در کشور ۲۴ساله شد.

به گزارش اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، ۱۹ مرداد ۱۳۷۳، با واگذاری چهار سیم‌کارت به کارکنان نهاد ریاست‌جمهوری، عرضه سیم‌کارت تلفن همراه در ایران رسما آغاز شد.

بهره‌برداري از اولين فاز شبكه تلفن همراه كشور، در مرداد‌ماه سال ۱۳۷۳ در شهر تهران با ۲۴ سایت BTS و با ظرفيت ۹۲۰۰ شماره آغاز شد. به دنبال استقبال غيرمنتظره و بی‌نظیر مردم از اين پديده، شركت مخابرات ايران درصدد گسترش پوشش آن از تهران به كل كشور بر آمد. بنابراين با توجه به نياز و تقاضاي مردم به اين پديده، فعاليت‌هايي متناسب با جهت‌گيري جهاني براي توسعه شبکه تلفن همراه در اهداف عالي مجموعه مخابرات کشور صورت گرفت.

در ادامه این برنامه، هيات وزيران بنا به پيشنهاد وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، اساس‌نامه شركت ارتباطات سيار را با سرمايه ۲۰۰۰ميليارد ريال تصويب كرد و تمامي وظايف امور ارتباطات سيار شرکت مخابرات ايران به شرکت ارتباطات سيارایران واگذار شد.

با جدي شدن خصوصي‌سازي صنعت مخابرات كشور و اهميت حضور در بازار رقابت تجاري، اين شركت از سال ۱۳۸۶، داراي «نام (همراه ‌اول)»، «نشان (دو حلقه)»، «رنگ (فیروزه‌ای و نارنجی)» و «شعار (هیچ‌کس تنها نیست)» تجاري وي‍ژه خود شد.

همچنین در سال ۱۳۸۹ پس از خصوصی‌شدن شرکت مخابرات ایران، این شرکت از سهامی ‌خاص به سهامی ‌عام تبدیل شد. شرکت ارتباطات سیار ایران در ۲۸ آذر ۱۳۸۹، پنج درصد سهام (معادل ۱۰۳ ميليون سهم) خود را در فرابورس عرضه کرد. روز ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ نماد همراه ‌اول در بازار بورس بازگشايي شد و این شرکت از آن سال در بازار بورس حضور دارد.

شرکت ارتباطات سیار ایران که برای دومین بار پیاپی موفق شده رتبه اول در استفاده حداکثری از منابع و مهارت‌های ایرانی در ارزیابی عملکرد اپراتورها توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را کسب کند، با بيش از ۱۰۰ میلیون سیم‌کارت واگذارشده در ۱۲۴۶ شهر (۱۰۰درصد شهرها) و بیش از ۴۳ هزار روستا (حدود ۹۰ درصد روستاها) و بیش از ۷۰ هزار کیلومتر از جاده‌های کشور، بیش از ۹۷ درصد پوشش جمعیتی

کشور را تحت پوشش دارد. ضریب نفوذ اپراتور اول 90/3 درصد و ارتباط رومینگ بین‌الملل آن با ۲۷۰ اپراتور در ۱۱۲ کشور جهان برقرار است. همراه‌ اول علاوه بر اینکه پیشتاز عرضه سیم‌کارت در کشور بوده، با نوسازی مداوم شبکه خود، به‌روزترین تجهیزات شبکه تلفن همراه کشور را نیز داراست.

همراه ‌اول به عنوان بزرگ‌ترین اپراتور تلفن همراه کشور در هر دو حوزه مکالمه و دیتا، مجوز ارتقای پروانه ارايه خدمات تلفن همراه به نسل 3 و نسل‌های بالاتر را در تاریخ چهارم شهریورماه ۱۳۹۳ دریافت کرد و اکنون با گذشت کمتر از چهار سال، ۱۹۳۳۰ سایت نسل 3 و ۱۷۴۰۰ سایت نسل 4 و 5/4 در شبکه این اپراتور فعال است و بر این اساس همراه ‌اول تنها اپراتور کشور است که در تمامی‌ شهرها پوشش اینترنت پرسرعت دارد.

علاوه بر این، اپراتور اول در پنج سال گذشته، در ارزیابی رسمی‌ سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) که بر اساس استاندارد EFQM صورت می‌گیرد، برترین جایگاه اپراتورهای تلفن همراه کشور را برای خود حفظ کرده است.

فاز بعدی وی برد و وی خورد

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه