سرنوشت شبکه شاد چه شد؟

بارها و بارها نشست‌هایی برگزار شده که به بررسی وضعیت حضور دانش‌آموزان در شبکه‌های اجتماعی اختصاص یافته و بارها کارشناسان مرتبط و غیرمرتبط موضوع آسیب‌های شبکه‌های مجازی و تاثیرات آن در تحصیل دانش‌آموزان را تبيین کرده‌اند و البته در پس هر خبر و اظهارنظری، وعده راه‌اندازی شبکه اجتماعی ویژه دانش‌آموزان به‌چشم می‌خورد که سال‌هاست در همين مرحله قرار دارد و دانش‌آموزان در بلاتکلیفی تصمیم مسوولان در همین شبکه‌های فعلی که ما در آن محتوای طنز و خبر و ... رد و بدل می‌کنیم، دور هم‌ هستند.

فارغ از اینکه وجود چنین شبکه‌ای اصلا الزامی هست یا خیر، یا بر بستر همین شبکه‌های فعال امکان مدیریت دانش‌آموزان و محتوای مورد نیاز آن وجود دارد و اصولا آیا راه‌اندازی شبکه جدید آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی را کاهش می‌دهد، به این طرح می‌پردازیم؛ طرحی که از سال ۹۳ با بودجه یک میلیارد تومان اعلامی کلید خورد و چند بار وعده افتتاح آن داده شد و در نهایت با یک تغییر مدیریتی در وزارت آموزش و پرورش بلاتکلیف ماند.

یک میلیارد تومان در اول راه

خردادماه سال ۹۳ معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش از اختصاص اعتبار یک میلیارد تومانی برای ایجاد شبکه‌های اجتماعی دانش‌آموزی و مطالعات فضای مجازی خبر داد.

حمیدرضا کفاش که به‌عنوان نماینده آموزش و پرورش در شورای‌عالی فضاي مجازی حضور داشت، گفت که در همین قالب طرح ایجاد شبکه‌های اجتماعی برای دانش‌آموزان را به این شورا ارایه داده‌اند.

در آن زمان هنوز اسم خاصی برای این شبکه اجتماعی دانش‌آموزی در نظر گرفته نشده بود، اما به هر حال اعتبار یک میلیارد تومانی به آن اختصاص داده بودند.

شاد رونمایی می‌شود

چند ماه بعد خبر از تفاهم‌نامه‌ای با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات رسید تا به‌زودی از شبکه اجتماعی دانش‌‌آموزی «شاد» رونمایی شود.

در آن زمان اعلام شد که مرحله مطالعاتی شبکه اجتماعی دانش‌آموزی یا همان شاد طی توافق‌نامه‌ای با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات آغاز و مکان آن نیز سازمان دانش‌آموزی تعریف شده است.

اسفندماه سال ۹۳ همین مسوول آموزش و پرورش با اشاره به شبکه اجتماعی دانش‌آموزان (شاد) گفت، قرار بر این بود که فاز اول این شبکه در دهه فجر امسال افتتاح شود، ولی باتوجه به طولانی شدن فاز مطالعاتی، این شبکه در سال 94 راه‌اندازی خواهد شد.

وی حتی اظهار امیدواری کرده بود که در سال 94 تعداد زیادی از دانش‌آموزان جذب این شبکه اجتماعی شوند.

مطابق گفته‌هاي این مقام مسوول، قرار بود دانش‌آموزان موفق و ممتاز در رشته‌های مختلف فرهنگی، هنری، قرآنی و علمی با در اختیار گرفتن فضایی، آثار خود را در زمینه‌های مختلف به نمایش بگذارند و با دانش‌آموزان دیگر ارتباط برقرار ‌کنند.

در آن زمان حتی رییس آموزش و پرورش استثنایی کشور اعلام کرد: تیم‌های تخصصی در حال کار روی شبکه اجتماعی هستند تا بتوانیم به دانش‌آموزان معلول جسمی و حرکتی و نابینا و ناشنوا که توانایی ورود به این شبکه‌ها را دارند و آموزش آنها به آموزش‌های عادی نزدیک است و همچنین خانواده‌هایشان اطلاع‌رسانی درست داشته باشیم و بیش از پیش در جهت رشد و توانمندسازی آنها گام برداریم.

قوی‌‌ترین شبکه ملی و بومی چه شد؟

آنچنان که مسوولان آموزش و پرورش می‌گفتند، این شبکه قرار بود به قوی‌ترین شبکه بومی و ملی تبدیل شود و در این طرح دانش‌آموزان با ابعاد مثبت فضای مجازی آشنا شوند و آنها را به وبلاگ‌نویسی‌، ایجاد نشریات الکترونیکی و حضور فعال در فضای مجازی تشویق کنند.

سیاست اعلامی آموزش و پرورش این بود که در برخورد با فضای مجازی مقابله و فرار انجام ندهد و سیاست حضور همه‌جانبه همراه با دقت و آموزش را دنبال کند تا به نوعی دانش‌آموزان را در برابر خطرات اینترنت واکسینه کند.

سال 94 نیز به پایان رسید و خبری از راه‌اندازی شبکه اجتماعی مجازی «شاد» نشد. با برکناری علی‌اصغر فانی، وزیر وقت آموزش و پرورش در 28 مهر 95 تغییرات مدیریتی وضعیت طرح را مبهم‌تر ‌کرد و درنهایت در بهمن‌ماه سال 95 معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش گفت: در این مورد همکاران قبلی ما مطالعات امکان‌سنجی را شروع کردند، اما هنوز به یقین نرسیده‌ایم که توان ایجاد یک شبکه اجتماعی دانش‌آموزی توسط آموزش و پرورش که رقیب شبکه‌های اجتماعی دیگر باشد، در ظرفیت این وزارتخانه وجود دارد یا خیر؟

مهدی فیض گفت: اینکه بخواهیم وعده‌ بدهیم که این طرح به‌زودی محقق می‌شود، درست نیست و ما در حال مشورت با دستگاه‌هایی مانند وزارت ارتباطات یا شورای‌عالی فضای مجازی هستیم که اگر به قطعیت برسیم، این حرکت را انجام دهیم؛ در غیر این‌صورت ضرر آن بیشتر از نفعش خواهد بود.

باز هم تفاهم، باز هم کارگروه

این موضوع با این اظهارنظر تقریبا منتفی به نظر می‌آمد تا اینکه در اسفندماه سال 95 دبیر شورای‌عالی فضای مجازی از تفاهم با وزارت آموزش و پرورش برای راه‌اندازی شبکه اجتماعی بومی ویژه مدارس و نیز ساماندهی فعالیت‌های دانش‌آموزان در فضای مجازی خبر داد.

درحالی‌که پیش از این نماینده آموزش و پرورش در شورای‌عالی فضای مجازی در سال ۹۳ از بررسی این موضوع خبر داده بود حالا دو سال بعد فیروزآبادی با اشاره به تفاهمی که میان مرکز ملی فضای مجازی با وزارت آموزش و پرورش امضا شده، گفته است: با تشکیل یک تیم مشترک در حال بررسی محورهای مدنظر برای ساماندهی فعالیت‌های دانش‌آموزان در فضای مجازی هستیم.

رییس مرکز ملی فضای مجازی اعلام کرده بود طبق تفاهم صورت‌گرفته با وزارت آموزش و پرورش قرار است شبکه اجتماعی بومی ویژه مدارس تشکیل شود که بخشی از نظام آموزشی روی این شبکه اجتماعی ارایه شده تا اوقات فراغت دانش‌آموزان به این سمت برود.

اما طرحی که طی یک سال چند وعده درباره آن داده شد و قرار بود در سال ۹۴ راه‌اندازی شود، بعد از گذشت حدود سه سال هنوز به نتیجه نرسیده است. هرچند درباره بودجه و اعتبارهایی که به راه‌اندازی این شبکه اختصاص یافته خبر چندانی اعلام نشده، اما به هر حال ماه‌ها طرح مطالعاتی آن بررسی شده و حداقل دوبار تا مرحله اجرا رفته و بی‌نتیجه مانده است و مانند بسیاری از طرح‌های پرابهام و نا‌فرجام سرنوشتی نامعلوم داشته است.

طرح‌های جدید از راه می‌رسد

حالا در شرایطی که سرنوشت شبکه شاد مشخص نیست، آموزش و پرورش طرح‌های دیگری نیز در دست دارد و مسوولان این روزهای آموزش و پرورش به نحوی از ورود به موضوع شبکه‌های اجتماعی و راه‌اندازی شبکه برای دانش‌آموزان حرف می‌زنند که گویا هیچ‌گاه وعده‌هایی از این دست از سوی مسوولان سابق داده نشده است.

در فروردین‌ماه همین امسال بار دیگر رونمایی از شبکه ملی آموزش و پرورش در اردیبهشت‌ماه وعده داده شد. محمد بطحائی، وزیر آموزش و پرورش می‌گوید: راستای آگاهی‌بخشی به خانواده‌ها از اسفندماه سال جاری برنامه‌ای را تحت عنوان محیط خانواده تولید و پخش کردیم و به‌زودی نیز یک شبکه ملی را برای آموزش و پرورش راه‌اندازی می‌کنیم که از اردیبهشت‌ماه رونمایی خواهد شد. به گفته وی، این شبکه ملی می‌تواند خانواده‌ها و مدیران و روسای مناطق را با بسیاری از آسیب‌ها و شیوه پیشگیری آشنا کند. حالا بگذریم که اردیبهشت تمام شد و این وعده هنوز به سرانجام نرسیده است.

طرح دیگری که آموزش و پرورش به آن ورود کرده، راه‌اندازی تلويزیون تعاملی است. مدیر پروژه تولید برنامه‌های تلویزیون تعاملی وزارت آموزش و پرورش در مورد برنامه‌های این تلویزیون می‌گوید: برنامه‌های فاز اول تلویزیون تعاملی آموزش و پرورش در حوزه آسیب‌های اجتماعی و آموزش مدیران است. اکبرزاده می‌گوید: برنامه‌های بعدی تلویزیون تعاملی با موضوعات حوزه دوستی و ارتباط با جنس مخالف، اعتیاد، خودکشی، عرفان‌های کاذب، عفاف و حجاب، اینترنت و فضای مجازی و ماهواره را در نظر گرفته‌ایم.

این موضوع البته در حالی از سوی آموزش و پرورش در دستور کار قرار دارد که به اعتقاد کارشناسان ورود موفق به این حوزه پیش‌‌نیازهایی دارد که در صورت محقق نشدن، موفق نخواهد بود و یکی از این پیش‌فرض‌ها دوسویه بودن است.

پیداست که آموزش و پرورش به هر حال در شرایط رونق گرفتن شبکه‌های اجتماعی بیکار و بی‌تفاوت نبوده و گاهي طرح‌ها و پروژه‌هایی برای مدیریت این فضا در دستور کار داشته است، اما بیش از آنکه این طرح‌ها معطوف به جنبه عملی و مبتنی بر واقعیات باشد، سوژه‌ای برای رسانه‌ای شدن بوده و وعده افتتاح و سخنرانی و نتیجه‌ای جز آن نداشته است.

یکی از مسوولان وقت آموزش و پرورش همزمان با طرح شبکه اجتماعی شاد، گفته بود: دانش‌آموزان نیز به‌عنوان شهروندان در محیط خارج از مدرسه به این فضاهای مجازی دسترسی دارند و ضمن پذیرش محاسن شبکه‌های اجتماعی و استفاده بهینه و مدیریت درست آن باید بتوانیم شبکه‌های اجتماعی مجازی را همسو با شبکه‌های اجتماعی واقعی ساماندهی کنیم؛ به این معنا که فرهنگ مواجهه هوشمندانه و دقیق با شبکه اجتماعی مجازی را در داخل شبکه اجتماعی واقعی به وجود آوریم.

اما اینکه تا به حال غیر از طرح ناکام شاد و شبکه دیگری که قرار است رونمایی شود چه کار دیگری انجام شده، یا اصلا سراغ آن نرفته‌اند یا اگر کاری انجام شده و به نتیجه رسیده خبری از آن نیست که البته فرض دوم بعید به نظر می‌رسد.