شناسایی تراكنش‌های مشكوك بانكی برای اخذ مالیات

رییس كل سازمان مالیاتی با اعلام برنامه‌های مالیاتی برای حمایت از صادركنندگان، رقم فرار مالیاتی را بین ۱۳ تا ۱۵ هزار میلیارد تومان اعلام كرد و گفت:‌ تراكنش‌های مشكوك بانكی برای اخذ مالیات شناسایی می‌شوند.

سید كامل تقوی‌نژاد رقم فرار مالیاتی را بین ۱۳ تا ۱۵ هزار میلیارد تومان برآورد كرد كه البته قابل وصول است و در ادامه افزود:‌ سال گذشته نیز ۵ هزار میلیارد تومان آن را شناسایی كردیم.

رییس كل سازمان امور مالیاتی كشور، با تایید رصد تراكنش‌های مشكوك بانكی برای اخذ مالیات افزود:‌ سال گذشته ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی از طریق تراكنش‌های بانكی مورد شناسایی قرار گرفت.

معاون طیب‌نیا تصریح كرد: همچنین با بررسی ۷۷ پرونده مالیاتی ۹۹۰ میلیارد تومان مالیات شناسایی شد.

وی در پاسخ به این سوال كه چه تراكنش‌هایی مشكوك محسوب می‌شود، عنوان كرد: سیستم مبارزه با پولشویی تراكنش‌های مشكوك را شناسایی كرده و آنها را در اختیار ما قرار می‌دهد.

واریز حقوق آنی كاركنان ازطریق بام امكان‌پذیر شد

در تداوم تكمیل قابلیت‌های سامانه اینترنتی بام، واریز حقوق آنی كاركنان ازطریق این سامانه امكان‌پذیر شد.

فرامرز خالقی مدیرعامل شركت داده‌ورزی سداد با اعلام این خبر گفت: از این پس این امكان برای شركت‌ها فراهم شد كه حقوق ماهانه كاركنان خود را به صورت آنی واریز كنند.

او افزود: با این امكان جدید، مدیران شركت‌ها می‌توانند در هر ساعت از شبانه‌روز، در هركجا و هر زمان فقط با دسترسی به اینترنت، فایل لیست حقوق ماهانه خود را پس از تایید و بارگذاری در سامانه بام، ثبت و توسط صاحبان امضا و به‌صورت آنلاین نهایی کنند تا پرداخت در لحظه صورت گیرد.

استفاده از این قابلیت برای شركت‌هایی میسر است كه تا ۵ هزار واریز حقوق در ماه داشته باشند.

او گفت: نیاز به مستندات فیزیكی، انجام مكاتبه و تهیه نامه برداشت از حساب، محدودیت زمانی و مكانی و از همه مهم‌تر نداشتن دسترسی به صاحبان امضاء، محدودیت پرداخت حقوق در ساعات اداری ازجمله مواردی بود كه از مزایای این سامانه به شمار می‌رود.

خالقی از صرفه‌جویی در هزینه‌های مالی و مصرف كاغذ و اوراق بهادار (چك) و از همه مهم‌تر امنیت روش فوق به‌عنوان دیگر قابلیت‌های این سامانه یاد كرد.

اعطای مجوز بانكی براساس خدمات

بررسی طرح رتبه‌بندی بانك‌ها در بانك‌مركزی/ اعطای مجوز بانكی براساس خدمات

رییس كانون بانك‌های خصوصی با بیان اینكه طرح رتبه‌بندی بانك‌ها در بانك مركزی در حال بررسی است، گفت: می‌توان بانك‌ها را در اعطای تسهیلات، خدمات صرافی، تأمین سرمایه و سایر خدمات بانكی طبقه‌بندی كرد و حسب رتبه‌بندی به آنها مجوز فعالیت داد.

كوروش پرویزیان درباره رتبه‌بندی بانك‌ها گفت: یكی از انتظارات و درخواست‌های كانون بانك‌های خصوصی از بانك مركزی این است كه نه تنها برای بانك‌ها رتبه‌بندی انجام شود بلكه به نوعی بانك‌ها براساس شاخص‌های مختلف تقسیم و تفكیك شوند.

رییس كانون بانك‌های خصوصی تقسیم و تفكیك بانك‌ها براساس شاخص‌های مختلف را در مراجعه مردم مهم دانست و گفت: با تقسیم بانك‌ها مردم می‌توانند براساس نوع خدمات بانكی كه به آن نیاز دارند، به بانك‌ها مراجعه كنند.

مدیرعامل بانك پارسیان با بیان اینكه بانك‌های توسعه‌ای در بخش‌های صنعت یا كشاورزی فعالیت می‌كنند، افزود: مشتریان و ذی‌نفعان بانك‌های توسعه‌ای می‌توانند به اینگونه بانك‌ها مراجعه كنند‌‌؛ نباید مردم سردرگم باشند و به هر جایی كه تابلو بانك داشت، برای خدمات بانكی مراجعه كنند.

رییس كانون بانك‌های خصوصی ادامه داد: بانك‌ها باید حسب رتبه‌بندی مجوز فعالیت داشته باشند و این رتبه‌بندی دامنه فعالیت آن بانك را مشخص كند‌‌؛ نباید هر موسسه‌ای كه نام بانك داشت، بتواند تمامی خدمات بانكی را ارایه كند.

وی با اشاره به تفاوت موسسات سهامی عام، سهامی عام پذیرفته شده در بورس و سهامی خاص گفت: این طبقه‌بندی در شبكه بانكی نیز می‌تواند وجود داشته باشد‌‌؛ موسسات و بانك‌ها می‌توانند برای هر فعالیتی یك مجوز خاص از بانك مركزی بگیرند و در صورتی‌كه بخواهند یك فعالیت جدید اضافه كنند، از بانك مركزی مجوز بگیرند و به عنوان مثال هر بانكی نتواند فعالیت ارزی داشته باشد.

پرویزیان توضیح داد كه بانك مركزی می‌تواند با استناد به استانداردهای بانكی از جمله كفایت سرمایه یا تطبیق با بال-3 نسبت به اعطای مجوز به بانك‌ها برای فعالیت در روابط بین‌الملل اقدام كند.

مدیرعامل بانك پارسیان مجوزهای بانك مركزی برای خدمات الكترونیكی و خدمات پرداخت را یادآور شد و افزود: در حال حاضر بانك‌ها می‌توانند براساس مأموریتی كه دارند، مجوز فعالیت خدمات الكترونیكی یا خدمات پرداخت را داشته باشند.

رییس كانون بانك‌های خصوصی اظهارداشت: بانك مركزی می‌تواند به برخی از بانك‌ها تنها برای فعالیت در یك محل یا جغرافیای خاص را بدهد‌‌؛ در مورد سپرده‌‌گیری نیز می‌توان به بانك‌ها به نسبت كفایت سرمایه و شاخص‌های دیگر مجوز داد هرچند كه بانك مركزی شاخص‌های نظارتی مشخصی نیز برای كنترل و نظارت دارد.

وی بیان كرد كه می‌توان بانك‌ها را در اعطای تسهیلات، خدمات صرافی، خدمات تأمین سرمایه و سایر خدمات بانكی طبقه‌بندی و حسب رتبه‌بندی به آنها مجوز فعالیت داد‌‌؛ این موضوع باعث عملكرد بهتر بازار پولی و مالی شده و مردم نیز به عنوان مشتری و مراجعه‌كننده می‌توانند از خدمات بهتری برخوردار شوند.

سوئیفت هک شد

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه