ICT ایرانی در هفته‌ای که گذشت

هنوز معلوم نیست سامانه ثبتارش هک شده یا نه؟!

هفته گذشته اظهارات متناقض رييس‌پليس فتا و رييس سازمان بازرسي كل كشور در خصوص نحوه انجام واردات غیرقانونی هزاران دستگاه ماشین ممنوع‌الورود از مسير قانوني برگي ديگر را در پرونده فساد روي داده در این پرونده ورق زد.

هفته قبل رییس‌پلیس فتا به اظهارنظر درباره این ماجرا پرداخت و گفت: «این موضوع را به سازمان بازرسی و مراجع قضايی هم اعلام کرده‌ایم و تاکید داشته‌ایم که سایت وزارت صنعت و معدن در ماجرای واردات خودرو به هیچ وجه هک نشده است.»

ريیس سازمان بازرسی کل کشور در واکنش به اين اظهارات اما پاسخي كنايه‌آميز داده و ابراز داشت: «این موضوع هم مانند اعلام خبر کشف ۲.۵ تن طلاست.»

باتوجه به تناقض اظهارنظرها به نظر مي‌رسد نمي‌توان به اين زودي‌ها اميدي به حل پرونده واردات غيرقانوني خودروهاي ممنوع‌الورود و رسیدگی به ریشه‌های این ماجرا داشت.

ثبتارش هك شد يا نشد؟

هفته گذشته ماجرای واردات غیرقانونی هزاران دستگاه ماشین لوکس و ممنوع‌الورود آن هم از مسیر قانونی و ثبت سفارش در سایت وزارت صنعت با صحبت‌هاي متناقض رييس سازمان بازرسي كل كشور و رييس‌پليس فتا، ابعاد تازه‌اي پيدا كرد. اما آنچه در اين ميان مشخص نیست، سرنوشت دقیق رسیدگی به متهمان این ماجراست.

درحالی‌که مدت قابل توجهی از رسانه‌ای شدن این فساد می‌گذرد، هنوز نحوه بروز این تخلف میان مسوولان رسیدگی‌کننده به ماجرا روشن نیست.

در 27 خردادماه سال جاری رییس سازمان بازرسی کل کشور در تشریح نتایج بررسی‌های این سازمان از وقوع فساد در این وزارتخانه اعلام کرد، متاسفانه سایت وزارت صنعت هک و حدود ۵ هزار خودروی مدل بالا و گران‌قیمت وارد کشور شد.

درست فردای آن روز روابط عمومی وزارت صنعت با انتشار اطلاعیه‌ای، اظهارات رییس سازمان بازرسی کل کشور را کذب دانست و ضمن تایید تخلف در ورود ۶۴۸۱ خودرو به گمرکات کشور، از پیگیری برای برخورد قانونی با متخلفان خبر داد.

حدود 10 روز بعد رییس سازمان بازرسی کل کشور اطلاعیه روابط عمومی وزارت صنعت را رد کرده و برای تاکید بیشتر بر صحت اظهارات و بررسی‌های سازمان متبوعش، گفت: فردی که در هک کردن سایت وزارت صنعت وارد شده‌ دستگیر و صراحتا اعتراف کرد و کدی که از طریق آن وارد شده بود را نیز گفت.

در همين زمان وزیر صنعت نیز وارد این جدل رسانه‌ای شده و با رد اطلاعیه روابط عمومی‌اش، هک سایت وزارت صنعت را تایید کرد. (بماند که کمی بعد روابط عمومی وزارت صنعت نیز برکنار شد!)

این ماجرا و حاشیه‌هایش تقریبا داشت فراموش می‌شد که هفته گذشته رییس پلیس فتا هم به اظهار نظر در این ماجرا پرداخت و گفت: پرونده واردات این خودروها که در استان هرمزگان تشکیل شده بود به دستور مقام قضايی برای بررسی‌های فنی به پلیس فتا ارجاع شد این موضوع را به سازمان بازرسی و مراجع قضايی هم اعلام کرده و تاکید داشته‌ایم که سایت وزارت صنعت و معدن در ماجرای واردات خودرو به هیچ وجه هک نشده است.

ريیس سازمان بازرسی کل کشور در واکنش به اظهارات پلیس فتا در خصوص عدم هک شدن سایت ثبت سفارش خودرو گفت: این موضوع هم مانند اعلام خبر کشف ۲.۵ تن طلاست.

وی افزود: آقای شریعتمداری (وزیر صنعت) خودش این موضوع را قبول کرده و ما نامه کتبی هم دادیم دیگر چه کاری می‌توانیم، بکنیم.

در نهايت بايد گفت مثل همیشه صورت مساله کاملا روشن است. یک تخلف در سامانه یک دستگاه دولتی رخ داده که از قضا نهادهای درگیر و رسیدگی‌کننده به پرونده هر کدام برداشت متفاوتی دارند. همه می‌دانیم هک شدن با فساد سیستمی کلی فرق دارد و بار مسوولیت را زمین تا آسمان جابه‌جا می‌کند. سوال اینجاست که واقعا در اینگونه مسایل اظهارات کدام مقام مسوول را باید ملاک قرار داد؟ و در نهایت اینکه آیا احتمال دارد در نمونه‌های مشابه نیز اطلاعات غلط به مردم داده‌اند یا بدهند؟ فراموش نكنيم كه اگر واقعا هك اتفاق نيفتاده باشد واردات اين حجم بالاي خودرو حاكي از وجود فساد سيستمي گسترده است كه لازم است به آن رسيدگي شود.

ضرب‌الاجل برای پیامک‌های ارزش‌افزوده

هفته قبل وزیر ارتباطات به منظور ساماندهی سرویس‌های ارزش‌افزوده در جلسه‌ای با مدیران اپراتورهای موبايل دغدغه‌هایی را در زمینه خدمات VAS مطرح کرد.

محمدجواد آذری‌جهرمی، از ابتدای حضور به عنوان وزیر در دولت دوازدهم یکی از برنامه‌های اصلی خود را حذف پیامک‌های تبلیغاتی سیاه و ایجاد پیامک‌های سفید و ساماندهی وضعیت خدمات ارزش افزوده یا VAS عنوان کرد که در چند سال اخیر با رشد بسیار زياد در برخی موارد باعث شده تا مزاحمت‌هایی برای مشترکان تلفن همراه ایجاد شود. در همین راستا چند ماه گذشته بود که آذری‌جهرمی سیاست‌های جدیدی را به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای ساماندهی وضعیت پیامک‌های تبلیغاتی و سرویس‌های محتوایی و ارزش افزوده اعلام کرد و اپراتورهای همراه اول و ایرانسل با ایجاد سامانه پیامک‌های تبلیغاتی و مشاهده سرویس‌های ارزش‌افزوده موظف شدند با شرکت‌های فعال خاطی برخورد کنند. براین اساس چندی پیش همراه اول تعدادی از این شرکت‌ها را به دلیل شکایت کاربران مبنی بر مزاحمت جریمه و نسبت به نحوه فعالیت آنها اخطار داد.

بسیاری از کارشناسان حوزه مخابرات اعتقاد دارند که رشد خدمات ارزش‌افزوده VAS که در تمام دنیا به عنوان یکی از شاخص‌های مهم درآمدی اپراتورها به شمار می‌رود حالا در ایران با توجه به افزایش شرکت‌های فعال در این حوزه و توجه ویژه اپراتورها سرعت شتابانی یافته و باعث شده به سمت تبلیغات با محتوای نامناسب یا غیر شفاف بروند که به اعتقاد کاربران باعث هدرفت سرمایه آنها و گلایه از اپراتورها شده است.

به هر حال در شرایطی که حل معضل پیامک‌های تبلیغاتی بلاتکلیف مانده است ظاهرا مهلتی دو هفته‌ای به اپراتورها داده شده تا فعلا فکر به حال پیامک‌های ارزش‌افزوده (پولی) بکنند که البته در زمان مقرر سراغ هر دو موضوع خواهیم رفت.

 

ماجرای ربایش IP‌های تلگرام

آنطور كه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هفته گذشته اعلام كرده  اشتباه يك كارمند در شركت مخابرات موجب اختلال در سیستم روتینگ بین‌الملل شده و باعث شده بلافاصله تمامی مسیریاب‌های بین‌الملل جداول مسیریابی خود را به‌روزنمایی کنند و ترافیک‌های غیر مرتبط به شبکه شرکت مخابرات ایران و به روتر استان خراسان شمالی مسیریابی شود.

براساس بررسی‌های رگولاتوری، مسوولان اين شركت با آگاهی از اين موضوع مجددا تنظيمات لازم را انجام مي‌دهند و رخداد متوقف و شبکه به شرایط قبل از رخداد بازگردانده می‌شود که کل این اختلال حدود ۳ دقیقه به طول انجامیده است.

در بررسی‌های انجام شده شواهدی دال بر اراده و تصمیمی سازمان‌یافته به‌دست نیامده است اما اقدام نادرست کارشناس مسوول محرز است، لذا با توجه به شواهدی مبنی بر حذف مستندات سیستمی و احتمال عمدی بودن و دستکاری هدفمند در فقره اخیر و وجود برخی ابعاد غیر فنی، اشخاص مرتبط به همراه مستندات توسط شرکت مخابرات ایران برای بررسی‌های لازم به مراجع ذی‌صلاح امنیتی معرفی شدند.

رگولاتوري ضمن تاکید بر حفظ امنیت و صیانت از داده‌های شخصی کاربران و رعایت قوانین و پروتکل‌های بین‌المللی، گفته ضمن برخورد با این اتفاق، با جدیت بیش از پیش و با هماهنگی یکپارچه فعالان این عرصه نهایت تلاش خود را در جهت پیشگیری انجام خواهد داد.

 

سه شرط ارزاني كالاهاي آي‌تي

هفته گذشته ريیس اتحادیه فناوران رایانه تهران اعلام كرد اگر نرخ بازار ارز و ثانویه یکی شود، نوسان نرخ دلار در بازار ثانویه کمتر از 10 تومان باشد و نرخ ارز این بازار حدود 8 هزار تومان باشد صد در صد قول می‌دهم جنس در بازار IT ارزان‌تر شود.

مهدی میرمهدی گفت: دو فرض درباره نتیجه بسته ارزی دولت وجود دارد؛ نخست اینکه دولت صحیح عمل کند یا صحیح عمل نکند.

وی توضیح داد: اگر دولت درست عمل نکند مانند روش قبلی تخصیص ارز 4200 تومانی باعث ایجاد رانت می‌شود. اما اگر دولت درست عمل کند و اجازه رانت‌خواری ندهد به طور قطع قیمت‌ها در بازار کاهش خواهد یافت. زیرا هم‌اکنون نیز درخواست‌های زیادی برای ثبت سفارش و واردات کالا وجود دارد و تقاضا بیشتر از عرضه خواهد بود و نرخ ارز بازار ثانویه با نرخ ارز بازار آزاد تفاوت خواهد داشت.

به گفته وی، در صورت اجرای صحیح سیاست‌های جدید ارزی، اغلب کالاهای بازار ارز آزاد خواهند داشت و این امر به معنی کاهش قیمت نسبت به شرایط فعلی نخواهد بود.

ريیس اتحادیه فناوران رایانه تهران در پاسخ به این سوال که اگر نرخ بازار ثانویه و بازار آزاد ارز یکی شود، ثبات، افزایش یا کاهش قیمت کالای IT در بازار را پیش‌بینی می‌کنید؟ گفت: اگر نرخ بازار ارز و ثانویه یکی شود و در بازار ثانویه دلار با اختلاف کمتر از 10 تومان نوسان داشته باشد و نرخ ارز این بازار حدود 8 هزار تومان باشد صد در صد قول می‌دهم که جنس در بازار IT ارزان‌تر شود.