فاز بعدی وی برد و وی خورد

«خبر خوب خبری است که غیرقابل چاپ باشد و منتشر نشود!» این جمله‌ای است که سال‌هاست به همکارانم می‌گویم تا معنی دقیق کار خبری در شرایط ایران را درک کنند و خود را معطل جلسات و همایش‌ها و «وی‌گفت‌ها» و «وی‌ تاکید کردها» نکنند.

به همکارانم می‌گویم واقعیت آن است که وی تا آخرین روز دنیا حرف و باد هوا دارد که نثارت کند و وی اگر اهل کار بود اصلا نیازی به حرف زدن نداشت و خود مردم و رسانه‌ها صبح تا شب از کرده‌ها و خدماتش می‌نوشتند.

خلاصه آنکه خبر خوب یعنی خبری که وقتی می‌خواهی منتشرش کنی، مردد باشی و در نهایت هم قید انتشارش را بزنی! چون در صورت انتشار با هزار و یک مساله مواجه می‌شوی که تهمت و تهدید کمترین نتیجه‌اش می‌شود و فشار به منابع درآمدی و شکایت و تعطیلی و ... هم در فازهای بعدی قرار می‌گیرند.

حالا دوره و زمانه را کمی عوض کرده‌اند و برخی رسانه‌ها و کانال‌ها و سایت‌ها که وابسته به برخی وی‌ها هستند، می‌توانند بنویسند وی برد، وی خورد، وی اختلاس کرد، فرزند وی فلان جا مشغول است و ... و البته که رسانه‌های وابسته به وی‌های طرف مقابل نیز از خورد و برد و اختلاس کرد وی‌های طرف مقابل می‌گویند و می‌نویسند.

امثال ما هم که به این وی‌ها وابسته نیستیم، مثل مردم عادی کناری ایستاده‌ایم و نگاه می‌کنیم که هر روز از هر گوشه‌ای فهرستی، اسمی، عکسی یا فیلمی از رانت‌خواری و باج‌خواری و عشق و حال و زندگی رویایی یکی از وی‌ها و فرزندانشان در اقصانقاط ایران و جهان منتشر ‌شود.

هر طرف را هم که نگاه می‌کنی راست یا دروغ لکه‌ای بزرگ بر زندگی و دامنی می‌بینی و از خود می‌پرسی که موضوع چیست، چه جریان‌هایی این ماجراها را هدایت می‌کنند و در انتها چه می‌خواهد بشود؟

قدر مسلم این وضعیت تا ابد ادامه نخواهد یافت و کشور آماده ورود به فاز جدیدی می‌شود و حالا انبوهی از پرسش و گمانه‌زنی روی ذهنمان رژه می‌رود که فاز بعدی چیست. آیا شفافیت و سلامت بر ارکان مختلف کشور حکم‌فرما خواهد شد؟ آیا می‌توان اعتماد را به جامعه بازگرداند؟

برای این پرسش‌ها پاسخ‌ها، احتمالات و گمانه‌زنی‌هایی می‌توان داشت، اما چون ما وابسته به یک وی نیستیم! ناچارا باقی حرف‌هایمان را در دلمان نگه می‌داریم.

مردم عادی اما نگران هستند و همچون پتکی که بر سرشان فرود آمده، مضطرب و سرگردان از این سو به آن سو به دنبال مفری می‌گردند تا امنیت کار و مال و زندگی و فرزندان خود را تامین کنند.