رقابت ناعادلانه اینترنتی‌ها با شبكه نمايش خانگي

عبدالرضا نوروزي، نایب‌رييس كميسيون ICT اتاق بازرگاني ايران

اگرچه سايت‌ها و اپ‌هاي چندرسانه‌اي نمايش فيلم و سريال در مدتي كوتاه پيشرفت زيادي داشته‌اند، اما بايد توجه كرد كه فضاي مناسبي كه براي فعاليت VODها و اپ‌هاي چندرسانه‌اي ايجاد شده تاكنون به هيچ عنوان براي بخش خصوصي فعال در زمينه ويديورسانه كه قدمت چند دهه فعاليت را دارند، ايجاد نشده است. اين در حالي است كه انتظار مي‌رفت ابتدا شركت‌هايي كه در عرصه توليد و ارايه محصولات فرهنگي ويديويي كهنه‌كار بوده و تجربه داشتند و نيز خطوط قرمز وزارت ارشاد را نيز رعايت مي‌كردند برايشان برنامه‌ريزي صورت مي‌گرفت، تا هم از تجربه‌شان استفاده شود و هم امكان ورود به عرصه فعاليت آنلاين را داشته باشند.

با اين وجود هيچ برنامه‌اي براي توليد‌كنندگان و پخش‌كنندگان قديمي و باسابقه حوزه ويدیويي صورت نگرفت و برخي شركت‌هاي خصولتي با رقم‌هاي سنگين در زمينه اپ‌هاي چندرسانه‌اي و VODها ورود كردند و جريان را در دستشان گرفتند. اين در حالي است كه يك ويديورسانه وقتي يك فيلم خارجي يا ايراني را خريداري مي‌كند بايد مجوز دريافت كند و پروسه حداقل يك ماهه‌اي را طي كند و بعد توليدش را به شركت‌هاي تكثيركننده بسپارد و پس از اين درگير فرايند توزيع شود كه كل اين فرايند بسيار پرهزينه و زمانبر است و نياز به سرمايه‌گذاري بالا دارد.

براي مثال براي خريد کپی‌رايت نمايش خانگي يك فيلم ايراني حداقل بايد يك ميليارد تومان هزينه شود و بعد درگير مجوز، توليد و توزيع شد. اما با روي كار آمدن اپ‌هاي چندرسانه‌اي و سايت‌هاي تماشاي آنلاين فيلم كه خصولتي بودند اين فرايند دور زده شد و حتي اين فعالان تازه‌كار براي مجوز سراغ ارشاد هم نرفته و مجوزهايشان را عموما از صداوسيما گرفتند. جالب آنكه اين سايت‌ها و اپ‌هاي نمايش‌دهنده آنلاين فيلم و سريال از زمان شروع فعاليتشان نيازي به گرفتن مجوز هم نداشتند، يعني درواقع خيلي از فيلم‌هاي خارجي را خود راسا سانسور كرده و منتشر مي‌كنند؛ درحالي‌كه اگر اختيار با وزارت ارشاد باشد حجم اين سانسورها بسيار بيشتر خواهد بود. به اين ترتيب فيلم‌هاي دوبله‌شده با سانسور بسيار كم توسط سايت‌هاي ارايه‌دهنده فيلم و سريال آنلاين رايگان يا با هزينه بسيار كم پخش مي‌شود و رقابتي ناعادلانه بين اين سايت‌ها و اپ‌هاي آنلاين با ويديورسانه‌ها و شبكه‌هاي نمايش خانگي كه فعالان قديمي حوزه هستند، شكل گرفته است.

با ادامه روند ناعادلانه فعلي اما هم چراغ كار كارخانه‌هاي توليد سي‌دي و دي‌وي‌دي داخلي خاموش مي‌شود و هم ويديورسانه‌ها و شركت‌‌هاي نمايش خانگي با معضل رو‌به‌رو شده و نيروهايشان كه در زمينه دوبله و آماده‌سازي كار مي‌كنند به مرور تعديل شده و شركت‌هايشان به تعطيلي كشيده مي‌شود. از سوي ديگر صنايع هاي‌تكي كه ميلياردها تومان براي آنها هزينه شده تا بتوانند لوح فشرده توليد كنند به مرور در اين رقابت نابرابر ناكارآمد مي‌شوند. از سوي ديگر وقتي اين سايت‌ها و اپ‌هاي آنلاين كاربران را به تماشاي فيلم‌ها و محصولات فرهنگي به صورت رايگان عادت مي‌دهند مردم نيز به مرور فراموش مي‌كنند كه محتواي داخلي ارزشمند است و افراد زيادي از جمله هنرمندان و ساير دست‌اندركاران براي توليد آن تلاش كرده‌اند و لذا به مرور فكر مي‌كنند كه هيچ هزينه‌اي براي تماشاي محصولات فرهنگي مثل فيلم نبايد پرداخت كنند.