رشته آی‌تی را جمع کنید

16 سال از ایجاد رشته دانشگاهی آی‌تی در ایران می‌گذرد؛ همان زمان که تب‌وتاب استفاده از فناوری اطلاعات در کشور فراگیر شده بود و مسوولان وقت برای عقب نماندن از قافله به سرعت آی‌تی را به رشته‌های دانشگاهی نیز اضافه کردند. رشته‌ای که به زعم بسیاری از کارشناسان، نه یک رشته دانشگاهی بلکه یک میان‌رشته محسوب می‌شود و از همان ابتدا تا کنون اشکالات متعددی به این رشته‌ دانشگاهی وارد شد. البته که مثل همه موارد مشابه این انتقادات نادیده گرفته شد تا حالا وزارت کار برای چندمین بار طی سال‌های اخیر اعلام کرده که رشته فناوری اطلاعات بیکارترین فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را به خود اختصاص داده است.

گفته می‌شود درحال حاضر بین نظام آموزش عالی و نیاز بازار کار تناسب لازم وجود ندارد و نیروهایی که در دانشگاه‌ها در رشته‌های IT فارغ‌التحصیل می‌شوند، از مهارت کافی برخوردار نیستند. واقعیت این است که در حال حاضر موسسات و آموزشگاه‌های بسیاری در کشور وجود دارند که بر پایه فناور‌ی‌های جدید دوره‌های مختلف برگزار کرده و کارآموزان خود را به‌روز نگه می‌دارند حال آن که در رشته‌ دانشگاهی همچون آی‌تی که پایه‌های آن حدود 20 سال پیش بنا شده دانشجویان مهارت جدیدی کسب نمی‌کنند و دروس درنظر گرفته‌شده برای آن‌ها از اساس بی‌فایده و اتلاف وقت و توان دانشجویان به شمار می‌رود. حالا دیگر لحظه به لحظه با اصطلاحات و واژه‌های جدیدی برخورد می‌کنیم که در این رشته آکادمیک اثری از آنها دیده نمی‌شود؛ مانند ارزرمزها، بلاک‌چین، اینترنت چیزها و ده‌ها فناوری روز دیگر.

در این میان وزارت کار برای چندمین بار اعلام کرده است که رشته آی‌تی بیشترین بیکار را در کشور دارد و مشخص نیست چه نهادی مسوولیت این همه سال هدررفت عمر و مال و زمان جوانان و امکانات کشور را برعهده خواهد گرفت و از همه تلخ‌تر این که چرا هیچ نیرو و اراده‌ای برای جلوگیری از این ضرر هنگفت وجود ندارد. اگر در آن زمان و با فراگیر شدن موج استفاده از آی‌تی در کشور عده‌ای اینطور صلاح دیدند که این رشته دانشگاهی راه‌اندازی شود، اینک و در این برهه از زمان که مهر تاییدی بر عدم انطباق قابلیت‌های نیروی کار با نیاز واقعی اشتغال کشور زده شده، چرا جلوی ضرر گرفته نمی‌شود؟

نیک می‌دانیم که اگر قرار بر تدوین کتاب‌های جدید برای این رشته باشد حداقل شاید 10 سال طول بکشد که دروس جدید تدوین شود و روشن است با سرعت تحول بسیار بالا در این حوزه و ظهور فناوری‌های نوین‌ راهی عبث را در پیش رو خواهیم داشت. به نظر می‌رسد زنگ تعطیلی این رشته دانشگاهی به ظاهر شیک به صدا درآمده و با توجه به این که دوران مدرک‌گرایی هم به سرآمده و مهارت در این رشته حرف اول را می‌زند بهتر است کار را به بخش خصوصی بسپاریم تا شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات تربیت و استخدام این بخش از جامعه را برعهده بگیرند تا به این ترتیب 4 سال مهم و تاثیرگذار در زندگی جوان ایرانی و خانواده ایشان که موجب هدررفت عمر و وقت و انرژی او می‌شود به واسطه یک رشته دانشگاهی اشتباه تلف نشود.