اولین ماژول اینترنت چيزها بر بستر NB-IoT ساخت داخل در شبکه همراه اول

همراه اول موفق شد اولین مودم ارتباطی اینترنت چيزها بر بستر NB-IoT ساخت داخل را در شبکه خود به بهره‌برداری برساند.

به گزارش اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، در سال حمایت از کالای ایرانی و در راستای تاکید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بر استفاده از توانمندی‌های بومی، همراه اول موفق شد اولین ماژول ارتباطی NB-IoT چندمنظوره ساخت داخل را با موفقیت طراحی و تولید کرده و به بهره‌برداری برساند.

تولید این ماژول گام موثری در جهت دسترسی به مفاهیم شهرهوشمند، خانه هوشمند، شهروند هوشمند، کشاورزی هوشمند، انرژی هوشمند و... است. این ماژول قابلیت رسيدن به تولید انبوه را دارد و می‌تواند هر نوع دستگاهی را به شبکه NB-IoT متصل کند. در حال حاضر مصرف عمده این ماژول در حوزه گاز، برق و آب است.

گفتنی است همراه اول در ماه‌های گذشته بسترهای لازم برای آزمایش تولیدات شش شرکت مودم‌ساز و چهار شرکت کنتورساز داخلی را در شبکه رادیو، انتقال و core همراه اول بر بستر NB-IoT ایجاد کرده و در نهایت با بومی‌سازی پلتفرم‌های لازم برای پیاده‌سازی این اکوسیستم، آن را به مرحله تولید رسانده است. در این پروژه تمام لایه‌های رادیو، شبكه، انتقال و core در داخل بستر ارتباطي همراه اول به‌روزرساني شده و برای اولین بار در کشور توسط شرکت ارتباطات سیار ایران و شرکت ملی گاز در جهت مدیریت هرچه بهتر انرژی در کشور اجرایی شده است.

پیش از این، شرکت ملی گاز ایران در ۹ بهمن‌ماه ۹۵ تفاهم‌نامه هوشمندسازی کنتورهای گاز کشور را با همراه اول امضا کرده بود و به‌زودی نیز کنتور هوشمند برق با همکاری وزارت نیرو و کنتور هوشمند آب با همکاری وزارت جهاد کشاورزی بر بستر NB-IoT راه‌اندازی خواهد شد. بر این اساس در حال حاضر همراه اول تنها اپراتوری است که موفق به راه‌اندازی بومی این طرح شده است. هوشمندسازی کنتورها، یکی از مهم‌ترین حوزه‌های اینترنت چيزها (IoT) در جهان است.

مشارکت همراه‌اول در نوسازی مدارس مناطق زلزله‌زده

در خبر دیگری از این شرکت، همراه‌اول به منظور گراميداشت روز خبرنگار و بيست‌وچهارمين سالروز عرضه اولين سيم‌كارت در ايران، در مراسم «شبي با اصحاب رسانه» از کمپین «مثل اول» رونمایی کرد.

به گزارش اداره كل ارتباطات شركت ارتباطات سيار ايران، اپراتور اول تلفن همراه کشور به مناسبت ۱۷ مرداد روز خبرنگار و ۱۹ مرداد بیست‌و‌چهارمین سالروز آغاز عرضه سيم‌كارت در ايران، با حضور بیش از ۲۰۰ خبرنگار فعال در رسانه‌های کشور، حمید فرهنگ مدیرعامل همراه‌اول، حافظی رییس جامعه خیرین مدرسه‌ساز کشور، رخشانی‌مهر رییس سازمان و معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش، شیرزاد مدیرکل مشارکت‌های مردمی سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور و جمعی از مدیران ارشد همراه‌اول مراسمي به منظور گراميداشت اين دو رويداد مهم برگزار کرد و طی تفاهم‌نامه‌ای با سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور از مشارکت خود در نوسازی مدارس در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه و سایر مناطق محروم کشور خبر داد.

حمید فرهنگ، مدیرعامل همراه‌اول در این مراسم ضمن خیر مقدم به اصحاب رسانه که طی این سال‌ها همواره حامی این اپراتور بوده و به توسعه فضای تکنولوژی کمک کرده‌اند، گزارش مختصری از فعالیت‌های این اپراتور ارایه داد.

مدیرعامل اپراتور اول با اشاره به جایگاه این اپراتور در صنعت اپراتوری تلفن همراه گفت: همراه‌اول در ایران و خاورمیانه از نظر تعداد مشترک رتبه نخست، در آسیای جنوبی رتبه هفتم و در جهان در بین ۱۰۰۳ اپراتور تلفن همراه، رتبه هجدهم را داراست.

مدیرعامل همراه‌اول با بیان اینکه مشترکان دیتای این اپراتور رکورد ۳۹۰۰ ترابایت ترافیک روزانه را ثبت کرده‌اند، گفت: طی سال چهار ماه اول سال ۹۷ ترافیک دیتای همراه‌اول نسبت به سال قبل آن ۲.۶ برابر رشد کرده و در مجموع روند ترافیک دیتا در شبکه (ماهانه)، ۱۶۴ برابر رشد داشته است.

فرهنگ با اعلام اینکه رتبه شفافیت اطلاع‌رسانی همراه‌اول در بورس طی سال‌های گذشته همواره بهبود یافته است، گفت: در آخرین ارزیابی صورت گرفته یعنی پایان سال ۹۶، همراه‌اول در بین ۳۰۲ شرکت بورسی موفق به کسب عنوان دوم شفافیت شده است.

مدیرعامل همراه‌اول در ادامه با اشاره به روند رو به رشد درآمد دیتا در این شرکت اظهار داشت: در پنج سال گذشته درآمد حاصل از دیتا در همراه‌اول ۲۸ برابر رشد داشته و به ۳۵۰۰ میلیارد تومان رسید.

فرهنگ با بیان اینکه همراه‌اول در بین ۳۰۲ شرکت بزرگ بورسی رتبه ۲ شفافیت را کسب کرده است، گفت: خوشبختانه در سال مالی منتهی به ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۶، براساس گزارشات ارایه‌شده، همراه‌اول برای پنجمین سال پیاپی، موفق به کسب نظر مقبول حسابرس مستقل شده است و این مساله با توجه به درآمد بیش از ۱۲۴۷۱ میلیارد تومانی همراه‌اول در سال ۹۶ قابل توجه است. همچنین همراه‌اول در همین راستا موفق شد تندیس زرین هشتمین دوره جایزه ملی مدیریت مالی ایران را کسب کند.

مدیرعامل اپراتور اول با بیان اینکه همراه‌اول قصد دارد همزمان با تحولات دیجیتال علاوه بر به‌روزرسانی سازمان و فعالیت درکسب‌و‌کار اصلی خود، در حوزه‌های دیگر نیز فعالیت کند، گفت: همراه‌اول علاوه بر محافظت از کسب‌وکار اصلی قصد دارد در ایجاد کسب‌و‌کارهای نوظهور و نزدیک به کسب‌و‌کار اصلی و فراتر از آن فعالیت کند.

برش کیک تولد ۲۴ سالگی همراه‌اول و تجليل از زحمات خبرنگاران، از دیگر برنامه‌های مراسم «شبي با اصحاب رسانه» همراه‌اول بود که چهارشنبه شب (۱۷مردادماه)، برگزار شد.

در این مراسم شرکت ارتباطات سیار ایران دو تفاهم‌نامه با سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور امضا کرد. تفاهم‌نامه اول در خصوص اعطای کمک همراه‌اول به احداث، تجهیز و نوسازی مدارس مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه با اختصاص مبلغ ۵۰ میلیارد ریال کمک بلاعوض از طرف همراه‌اول و تفاهم‌نامه دوم در خصوص اعطای کمک‌های جمع‌آوری‌شده مشترکان همراه‌اول برای تجهیز و نوسازی مناطق محروم از طریق راه‌اندازی سامانه #۲۴*  توسط طرف اول همزمان با سالروز ۲۴ سالگی برند همراه‌اول به امضا رسید.