موضوعی که دلال‌ها تعیین تکلیف می‌کنند

تولید کیوسک‌های بانکی به‌صرفه‌تر است یا واردات آن؟

تولید یا واردات یکی از قدیمی‌ترین بحث‌های موجود در کشور است. از نظر ظاهری و کلامی، قطعا چنانچه توان تولید محصولی در کشور باشد، ساخت آن در داخل به مراتب بهتر از خرید نمونه‌های خارجی است. اما موضوع اینجاست زمانی‌که بحث تولید پيش مي‌آيد، موضوع واردات قطعات از خارج کشور و سرهم کردن آن در داخل مطرح می‌شود که بعضا قیمت‌های به مراتب بالاتری در مقایسه با نمونه خارجی داشته و مخالفان زیادی نیز دارد.

اما همیشه هم موضوع به این شکل نیست. در حال حاضر کم نیستند شرکت‌هایی که توان تولید بخش عمده‌ای از محصولات را در کشور داشته و باعث کاهش خروج ارز از كشور شده، قیمت تمام‌شده به مراتب پایین‌تري داشته و موجب ایجاد اشتغال می‌شوند و دارای پشتیبانی و گاه حتی کیفیت بهتر در مقایسه با نمونه خارجی نیز هستند.

نمونه مشخص این محصول، کیوسک‌های بانکی است که چند شرکت داخلی توان تولید آن را دارند، اما در سوی دیگر این قضیه، واسطه‌های پرقدرت خرید کیوسک‌های خارجی قرار دارند که این کیوسک‌ها را با قیمت بالاتر و کیفیت به مراتب پایین‌تر وارد کشور کرده و پورسانت‌های خوبی میان ایشان و بانک‌ها رد و بدل می‌شود. این واسطه‌ها البته توان بالایی در لابی‌گری و استخدام رسانه‌ها برای تخریب موافقان و تولیدکنندگان داخلی کیوسک‌های بانکی دارند و هر گونه صدای مخالفتی با واردات نمونه‌های خارجی را به شدت سرکوب می‌کنند.

یافتن کارشناسانی که در حوزه بانکی به‌راحتی بتوانند راجع به موضوعاتی از این دست شفاف بي‌طرفانه صحبت کنند و نگران موقعیت کاری خود نباشند البته کار آسانی نیست. به همین دليل یک کارشناس بخش فناوری امور بانکی، ترجیح داده تا با فاش نشدن نامش، پاسخگوی سوالات ما در خصوص «تولید کیوسک‌های بانکی به‌صرفه‌تر است یا واردات آن» باشد.

*از نظر قیمتی تفاوت کیوسک‌های وارداتی با کیوسک‌های تولید داخل چقدر است؟

از نظر قيمتي تفاوت كيوسك‌هاي وارداتي به نسبت كيوسك‌هاي توليد داخل با كيفيت مشابه حتي بالاتر، 20 تا 30 درصد پايين‌تر است. با توجه به تعرفه گمركي 26 درصد حال حاضر توليد داخلی تجهيزات بانكي از جمله كيوسك كه به‌عنوان يكي از ابزارهاي كليدي بانكداري الكترونيكی به‌شمار مي‌آيد مي‌تواند در داخل توسط شركت‌هايي كه زيرساخت‌هاي لازم را براي توليد اين‌گونه دستگاه‌ها دارند صورت بگيرد. شايان ذكر است كيوسك‌هايي در ايران توسط برخي شركت‌ها توليد مي‌شود كه كيفيت آنها در مقايسه با محصولات چيني وارداتي خيلي بالاتر بوده و مراحل بومي‌سازي و شكل‌گيري آن نيز طي شده، بنابراين با استانداردهاي استفاده از دستگاه‌هايي كه كاربري كيوسك را دارند توليد داخل به مراتب به‌صرفه‌تر است.

امكانات توليد كيوسك توسط شركت‌هايي با پتاسيل و زيرساخت توليد داخلی در ايران فراهم شده است و البته توليد داخل براي شركت‌هايي كه توليدكننده داخلي تجهيزات بانكي هستند و زيرساخت آن را نيز دارند بهتر است، ولي براي شركت‌هايي كه نمايش توليد داخلی دارند و در پشتيباني اين‌گونه دستگاه‌ها دچار ضعف هستند يقينا توليد داخلی به‌صرفه نيست و تامين اين‌گونه دستگاه‌ها از كشور چين به مراتب حاشيه سود بالايي را به همراه دارد.

*تمایل بانک‌ها بیشتر به کدام سمت است، خرید نمونه‌های داخلی یا وارداتی؟

نقش مناقصه‌گذارها در جذب منابع و سرمايه‌هاي توليد داخل بسيار اهميت دارد. از آنجايي كه حجم بسيار بالايي از اين كيوسك‌ها در شعب بانك‌ها و متصل به سویيچ بانك مركزي است، مناقصه‌گذار مي‌بايست به نكته توليد داخلی و استفاده از كارگر ايراني با همان كيفيت مشابه حتي بالاتر و قيمت پايين‌تر توجه كند تا ضمن حفظ سرمايه‌هاي داخلي، از جذب دستگاه‌هاي وارداتي كه در ايران نیز قابليت توليد دارد، جلوگيري شود. اشكال بزرگي كه در اين‌گونه مناقصه‌ها وارد است، اعلام توليد داخل و در نهايت جذب كالاي وارداتي است و متاسفانه هيچ‌گونه نظارتي بر عملكرد واحدهاي مناقصه‌گذار نيز وجود ندارد.

* کیوسک‌های داخلی و خارجی از نظر فنی و پشتیبانی چه تفاوتی دارند؟

بايد گفت كه قطعا پشتيباني دستگاه‌هايي كه در ايران توليد داخل دارند و با زيرساخت‌هاي موجود در كارخانه در داخل توليد مي‌شوند خيلي بالاتر از دستگاه‌هاي وارداتي است كه در سيستم بانك از آن استفاده مي‌شود.

به بيان ديگر، از لحاظ فني امكان ساخت كيوسك و تمامي ‌ماژول‌هاي آن در ايران وجود دارد و در ایران تمام اقلامي‌ كه قابليت توليد داخل كشور برای کیوسک را داشته باشند، وجود دارد. در شرايط مساوي تمامي ‌كيفيت‌هاي ديده‌شده در توليد داخل داراي زيرساخت‌هايي است و چند شركت از اين زيرساخت‌ها بهره‌مند هستند كه نسبت به بومي‌سازي و نياز مشتري دستگاه را طراحي و توليد مي‌كنند؛ یعنی كاملا ايراني و با كيفيت مشابه يا بالاتر از كيفيت دستگاه‌هاي وارداتي.

*سالانه چند کیوسک وارد سیستم بانکی کشور می‌شود؟

بايد گفت نياز بازار داخل براي كيوسك در سال بيش از پنج هزار دستگاه است و در حوزه PAYMENT كيوسك‌هاي واردشده درواقع كار POS را هم انجام مي‌دهند. البته كيوسك‌ها قابليت كاربري در پمپ‌بنزين‌ها، PCPOS، رستوران‌ها، سينما، TICKET VENDING، خدمات شهري، دولت الکترونيكی و ساير صنايع را دارد و مي‌توانند از اين دستگاه‌ها استفاده كنند.

كيوسك‌ها 60 درصد تراكنش‌ها را در بازار ايران به خود اختصاص مي‌دهد. به دليل اينكه يك‌سوم قيمت خودپرداز است و چون 60 درصد تراكنش‌ها را شامل مي‌شود، با استقبال خوبي از كاربري كيوسك‌ها مواجه هستیم.

مابه‌التفاوت صرفه‌جویی ارزی بابت خرید کیوسک از داخل چقدر است؟

در شرايط مساوي و كيفيت مشابه، ماژول‌هاي قابل استفاده در كيوسك‌ها يكسان است و لذا به مشخصات فني كيوسك و نياز مشتري هم بستگي دارد.

ولي با توجه به اينكه در سال حمايت از توليد داخل هستيم و اين شرايط براي يكي دو شركت‌ با زيرساخت داخل موجود است، مي‌توان گفت حدود 400 دلار براي هر دستگاه در ساخت بدنه صرفه‌جويي مي‌شود، حدود 150 دلار براي درخت كابل صرفه‌جويي صورت مي‌گيرد و حدود 200 دلار صرفه‌جويي در بوردهاي كنترلي وجود دارد كه شامل برخي سنسورها هم مي‌شود. معمولا واردات برخي ماژول‌‌هاي كيوسك مثل PC صنعتي كه امكان ساخت آن در ايران هست درصورتي‌كه واردات آن صورت نگيرد، حدود 300 دلار صرفه‌جويي اين‌گونه دستگاه‌ها را نيز داريم.

اما موضوع اینجاست که دستگاه‌هاي وارداتي از سوي شركت‌هاي چيني حاشيه سود چشمگيري دارند، به اين صورت كه شركت چيني 25 درصد سود مي‌كند و با اين محاسبه زماني كه توليد در داخل صورت گيرد صرفه‌جويي ارزي حدود 1000 دلار در كل است. البته اين موضوع به پيكربندي كيوسك هم بستگي دارد. اين پيكربندي با برخي مشخصات فني به صرفه‌جويي ارزي بالاتري هم مي‌انجامد.

نقد و بررسی بازی