رشد نامتوازن فضاي استارت‌آپي كشور

با توجه به نمونه‌برداري استاني انجام‌شده، استارت‌آپ‌هاي كشور در حوزه‌هاي مختلف رشدي نامتوازن داشته‌اند.

حميدرضا احمديان، مديركل دفتر نوآوري وزارت ارتباطات

طبق مطالعه و نمونه‌برداری كه از شتاب‌دهنده‌های استانی داشته‌ايم، تحليل‌ها نشان می‌دهند که فضای رشد استارت‌آپی متوازن نيست و البته این مساله به معنی فقدان تقاضا نیست بلکه نشان مي‌دهد زیربنای فکری و ساختاری لازم به‌درستی شکل نگرفته است. مطالعات نشان می‌دهند که فعالیت استارت‌آپی در حوزه محیط زیست در کشور نسبت به کل فعالیت‌های استارت‌آپی کمتر از يك درصد است، درحالی‌که موضوع محیط زیست موضوعي حیاتی و جدی و جزو اولویت‌های راهبردی کشور است. در نقطه مقابل در حوزه فروشگاه‌هاي الكترونيكي اين آمار حدود 23 درصد است. در استارت‌آپ‌هاي حوزه ورزش حدود يك درصد استارت‌آپ فعال داريم اما در حوزه خدمات مانند حمل‌ونقل، حسابداري، املاك، غذا و موسيقي اين آمار بالاي 20 درصد است.

اين نشان مي‌دهد كه فضاي كسب‌وكار به شكل متوازن رشد نمي‌كند و نيازها درست شناسايي نمي‌شود و برخی اشکالات راهبردی وجود دارد. در چنين شرايطي لازم است توجه کنیم كه وقتی حجم بالايي از استارت‌آپ‌ها در يك حوزه وجود داشته باشد حتما تا جايي که حجم سرمایه و تقاضا امکان دهد با هم رقابت می‌کنند و اين رقابت سالم است و از آنجا به بعد بازار كشش استارت‌آپ‌های جدید را ندارد. به اين ترتيب استارت‌آپ‌ها در شرايطي قرار مي‌گيرند كه شرايط باثبات مخصوص كساني است كه زودتر آمده‌اند و كساني كه بعد از آنها مي‌آيند با مشكلات و موانع رو‌به‌رو مي‌شوند؛ چراكه بازار پاسخ لازم را نمی‌دهد و از سوی دیگر برخی پارامترهای مورد نیاز این کسب‌وکار به‌درستی و در زمان مناسب محقق نمی‌شود. این پارامترها مواردی همچون میزان جذابیت، میزان مشارکت اجتماعی و نظایر آن هستند.

در خصوص خطر بروز استارت‌آپ‌هاي ورشكسته در اثر عواملی همچون تاثیر وام‌هايي كه طی سال‌هاي اخیر به آنها اعطا شده نيز باید گفت كه در سال‌های اخیر بخش‌ها و نهادهای زیادی به حوزه استارت‌آپی علاقه نشان دادند و به نوعی تلاش در کمک به توسعه زیست‌بوم استارت‌آپی داشته‌اند. اگرچه این علاقه اساسا اشکالی ندارد اما هنگامی ‌که با هیجان و توسعه بی‌برنامه همراه می‌شود اشکالات متعدد بعدی را به وجود مي‌آورد. اين مشکلات در سايه بي‌توجهي به تقاضا، توسعه تعامل ميان بخش و رشد بازار بیشتر خود را نشان می‌دهد. لذا ما نیازمند بازنگری جدی در مولفه‌های مرتبط با حمایت و توسعه این زیست‌بوم هستیم.

در نظر بگیرید که در سال‌های اخیر روند توسعه و هماهنگی شتاب‌دهنده‌ها، صندوق‌های جسورانه، توسعه پارک‌های فناوری و مواردي از اين دست چگونه بوده است. فضای ایجاد شتاب‌دهی و شتاب‌دهنده مساعد است و این موضوع به دليل فرهنگ‌سازی، ایجاد فضای کسب‌و‌کاری جدید یک مزیت محسوب مي‌شود. در نقطه مقابل، شفاف نبودن در مدل‌های کاری و نقش بخش‌های دولتی در همکاری و تقویت اعتماد، نقاط ضعف هستند. نکته مورد تاکید این است که استارت‌آپ‌ها نیازمند حمایت‌های موثرتری به غیر از حمایت مالی هستند و اساسا حمایت مالی مستقیم یا دولتی در آغاز راه صحیح نیست و از سوي ديگر ما فراموش كرده‌ايم كه استارت‌آپ بايد در آينده يك شركت متوسط و سپس يك شركت بزرگ ملي و بين‌المللي شود.

مسیر پیش روی این زیست‌بوم مسيري طولانی و پیچیده است و نباید همه انرژی و حمایت را در همان گام اول يعني آغاز خلاقانه قرار دهیم. لذا معتقدم باید به‌طور جدی به کسب‌وکارهای بزرگ‌تر توجه کرد زیرا کسب‌وکار بزرگ لوکوموتیو واگن‌های استارت‌آپی هستند.

همه مقصریم

آتش به اختیار

مرگ ایستاده یا در بستر

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه