باوجود گذشت يك سال از افتتاح پروژه توسط رييس‌جمهور

IPTV اصناف راه‌اندازي نشد

دوم تير ماه 1396 بود كه بسياري از رسانه‌ها با توجه به حضور رییس‌جمهوری در این مراسم، با تيتر راه‌اندازي تلويزيون اينترنتي (IPTV) اصناف خبرهايي را منتشر كردند. اما همچون گذشته بخش عمده‌اي از اين رسانه‌ها به جزييات اعلام شده و اجراي واقعي طرح توجه نكردند و با تيترهاي درشت "راه‌‌اندازي شد" و "افتتاح شد" صرفا به استقبال خبر رفتند.

17 روز بعد نيز پايگاه اطلاع‌رساني اتاق اصناف ايران توضيحات مختصري درباره طرح را منتشر كرد. اگر در اينترنت جست‌وجو كنيد اما هيچ خبري درباره طرح به جز همين خبر "افتتاح شد" پيدا نمي‌كنيد.

حال اما يك سال گذشته و مشخص شده با وجود افتتاح اين طرح توسط رييس‌جمهور در عمل تلويزيون تعاملي اصناف راه‌اندازي نشده است. به اين ترتيب مي‌توان گفت در آن مقطع درواقع چيزي افتتاح نشد؛ البته عصر ارتباط از همان ابتداي امر هم به دليل جايگاه طرفين يكي از منتقدان راه‌اندازي اين تلويزيون تعاملي بود و در مقاله‌اي كه پيش از اين منتشر كرديم از تلويزيون تعاملي اصناف به عنوان يك ابر دايناسور كه قرار است ظهور كند، صحبت كرديم.

حالا يك سالي مي‌گذرد و باتوجه به اينكه اکثر رسانه‌ها اصولا پيگير نتایج خبرهاي افتتاح‌ها نيستند سراغ این موضوع رفتیم تا ببينيم اين پروژه تا چه ميزان پيشرفت داشته است. تلاش ما براي كسب خبر در اين باره بي‌نتيجه مانده اما شنیده‌ها حکایت از آن دارد كه به دليل عدم استقبال اصناف كشور از اين تلويزيون تعاملی به اين زودي‌ها خبري از راه‌اندازي تلويزيون اصناف نخواهد بود. باتوجه به دخيل بودن طرفين زياد در اين پروژه ما اين فرصت را براي همگي آنها قائل هستيم كه در صورت تمايل دلايل لغو يا كندي پيشرفت را ارايه داده تا ما با انتشار آنها قدمي در راستاي شفافیت و سرنوشت IPTV اصناف برداشته باشيم.

افتتاح تلويزيون اصناف

دوم تير ماه 1396 بود كه خبر افتتاح بزرگ‌ترین «سامانه تلویزیون تعاملی» و «سامانه آموزش الکترونیکی» اصناف کشور با حضور رييس‌جمهور منتشر شد.

حسن روحانی در ضیافت افطار با فعالان اقتصادی در روز ملی اصناف، از بزرگ‌ترین سامانه اطلاع‌رسانی اصناف و تلویزیون اینترنتی«تابان» و پورتال آموزش الکترونیکی اصناف «سامان» رونمایی کرد.

این سامانه آن‌طور كه در خبرها آمده با همکاری و سرمایه‌گذاری 450 میلیارد ریالی همراه‌اول و «هلدینگ توسعه اعتماد مبین» بر بستر «شرکت پردیس هوشمند آسمان» و با هدف ساماندهی امر آموزش و اطلاع‌رسانی در جامعه صنفی و ارتقای سطح علمی و مهارتی شاغلان در واحدهای صنفی و خانواده آنها راه‌اندازي شد. در اين مقطع اعلام شد با توجه به ضرورت ارتباط دايم تشکل‌های صنفی با متصدیان واحدهای صنفی و اطلاع‌رسانی و دسترسی آحاد جامعه به محتوای صوتی و تصویری مرتبط با حوزه اصناف اين تلويزيون تعاملي راه‌اندازی شده است.

انتشار جزييات بيشتر درباره طرح

بيستم تير ماه 96 يعني حدود 18 روز پس از افتتاح طرح، رییس هلدینگ توسعه اعتماد مبین كه از مشاركت‌كنندگان در اجراي پروژه است، اعلام کرد: رسانه تعاملی اصناف ایران، سامانه حمل و نقل درون‌شهری و برون‌شهری مسافر و کالا، مرکز نهاد داوری اصناف ایران، سامانه آموزش مجازی اصناف ایران، شبکه اینترنتی تعمیرکاران و بازار الکترونیکی اصناف ایران از جمله طرح‌هایی هستند که این هلدینگ در آن سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه این طرح‌ها ظرف دوماه آینده عملیاتی خواهند شد، افزود: هدف همه این سرمایه‌گذاری‌ها کمک به تجهیز اصناف برای ورود به بازار تجارت الکترونیکی است كه البته با وجود مطرح شدن اين وعده همچنان بعد از يك سال، خبري از تلويزيون تعاملي اصناف نيست.

مهدی صفری البته در همان مقطع اشاره کوچکی به شرط اجرای این طرح کرده و گفته بود: میزان سرمایه‌گذاری این هلدینگ در اجرای این طرح‌ها بالغ بر ۴۵ میلیارد تومان خواهد بود و** "در صورت انجام همه تعهدات طرفین"**، پیش‌بینی می‌شود تغییرات شگرفی در دستیابی به بازاری پویا و تحقق تجارت الکترونیکی روی دهد.

در اين مقطع معاون فرهنگی و پارلمانی اتاق اصناف ایران نيز با تاکید بر اینکه ایجاد بستری ارزان برای ورود بنگاه‌های کوچک به عرصه تکنولوژی‌های نوین وظیفه مسوولان دولتی و بخش خصوصی است، گفته بود: بنگاه‌ها از اتاق انتظار دارند تا از کسب‌وکار آنها حمایت و پشتیبانی کند.

وی همچنين خاطرنشان كرده بود: ما در اتاق اصناف نمی‌توانیم نسبت به سرنوشت بیش از ۳ میلیون بنگاه صنفی و اقتصادی کوچک و متوسط بی‌تفاوت باشیم . (لذا) از آنجا كه سال 1396 از سوی هیات رییسه اتاق، سال “توانمندسازی اصناف و ارتقای اعتماد عمومی مردم” هدف‌گذاری شده و توانمند‌سازی از دو طریق عمده آموزش به علوم و فنون روز و ورود به کسب‌وکار مجازی ممکن است. (در همين راستا) از این میان دو طرح تلویزیون “تابان” و سامانه آموزش مجازی “سامان” در روز اصناف و با حضور ريیس‌جمهوری رونمایی شد.

با وجود مطرح شدن تمام اين مطالب و نيز با وجود افتتاح طرح با حضور رييس‌جمهور همچنان خبري از تلويزيون تعاملي اصناف (تابان) نيست و بايد ديد عاقبت اين تلويزيون از افق اتاق اصناف برخاسته و شروع به تابيدن مي‌كند و يا هنوز طلوع نكرده راه غروب و فراموشی را در پيش خواهد گرفت.