ICT ايراني در هفته‌اي كه گذشت

درآمد نجومی سلبریتی‌ها از صفحات اجتماعی

هفته گذشته تعدادي از متخصصان شناخته‌شده فرهنگ و ارتباطات دور هم جمع شدند و در خصوص وضعيت ارتباطات در كشور صحبت كردند كه يكي از نكات جالب توجه مطرح‌شده توسط آنها درآمدهاي هنگفت اينفلوئنسرها و سلبريتي‌ها از طريق فضاي مجازي بود. بر اساس آنچه در اين گردهمايي مطرح شده، سلبريتي‌ها براي تبليغ در اينستاگرام 15 تا 35 ميليون تومان و براي تبليغ در تلگرام حدود 10 ميليون تومان پول دريافت مي‌كنند.

درآمد نجومی سلبریتی‌ها از صفحات اجتماعی

چند سالي است كه مفهوم اينفلوئنسر در كشور جا افتاده و حالا افراد زيادي در شبكه‌هاي اجتماعي حضور دارند كه به دليل تعداد بالاي دنبال‌كنندگانشان موردتوجه شركت‌ها و تجارت‌هاي مختلف قرار گرفته و با قرار دادن تبليغ در صفحات خود كسب درآمد مي‌كنند. اگرچه برخي از اينفلوئنسرها افراد محترم و معقولي هستند، اما تعداد  زيادي از افراد نيز هستند كه با قرار دادن مطالب خلاف اخلاق و نيز با انجام حركات تمسخرآميز با بدنشان دنبال افزودن فالوئرهاي خود هستند.

در اين ميان شركت‌هاي تجاری نيز غافل از اينكه دنبال‌كنندگان اين دست اينفلوئنسرها توجهي به تبليغاتي كه در صفحات آنها هست ندارند، تبليغات ميليوني خود را به آنها مي‌سپارند.

در همين راستا هفته گذشته تعدادی از متخصصان فرهنگ و ارتباطات که دور هم جمع شده بودند، صحبت‌هایی درباره درآمد میلیونی سلبریتی‌ها از صفحات اجتماعی‌شان کردند.

 یکی از سخنرانان که عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور است، با اشاره به درآمدهای سلبریتی‌ها در فضای مجازی گفته است که سلبریتی‌ها در ایران از ۱۵ تا۳۵ میلیون تومان می‌گیرند و در اینستاگرام پست می‌گذارند. امیر ناظمی البته این را هم اضافه کرده که این مبلغ برای تلگرام 10 میلیون تومان است.

ناظمی به جایگاه شبکه‌های اجتماعی در دنیا اشاره کرده و گفته است: سلبریتی‌ها اصلی‌ترین بازیگران شبکه‌های اجتماعی هستند.

وي افزوده: دو نوع سلبریتی در حوزه عمومی و خصوصی داریم. شاهد کسب درآمد سلبریتی‌ها از شبکه‌های اجتماعی و اثرگذاری آنها هستیم. بالاترین درآمد از پست‌های اینستاگرامی در دنیا مربوط به یک خواننده مشهور خارجی است. وی هر پست خود را ۵۳۰ هزار دلار می‌فروشد. در واقع با سلبریتی‌هایی مواجه هستیم که قرارداد فیلم و بازی می‌بندند، اما عمده درآمد آنها تحت‌الشعاع پست‌های اینستاگرامی است.

اين كارشناس افزوده: تصویر و ویديو اکنون اثرگذارتر از متن است و بايد توجه كرد که نمی‌توان در مقابل بسیاری مسايل بی‌تفاوت بود و سکوت حاوی پیام تایید است و دیگر تاکتیک خوبی نیست.

آخرين روزهاي فعالیت تلگرام طلایی

چند روز از مهلت اعلام‌شده برای تلگرام طلایی و هاتگرام بیشتر باقی نمانده است. ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای‌عالی فضای مجازی پيش از اين اعلام کرده بود آخرین مهلتی که به فعالیت بدون فیلتر نسخه‌های فارسی تلگرام داده‌ایم، ۱۵‌ شهریور است.

 چندی پیش ابوالحسن فیروزآبادی در جریان بازدید از نمایشگاه الکامپ‌۲۴ گفته بود: ما از ابتدا در سیاست‌های خروج از انحصار تلگرام دوران گذاری را برای فعالیت نسخه‌های فارسی این شبکه در کشور قائل شدیم و پذیرفتیم که شبکه‌های هاتگرام و تلگرام طلایی بدون فیلتر چندماهی در کشور فعال باشند، اما آخرین مهلتی که به اینها داده‌ایم، ۱۵‌شهریورماه است و این شبکه‌ها باید تا این تاریخ به پیام‌رسان صددرصد بومی تبدیل شوند.

اختلاف بر سر فعالیت كردن يا نكردن تلگرام طلایی و هاتگرام مدتی در سطح مسوولان بدون نتیجه مطرح بود، اما این بلاتکلیفی در وضعیت بازار پیام‌رسان‌ها، صدای اعتراض پیام‌رسان‌های ایرانی را هم بلند کرد، به‌طوری‌که پیام‌رسان‌های سروش، گپ، ایتا و بیسفون در بیانیه مشترکی از بلاتکلیفی حضور داشتن يا نداشتن هاتگرام و طلاگرام در بازار گله کرده و به بروز اختلال در روند مهاجرت کاربران به پیام‌رسان‌های داخلی اعتراض کردند. همچنین از مرکز ملی فضای مجازی و سایر دستگاه‌های متولی خواسته‌اند که موضوع پیام‌رسان‌های داخلی را در مناقشات سیاسی وجه‌المصالحه قرار ندهند.

حذف شدن دفترچه در مراكز درماني تامين اجتماعي

هفته گذشته سیدتقی نوربخش، مديرعامل سازمان تامين اجتماعي اعلام كرد: حذف دفترچه درمانی و صدور نسخه الکترونیک در مراکز درمانی طرف قرارداد تامین اجتماعی در 9 استان آغاز شده و در صورت همکاری وزارت بهداشت می‌توان این طرح را در تمام کشور به اجرا گذاشت.

وی خاطرنشان کرد: طرح حذف دفترچه‌های درمانی تامین اجتماعی از حدود دو سال پیش در مراکز ملکی تامین اجتماعی آغاز شد و اکنون تمام این مراکز خدمات‌رسانی را بدون دفترچه به افراد تحت پوشش ارايه می‌دهند و تاکنون در چهار استان این طرح انجام شده است.

وی اضافه کرد: تاکنون 90 میلیون نسخه الکترونیک در مراکز ملکی سازمان تامین اجتماعی تولید شده که با اجرای این طرح از این پس تمام نسخه‌ها به صورت الکترونیکی صادر می‌شود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: اجرای طرح نسخه الکترونیک می‌تواند در ارايه خدمات مطلوب‌تر به مردم بسیار موثرتر واقع شود و در نهایت باید خدمات بخش درمان مستقیم (مراکز ملکی سازمان تامین اجتماعی) و بخش درمان غیرمستقیم (مراکز و بیمارستان‌های طرف قرارداد) به هم متصل شود.

وی افزود: اکنون تمام بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران این سازمان بدون در دست داشتن دفترچه‌های درمانی می‌توانند از خدمات درمانی این مراکز بهره‌مند شوند و فقط با ارايه کارت ملی خود می‌توانند علاوه بر مراجعه به پزشک، از طرح نسخه الکترونیکی استفاده کنند و داروها نیز با همان کد ملی در داروخانه‌های مراکز ملکی تامین اجتماعی به بیمار داده می‌شود.

كنترل كاربران توسط اسنپ

هفته گذشته بعد از خبرهاي منتشره در خصوص جاسوسي اسنپ از كاربران و اعتراضات كاربران در شبكه‌هاي اجتماعي، سرانجام «اسنپ» درباره اعتراض کاربران از جاسوسی گوشی‌هایشان بیانیه صادر کرد.

با بالا گرفتن موج انتقادهاي کاربران استفاده‌کننده از اسنپ به‌خاطر رویت اپلیکیشن‌های موجود و نصب‌شده در گوشی مسافران، این شرکت خدمات‌دهنده بیانیه‌ای را صادر کرد و این کار را که برخی مصداق جاسوسی می‌دانند به نوعی تایید كرده و البته غیرقانونی ندانست.

بیانیه اسنپ درباره رویت نام اپلیکیشن‌های مشابه‌اش در اپلیکیشن مسافران که در فضای مجازی در سطح گسترده‌ای منتشر شده، به شرح زیر است:

«صحبت‌های اخیر در شبکه‌های اجتماعی حاکی از انتقاد برخی از مسافران اسنپ بابت رویت نام اپلیکیشن‌های مشابه این سامانه در تلفن همراه آنهاست، اما در واقع موضوع از این قرار است که سیستم‌عامل‌های اندروید و  IOS  امکان رویت نام اپلیکیشن‌های نصب‌شده روی گوشی هوشمند را برای همه‌ اپ‌ها فراهم کرده‌اند و اهل فن می‌دانند که استفاده از آن به معنای دسترسی به محتوای اپلیکیشن‌ها و اطلاعات شخصی افراد در تلفن همراه‌شان نیست.

اسنپ نیز با این امکان تنها از نصب اپلیکیشن‌های مشابه باخبر می‌شده و صرفا در تحقیقات بازاریابی خود از آن استفاده می‌کرده است.

با این حال، دغدغه‌ موجود می‌تواند ما را از مسیر اصلی دور سازد و باعث آزردگی خاطر مخاطبانمان شود.

از آنجایی که رضایت کاربران همیشه برای ما در اولویت بوده و همچنین برای رفع هرگونه سوء تعبیر، فعلا از این امکان صرف‌نظر و کد درخواست را از سمت سرور حذف کرده‌ایم. در نسخه‌های بعدی اپلیکیشن مسافر، این امکان به صورت اختیاری فعال خواهد شد تا افرادی که مایلند، در ارايه‌ سرویس بهتر به ما کمک کنند.»

انهدام باند ۳۱ هزار نفره قماربازی با حساب ۵۰ میلیاردی

هفته گذشته ريیس پلیس فتا ناجا از کشف و شناسایی یک کانال قماربازی با 31 هزار عضو خبر داد.

سردار سیدکمال هادیان‌فر، ريیس پلیس فتاي ناجا، با اعلام خبر فوق اظهار كرد: متاسفانه قماربازی و شرط‌بندی به‌مثابه یک چیز ساده و مباح‌ شده و این نگران‌کننده است.

 ريیس پلیس فتاي ناجا به یک پرونده قماربازی که به‌تازگي در مازندران شناسایی و کشف شده‌، اشاره و تصریح کرد: در این پرونده 50 میلیارد تومان در حساب فردی بود که مسدود شد، اما مهم‌تر اینکه وقتی از دوستان خواستم که افرادی را که قمار می‌کردند احضار کنند، اعلام شد که تعداد اعضای این کانال، 31 هزار نفر بوده‌اند؛ آن‌هم آدم‌های مختلف از خانواده و گرایش‌های مختلف.

سردار هادیان‌فر گفت: این مسايل است که ما را نگران می‌کند؛ البته ما نیز بیکار ننشستیم و در ایام عید 143 درگاه بانکی را با همکاری شاپرک و دستگاه قضایی مسدود کردیم.

وی گفت: در خصوص دستگیری چند نفر از سرشبکه‌ها که در ترکیه هستند نیز پیگیری‌های لازم را از طریق پلیس اینترپل انجام داده‌ایم تا تحت تعقیب قضایی قرار گرفته و بعد از دستگیری به کشور استرداد شوند.