سرنوشت تدوین دستورالعمل Gnaf چه شد؟

 هویت مکانی پیش‌نیاز ارايه بسیاری از خدمات الکترونیکی مانند کد ملی، کد کالا و خدمات و شناسنامه ملی است و مدیریت نشانی مکان‌محور (GNAF) جهش بزرگی در ارايه خدمات دولتی ایجاد می‌کند، اما تا اين لحظه اطلاع دقیقی از میزان پیشرفت این طرح نیست.

27 دي‌ماه 1395 بود كه مدیرعامل وقت شركت پست، حسين مهري در جلسه هماهنگی کارگروه ملی GNAF  (مدیریت نشانی مکان‌محور و استعلامات میان‌دستگاهی اماکن) در خصوص اين پروژه اظهار كرده بود: در راستای اجرای این هدف، سه پروژه کاداکس (ساماندهی املاک و مستغلات)، اس‌دی‌آی (SDI) و GNAF  بر پایه داده‌های مکانی و به منظور توانمندسازی زیرساخت‌ها به‌صورت همزمان در حال اجرا است.

مدیرعامل وقت شرکت پست همچنين با اشاره به اهمیت اطلاعات موقعیت مکانی در کشور، گفته بود: موقعیت مکانی در کشور رکن چهارم تصمیم‌گیری‌ها و GNAF شاخص معتبری به عنوان مرجع برآوردها است و تا GNAF  شکل نگیرد، سایر پروژه‌ها عملیاتی نمی‌شوند.

مديرعامل پيشين شركت پست وعده داده بود كه‌ دستورالعمل‌های راهبرد فنی GNAF تا پایان بهمن‌ماه 95 آماده شده و در اختیار دستگاه‌های مرتبط قرار گيرد و راهبرد مشارکتی نیز با همکاری دستگاه‌های مرتبط به‌زودی به سرانجام برسد.

این در حالی است که با جست‌وجو در خصوص سرنوشت تدوین دستورالعمل مذکور، نتیجه‌ای به دست نمی‌آید.

همچنين اواخر سال 95 شركت پست اعلام كرده بود كه در راستای پروژه GNAF پنج کمیته نقشه، پست، سرویس‌ها، آی‌تی و نظارت و کنترل تشکیل شده و دستگاه‌های دارای اطلاعات مکانی مي‌بايست در جمع‌آوری دیتا در دیتابیس مشارکت فعال داشته باشند.

باوجود تمام اين اظهارات و گذشت حدود دو سال از مطرح شدن وعده‌ ايجاد اين پروژه قدیمی، همچنان تا اين لحظه خبري از میزان پیشرفت و اجراي GNAF نيست.